Blog ifirma.pl

Nowe oznaczenie WSTO EE – kiedy stosować?

|
|
2 minut czytania
Dokonujesz transakcji zagranicznych? Sprawdź, czy masz obowiązek stosowania oznaczenia WSTO EE.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od lipca 2021 roku obowiązuje wiele istotnych zmian w handlu zagranicznym. Tematy, jak zawsze na początku obowiązywania przepisów, nie są łatwe do zapamiętania i przyswojenia, ale robimy co w naszej mocy, aby temu zaradzić. Dzisiaj odpowiemy na pytanie kiedy będzie stosowane oznaczenie WSTO EE.

Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO)

Na początek podajemy krótkie definicje, które pozwolą na rozpoznanie skrótów. WSTO to dostawa towarów, które są wysyłane lub transportowane przez dostawcę, lub w jego imieniu z jednego państwa UE do innego kraju w UE. Dostawa jest realizowana na rzecz podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem, który nie rozlicza WNT, lub na rzecz innej osoby niebędącej podatnikiem, nazywanej konsumentem. WSTO zastąpi wcześniej obowiązujące regulacje, które w ustawie o VAT były zdefiniowane jako sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju.

Usługi świadczone drogą elektroniczną (EE)

Pod tym pojęciem kryją się usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne, o których jest mowa w art. 28k ustawy o VAT. Chodzi o usługi świadczone przez polskiego przedsiębiorcę na rzecz konsumenta i niepodatnika w innym kraju UE.

Dla tych usług obecnie w JPK_V7 stosuje się oznaczenie EE.

Nowe oznaczenie WSTO EE

Pakiet VAT e-commerce wprowadza również nowe oznaczenia dla transakcji od 1 lipca 2021 r. Do 30 czerwca 2021 r. sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju jest oznaczana w JPK_V7 kodem “SW”. W związku ze zmianą przepisów od 1 lipca 2021 do 31 grudnia 2021 r. do transakcji WSTO jest stosowany “kod EE, taki sam, jak dla usług TNE. Natomiast od 1 stycznia 2022 r. będzie obowiązywał kod “WSTO EE”, dla:

 • wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO),
 • świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych (EE).

Nastąpi więc zmiana oznaczeń z “SW” i “EE” na “WSTO EE”. Takie transakcje do kwoty 42.000 zł będą mogły być opodatkowane w Polsce, ale powyżej tej kwoty przedsiębiorca będzie mógł je rozliczyć poprzez rejestrację w procedurze OSS lub w kraju nabywcy.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. WSTO EE - kiedy stosować?

   W związku ze zmianą przepisów od 1 lipca 2021 do 31 grudnia 2021 r. do transakcji WSTO jest stosowany “kod EE”, taki sam, jak dla usług TNE. Natomiast od 1 stycznia 2022 r. będzie obowiązywał kod “WSTO EE”, dla:
   • wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO),
   • świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych (EE).
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie