Nowe Rozporządzenie w zakresie wystawiania faktur od 01.11.2021 r.

rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur

Zastanawiasz się co zmienia nowe rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur? Przeczytaj artykuł na ten temat.

W przypadku przepisów podatkowych najczęściej powołujemy się na ustawy i rozporządzenia. Te drugie są aktami prawa niższej rangi niż ustawy. Najczęściej w ustawie podatkowej jest zapisane, że Minister Finansów może dla określonej kategorii przepisów wydać przepisy wykonawcze. Tak właśnie jest w przypadku rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur, o którym napiszemy w dzisiejszej publikacji.

Rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur

Zgodnie z tym co jest zapisane w ustawie o podatku VAT (art. 106o – 106q) w zakresie delegacji ustawowej dotyczącej wystawiania faktur w rozporządzeniu Minister Finansów może:

 1. Określić przypadki, w których faktury mogą zawierać węższy zakres danych niż wskazany w ustawie o VAT w art. 106e.
 2. Wskazać sposób przeliczania kwot w walutach obcych, inny niż w ustawie o VAT w art. 31a ust.1.
 3. Określić późniejsze terminy wystawiania faktur VAT, niż te zapisane w ustawie o VAT w art. 106i.

Jakie zmiany zostały wprowadzone w nowym rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur?

Nowe rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur zaczęło obowiązywać od 2 listopada 2021 roku.

Wprowadzona zmiana ma charakter porządkujący. Wiąże się ona ze zmianą ustawy o VAT z 2019 roku, w której świetle powinny być również zmodyfikowane przepisy wykonawcze zachowujące swoją moc nie dłużej niż przez 24 miesiące, a ten termin minął 1 listopada 2021 roku. Dlatego też Minister Finansów musiał wydać nowe rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur.

Jakie informacje znajdują się w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur?

W rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur Minister Finansów opisał następujące obszary tematyczne:

 1. Wskazał, jaki zakres danych powinna zawierać faktura wystawiana przez przedsiębiorcę, który:
  • dokonuje dostawy towarów lub świadczy usługi, które korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z VAT z na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2–6, 8–36 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT.,
  • świadczy usługi zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7, 37–41.
  • dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych podmiotowo od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy.
 2. Opisał, jaki zakres danych powinien zawierać bilet jednorazowy wystawiony przez podmioty uprawnione do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami, taborem samochodowym, środkami transportu wodnego, samolotami.
 3. Opisał, w jaki sposób dokonywać przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych na złote:
  • na fakturach dokumentujących świadczenie usług w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które pobierane są opłaty trasowe,
  • na fakturach dokumentujących usługi wstępu na imprezy masowe.
 4. Określił termin wystawiania faktury w przypadku usług w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które pobierane są opłaty trasowe.

Taki sam kształt miały przepisy w rozporządzeniu, które obowiązywało do 1 listopada 2021 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość