Powrót

Najem prywatny 2022 – opodatkowanie przychodów/dochodów z najmu prywatnego w PIT

najem prywatny 2022

Zastanawiasz się, w jaki sposób może być opodatkowany najem w 2022 roku? Przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Zobacz nasz film na temat najmu prywatnego 2022

 

Przez wiele lat osoby, które wynajmowały prywatnie nieruchomości miały do wyboru dwie formy opodatkowania przychodów/dochodów. Mogły mianowicie wybrać zasady ogólne podatek według skali podatkowej lub zryczałtowany podatek dochodowy. Polski Ład sporo zmienił również w tym obszarze. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób najem prywatny jest opodatkowany w 2022 roku.

W jaki sposób najem prywatny może być opodatkowany w 2022 roku w PIT?

Jeszcze przez cały 2022 rok najem prywatny może być opodatkowany na dwa sposoby:

  1. Na zasadach ogólnych, według skali podatkowej.
  2. Zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Te dwie formy opodatkowania są dostępne dla każdej osoby, bez względu na to od kiedy najem prywatny był rozliczany. Najwięcej wątpliwości budzi rozliczanie najmu prywatnego na zasadach ogólnych. Poniżej prezentujemy zestawienie, kto jeszcze w 2022 roku może opodatkowywać najem prywatny według skali podatkowej:

Opodatkowanie najmu według skali podatkowej w 2022 roku
Jeżeli w 2021 roku i w latach poprzednich najem był opodatkowany ryczałtem Kontynuacja opodatkowania najmu, jeżeli w 2021 roku i wcześniej był opodatkowany według skali podatkowej Jeżeli po raz pierwszy od 2022 roku rozpoczęto wynajem prywatny

Co zmienił Polski Ład w najmie prywatnym?

Zmiany wprowadzone ustawą o Polskim Ładzie objęły również swoim zasięgiem zasady opodatkowania najmu prywatnego.

Stawki ryczałtu przy wynajmie
Przychody do 100.000 zł
Przychody powyżej 100.000 zł
8,5%
12,5%

Z uwagi na to, że nie będzie można już wybrać opodatkowania najmu prywatnego według skali podatkowej, nie zaliczymy również do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, czy innych wydatków, które mają związek z wynajmem, takich jak przykładowo remonty, naprawy. W licznych publikacjach podkreśla się, że tego typu działanie stoi w sprzeczności z Konstytucją i zasadą ochrony praw nabytych i interesów w toku, szczególnie jeżeli chodzi o amortyzację. Można również zauważyć, że w przeszłości tego typu decyzje były przedmiotem rozważań Trybunału Konstytucyjnego. W jednym z wyroków sygn. akt 13/2/A/2015 z dnia 10.02.2015 r. Trybunał uznał, że takie działania są niezgodne z Konstytucją a w uzasadnieniu wyroku napisał m.in., że ustawodawca powinien uwzględnić za pomocą powszechnie przyjętych technik przepisów intertemporalnych (przejściowych) ochronę interesów będących w toku. Powinny one pozwolić na dokończenie przedsięwzięć, podjętych na podstawie wcześniejszej regulacji w przeświadczeniu, że będą one miały charakter stabilny.

Czy przy rozliczaniu najmu na ryczałcie można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem?

Pewnie niektórzy się zastanawiają, czy przy opodatkowaniu najmu prywatnego ryczałtem, będą mogli rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem? Otóż uspokajamy, że w tym przypadku, skoro nie jest to działalność gospodarcza można będzie się rozliczyć wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W takim przypadku trzeba będzie złożyć odrębne zeznania podatkowe. Z najmu prywatnego będzie to PIT-28, a wspólne zeznanie roczne złożymy na formularzu PIT-37 lub PIT-36, w zależności od tego jakie przychody zostały przez nas osiągnięte w trakcie roku podatkowego.

Podsumowanie

Jeszcze do niedawna fiskus kwestionował w niektórych sytuacjach rozliczanie najmu prywatnego na ryczałcie. Bardzo często, przy wynajmie kilku nieruchomości prywatnych, najem był już podciągany pod działalność gospodarczą i w tamtym okresie musiał być opodatkowany według skali podatkowej. Polski Ład odwrócił optykę postrzegania najmu prywatnego. Obecnie jak widzimy może on być opodatkowany tylko ryczałtem. Większość osób, która nabywała nieruchomości z myślą o najmie prywatnym zakładała, że będzie mogła rozliczać sobie w kosztach odpisy amortyzacyjne aż do pełnego zamortyzowania. Dla tej grupy decyzja o zmianie przepisów jest szczególnie dotkliwa. Jednak w obecnej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak zakończyć rozliczanie najmu za 2022 rok na dotychczasowych zasadach i od 2023 roku opodatkować najem ryczałtem i dokonywać wpłat zaliczek w trakcie roku podatkowego.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość