News

Dodatek solidarnościowy 2020 – dla kogo oraz ile wynosi?

Dodatek solidarnościowy to projekt wsparcia dla osób, które straciły źródło przychodu ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną kryzysem wywołanym epidemią COVID-19.

Dodatek solidarnościowy – ile będzie wynosił?

Jest to rozwiązanie na okres nie dłuższy niż od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 31 sierpnia 2020 r., przy czym nie wcześniej niż za miesiąc kalendarzowy, w którym zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do dodatku solidarnościowego.

Przykład: Jeśli wniosek o zasiłek zostanie złożony w lipcu, oznacza to, że dodatek będzie przysługiwał za 2 miesiące. Złożenie wniosku w sierpniu oznacza, że dodatek będzie przysługiwał za jeden miesiąc.

Uwaga!

Projekt ustawy zastrzega, że może zostać określony dłuższy czas przysługiwania zasiłku solidarnościowego, biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy.

Uwaga!

Wnioski będzie można składać nie później niż do dnia 31 sierpnia 2020 r. Wnioski złożone po dniu 31 sierpnia 2020 r. pozostaną bez rozpatrzenia.

Zasiłek solidarnościowy dla kogo?

Projekt ustawy jasno wyznacza warunki uzyskania wsparcia. Dodatek przysługiwał będzie osobom mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli: są obywatelami Polski,posiadają prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są cudzoziemcami legalnie przebywającymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, uprawnionymi do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Uprawnionym zgodnie z projektem będzie pracownik, który podlegał pod ubezpieczenia społeczne co najmniej 90 dni w 2020 roku i któremu pracodawca po 31 marca przedłożył wypowiedzenie, bądź którego umowa na czas określony dobiegła końcowi.

Dodatek solidarnościowy a zasiłek dla bezrobotnych

Jest to niezwykle ważne zagadnienie. W okresie pobierania dodatku solidarnościowego osobom uprawnionym nie będą wypłacane zasiłki dla bezrobotnych oraz stypendia przyznane na mocy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jeśli osobie bezrobotnej zostanie wypłacony zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium, o których mowa, wówczas dodatek solidarnościowy wypłacany będzie w wysokości różnicy pomiędzy wypłaconym dodatkiem a zasiłkiem lub stypendium. Okres pobierania dodatku solidarnościowego nie będzie wliczany do okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium.

Uwaga!

Projekt ustawy zastrzega, że może zostać określony dłuższy czas przysługiwania świadczenia solidarnościowego, biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy.

Dodatek solidarnościowy – najważniejsze informacje

Całość projektu do przeczytania: tutaj.

▲ wróć na początek

Dodatek solidarnościowy – najważniejsze pytania:

? Dodatek solidarnościowy – co to takiego?

Jest to projekt wsparcia dla osób które straciły źródło przychodu z uwagi na sytuację gospodarczą związaną z koronawirusem.

? Kiedy będzie obowiązywał dodatek solidarnościowy?

Rozwiązanie to wprowadzono na okres nie dłuższy niż od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 31 sierpnia 2020 r.

? Czy w okresie pobierania dodatku solidarnościowego będą wypłacane również zasiłki dla bezrobotnych?

Nie – pobierając dodatek solidarnościowy osoby uprawnione nie będą otrzymywały zasiłku dla bezrobotnych.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Kiedy druk jest traktowany jako usługa a kiedy jako towar?

Zastanawiasz się kiedy druk jest traktowany jako towar a kiedy jako usługa? W dzisiejszym artykule…

1 godzinę temu

Wakacje składkowe w 2024 roku – kto skorzysta ze zwolnienia z ZUS i jak złożyć wniosek?

Rada Ministrów przyjęła w dniu 19 marca 2024 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o…

2 godziny temu

Preferencje za wspomaganie Ukrainy

Wielu przedsiębiorców zaangażowało się w działalność charytatywną i wsparcie dla Ukrainy. Jesteś jednym z nich?…

3 godziny temu

Sztuczna inteligencja w moderowaniu treści. Jak AI może pomóc w skalowaniu?

Firmy stają przed wyzwaniem zarządzania ogromną ilością treści publikowanych w internecie. Od postów w mediach…

1 dzień temu

Ulga na terminal płatniczy

Przepisy prawa przewidują możliwość obniżenia podatku dochodowego od osób fizycznych lub od osób prawnych poprzez…

1 dzień temu

Dyrektywa R2R – rozmowa z ekspertką

Zepsuty telewizor, pralka czy smartphone? Takie sytuacje w życiu codziennym mogą przytrafić się każdemu z…

1 dzień temu