Nowe Rozporządzenie w zakresie wystawiania faktur od 01.11.2021 r.

rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur

Zastanawiasz się co zmienia nowe rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur? Przeczytaj artykuł na ten temat.

W przypadku przepisów podatkowych najczęściej powołujemy się na ustawy i rozporządzenia. Te drugie są aktami prawa niższej rangi niż ustawy. Najczęściej w ustawie podatkowej jest zapisane, że Minister Finansów może dla określonej kategorii przepisów wydać przepisy wykonawcze. Tak właśnie jest w przypadku rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur, o którym napiszemy w dzisiejszej publikacji.

Rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur

Zgodnie z tym co jest zapisane w ustawie o podatku VAT (art. 106o – 106q) w zakresie delegacji ustawowej dotyczącej wystawiania faktur w rozporządzeniu Minister Finansów może:

 1. Określić przypadki, w których faktury mogą zawierać węższy zakres danych niż wskazany w ustawie o VAT w art. 106e.
 2. Wskazać sposób przeliczania kwot w walutach obcych, inny niż w ustawie o VAT w art. 31a ust.1.
 3. Określić późniejsze terminy wystawiania faktur VAT, niż te zapisane w ustawie o VAT w art. 106i.

Jakie zmiany zostały wprowadzone w nowym rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur?

Nowe rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur zaczęło obowiązywać od 2 listopada 2021 roku.

Wprowadzona zmiana ma charakter porządkujący. Wiąże się ona ze zmianą ustawy o VAT z 2019 roku, w której świetle powinny być również zmodyfikowane przepisy wykonawcze zachowujące swoją moc nie dłużej niż przez 24 miesiące, a ten termin minął 1 listopada 2021 roku. Dlatego też Minister Finansów musiał wydać nowe rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur.

Jakie informacje znajdują się w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur?

W rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur Minister Finansów opisał następujące obszary tematyczne:

 1. Wskazał, jaki zakres danych powinna zawierać faktura wystawiana przez przedsiębiorcę, który:
  • dokonuje dostawy towarów lub świadczy usługi, które korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z VAT z na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2–6, 8–36 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT.,
  • świadczy usługi zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7, 37–41.
  • dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych podmiotowo od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy.
 2. Opisał, jaki zakres danych powinien zawierać bilet jednorazowy wystawiony przez podmioty uprawnione do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami, taborem samochodowym, środkami transportu wodnego, samolotami.
 3. Opisał, w jaki sposób dokonywać przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych na złote:
  • na fakturach dokumentujących świadczenie usług w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które pobierane są opłaty trasowe,
  • na fakturach dokumentujących usługi wstępu na imprezy masowe.
 4. Określił termin wystawiania faktury w przypadku usług w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które pobierane są opłaty trasowe.

Taki sam kształt miały przepisy w rozporządzeniu, które obowiązywało do 1 listopada 2021 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość