Blog ifirma.pl

Najem prywatny i składanie JPK_V7 a zawieszenie działalności gospodarczej

|
|
4 minut czytania
Zawiesiłeś działalność gospodarczą i rozliczasz najem prywatnie? Sprawdź, czy masz obowiązek składania JPK_V7.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Każdy przedsiębiorca ma prawo zawiesić działalność gospodarczą wiele razy, na dowolnie długi okres czasu. Zawieszenie działalności nie oznacza jednak jej zakończenia, co często podkreślają organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych. Przedsiębiorca może mieć w tym czasie pewne obowiązki i nie może o nich zapominać. W dzisiejszej publikacji omówimy temat zawieszenia działalności w sytuacji, w której zajmujemy się najmem prywatnym, czyli poza działalnością gospodarczą w kontekście obowiązku składania JPK_V7.

Najem prywatny i składanie JPK_V7 a zawieszenie działalności gospodarczej

Temat zawieszenia działalności gospodarczej i rozliczania podatku VAT był poruszany wiele razy i omawiany na wielu różnych płaszczyznach. Przykładowe artykuły na ten temat:

 1. Kiedy trzeba składać JPK w okresie zawieszenia działalności gospodarczej? – link.
 2. Odliczenie VAT a zawieszenie działalności gospodarczej – link.
 3. Deklaracje VAT, faktury korygujące czy sprzedaż środka trwałego – co możliwe jest w trakcie zawieszenia działalności? – link.

Jeżeli w trakcie zawieszenia działalności dojdzie do wykonywania czynności opodatkowanych, to przedsiębiorca ma obowiązek rozliczyć taką transakcję w JPK_V7. Nie zostaje również pozbawiony prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od pewnej kategorii wydatków. Nie zawsze będzie można jednak z tego prawa skorzystać w trakcie zawieszenia, ale w takich przypadkach stanie się to możliwe w pierwszym pliku JPK_V7 złożonym po odwieszeniu działalności. To tak ogólnie na temat rozliczania podatku VAT w okresie zawieszenia działalności. Teraz przejdziemy do rozważań na temat rozliczania w VAT najmu prywatnego.

Najem prywatny a podatek VAT

Wiele osób, które wynajmują mieszkania/lokale prywatnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że stają się tym samym podatnikiem VAT. Nie oznacza to od razu obowiązku rozliczania podatku VAT, jednak w pewnych okolicznościach tak się może zdarzyć, wiele zależy od celu najmu.

Cel najmu
Podatek VAT
  Mieszkalny  
Wynajmujący korzysta ze zwolnienia przedmiotowego. Nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT bez względu na osiągane przychody. Jeżeli jest przedsiębiorcą czynnym podatnikiem VAT, to w działalności gospodarczej będzie taką sprzedaż wykazywał w JPK_V7 jako zwolnioną
  Najem krótkoterminowy  
W przypadku najmu krótkoterminowego i wynajmu lokali użytkowych można korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT do kwoty 200.000 zł przychodów z najmu. Po przekroczeniu limitu należy się zarejestrować do VAT
  Wynajmowanie lokali użytkowych  
 

Każdy wynajmujący, również prywatnie, musi pamiętać o tych zasadach dla podatku VAT.

Najem prywatny i składanie JPK_V7 w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej

Jeżeli przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, to najem prywatny jest wykazywany w działalności gospodarczej i taka sprzedaż znajdzie się w JPK_V7 w części dostaw zwolnionych od podatku VAT. Przedsiębiorcy mogą mieć czasami dylemat, czy jeżeli rozliczają najem prywatny, to czy przypadkiem nie powinny składać JPK_V7 w okresie zawieszenia? Otóż w takim przypadku należy najpierw ustalić z jakim najmem mamy do czynienia: mieszkalnym, użytkowym czy krótkoterminowym. Wiemy, że w przypadku mieszkalnego nie mamy obowiązku rozliczania podatku VAT. Natomiast w przypadku najmu lokali użytkowych i najmu krótkoterminowego musimy kontrolować limit przychodów. Jeśli więc zostanie zawieszona działalność gospodarcza, to nie będzie obowiązku składania JPK_V7 z najmu pod warunkiem, że nie został przekroczony limit zwolnienia podmiotowego. Z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej zwrócił się jeden z przedsiębiorców, który chciał się upewnić, że nie ma obowiązku składania JPK_V7 w okresie zawieszenia działalności pomimo najmu prywatnego. Mowa o interpretacji z dnia 14.10.2022 r. nr 0112-KDIL1-2.4012.348.2022.2.PM W uzasadnieniu Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) napisał m.in., że jeżeli przedsiębiorca podczas zawieszenia działalności gospodarczej wynajmuje jedynie mieszkanie i jest to najem prywatny a czynność ta jest zwolniona od podatku VAT, to nie ma obowiązku składania deklaracji JPK_V7 w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. W innej interpretacji z dnia 29.09.2021 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.543.2021.2.AB przedsiębiorca chce zawiesić działalność gospodarczą, ale chce być czynnym podatnikiem VAT z najmu prywatnego. Z uwagi na to, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej może dojść do wykreślenia z rejestru czynnych podatników VAT, przedsiębiorca chce wnioskować o przywrócenie do rejestru, żeby móc rozliczać najem prywatny w VAT. W ocenie Dyrektora KIS kwalifikacja najmu do najmu prywatnego niestanowiącego działalności gospodarczej nie stanowi przeszkody do przywrócenia statusu czynnego podatnika VAT.

Podsumowanie

W dzisiejszej publikacji szukaliśmy odpowiedzi na pytanie czy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej i świadczenia najmu prywatnego będzie składany JPK_V7. Odpowiedź może być tylko jedna – to zależy. Tak jak napisaliśmy należy wziąć pod uwagę kilka okoliczności, przede wszystkim cel najmu, przy najmie mieszkaniowym nie ma czym się martwić. Jednak jeżeli chodzi o najem lokali użytkowych i najem krótkoterminowy, to już tutaj trzeba pilnować limitu 200.000 zł. Po jego przekroczeniu stajemy się czynnym podatnikiem VAT z obowiązkiem składania JPK_V7. Może się tak zdarzyć, że z najmu prywatnego został już przekroczony limit 200.000 zł i wówczas pomimo zawieszenia w JPK_V7 będziemy rozliczać przychody z najmu. Może wystąpić również przypadek, że nie zostanie przekroczony limit a i tak osoba, która wynajmuje będzie chciała być czynnym podatnikiem VAT. Jeżeli najem jest poza działalnością gospodarczą, to nie ma problemu, żeby zawiesić działalność, a jak zajdzie taka potrzeba, to składać JPK_V7 tylko z najmu. Jak się okazuje zawieszenie działalności gospodarczej nie będzie kolidowało z najmem prywatnym na gruncie rozliczania podatku VAT.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie