Mały ZUS – jak go wybrać w 2022 roku?

Zastanawiasz się, czy możesz opłacać Mały ZUS PLUS w 2022 roku? Sprawdź, jakie warunki są do spełnienia.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mały ZUS Plus 2022. Materiał video

 

Od 2022 roku weszło w życie wiele zmian związanych z Polskim Ładem, ale nie można zapominać o tych rozwiązaniach, które już obowiązują i można z nich korzystać. Dzisiaj opiszemy sobie, w jaki sposób wybrać Mały ZUS PLUS w 2022 roku.

Co należy zrobić żeby opłacać Mały ZUS w 2022 roku?

Jeżeli przedsiębiorca spełnia warunki do stosowania Małego ZUS, to musi w odpowiednim czasie i z odpowiednim kodem dokonać rejestracji. Termin na podjęcie decyzji mija 31 stycznia 2022 roku.

Jeżeli przedsiębiorca w 2021 roku był zgłoszony do ZUS z innym kodem:

to w pierwszej kolejności należy dokonać wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA i ponownej rejestracji na ZUS ZUA z kodem 05 90 (05 92). Ważne jest, żeby data wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA była taka sama, jak data rejestracji na ZUS ZUA, co zapewni ciągłość ubezpieczenia. ZUS wskazuje, żeby w niektórych przypadkach przy zarejestrowaniu i wyrejestrowaniu zwrócić uwagę, czy deklaracja wyrejestrowująca została już przetworzona i następnie dokonać zarejestrowania. Dlatego też wskazane jest, żeby zrobić jeden dzień przerwy między wyrejestrowanie i zarejestrowaniem. Tak dzieje się właśnie w przypadku Użytkowników serwisu ifirma.pl korzystających z zewnętrznego oprogramowania w stosunku do ZUS. W przypadku przedsiębiorców, którzy korzystają z oprogramowania ZUS udostępnionego na PUE ZUS, albo w programie płatnik nie musi być zachowana jednodniowa przerwa.

Przykład 1

Pan Adam osiągnął za 2021 rok przychody w działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych w wysokości 100.000 zł. Spełnia więc warunek, żeby dokonać rejestracji od 1 stycznia 2022 roku do Małego ZUS PLUS. W 2021 roku ZUS był opłacany z kodem ubezpieczenia 05 10.

W takim przypadku należy:

 1. Dokonać wyrejestrowania wskazując na druku datę 01.01.2022 r. na formularzu ZUS ZWUA z kodem 05 10 w terminie do 30.01.2022 r.
 2. Dokonać zarejestrowania wskazując na druku datę 01.01.2022 r. na formularzu ZUS ZUA z kodem 05 90 w terminie do 31.01.2022 r.
 3. Za miesiąc styczeń 2022 roku należy przesłać deklarację ZUS DRA i ZUS DRA cz. II lub RCA cz. II jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników, w której będzie wykazana kwota przychodów i dochodu za 2021 rok. Pamiętajmy, że deklaracje za styczeń 2022 roku przesyłamy w nowym terminie do 21 lutego 2022 r. (20 luty niedziela), bez względu na to czy zatrudniamy pracowników, czy też nie zatrudniamy.
Przykład 2

Pan Michał opłaca ZUS preferencyjny do 31 marca 2022 roku. Jeżeli będzie spełniał warunki do skorzystania z Małego ZUS Plus powinien dopełnić następujących formalności:

 1. Dokonać wyrejestrowania wskazując na druku datę 01.04.2022 r. na formularzu ZUS ZWUA z kodem 05 70 w terminie do 06.04.2022 r.
 2. Dokonać zarejestrowania wskazując na druku datę 01.04.2022 r. na formularzu ZUS ZUA z kodem 05 90 w terminie do 07.04.2022 r.
 3. Za miesiąc kwiecień 2022 roku należy przesłać deklarację ZUS DRA i ZUS DRA cz. II, w której będzie wykazana kwota przychodów i dochodu za 2021 rok w terminie do 20 maja 2022 r.

Informacja dla tych, którzy korzystali z Małego ZUS Plus przed 2022 rokiem

Przedsiębiorcy, którzy zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej i planują jej odwieszenie powinni zapoznać się z podlinkowaną publikacją, z której dowiedzą się, czy mogą skorzystać z Małego ZUS Plus. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z Małego ZUS Plus w 2021 roku i w dalszym ciągu spełniają warunki, aby z niego korzystać, nie muszą dokonywać ponownych zgłoszeń w ZUS.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce