Blog ifirma.pl

Nowe Rozporządzenie w zakresie wystawiania faktur od 01.11.2021 r.

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się co zmienia nowe rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W przypadku przepisów podatkowych najczęściej powołujemy się na ustawy i rozporządzenia. Te drugie są aktami prawa niższej rangi niż ustawy. Najczęściej w ustawie podatkowej jest zapisane, że Minister Finansów może dla określonej kategorii przepisów wydać przepisy wykonawcze. Tak właśnie jest w przypadku rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur, o którym napiszemy w dzisiejszej publikacji.

Rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur

Zgodnie z tym co jest zapisane w ustawie o podatku VAT (art. 106o – 106q) w zakresie delegacji ustawowej dotyczącej wystawiania faktur w rozporządzeniu Minister Finansów może:

 1. Określić przypadki, w których faktury mogą zawierać węższy zakres danych niż wskazany w ustawie o VAT w art. 106e.
 2. Wskazać sposób przeliczania kwot w walutach obcych, inny niż w ustawie o VAT w art. 31a ust.1.
 3. Określić późniejsze terminy wystawiania faktur VAT, niż te zapisane w ustawie o VAT w art. 106i.

Jakie zmiany zostały wprowadzone w nowym rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur?

Nowe rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur zaczęło obowiązywać od 2 listopada 2021 roku.

Wprowadzona zmiana ma charakter porządkujący. Wiąże się ona ze zmianą ustawy o VAT z 2019 roku, w której świetle powinny być również zmodyfikowane przepisy wykonawcze zachowujące swoją moc nie dłużej niż przez 24 miesiące, a ten termin minął 1 listopada 2021 roku. Dlatego też Minister Finansów musiał wydać nowe rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur.

Jakie informacje znajdują się w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur?

W rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur Minister Finansów opisał następujące obszary tematyczne:

 1. Wskazał, jaki zakres danych powinna zawierać faktura wystawiana przez przedsiębiorcę, który:
  • dokonuje dostawy towarów lub świadczy usługi, które korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z VAT z na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2–6, 8–36 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT.,
  • świadczy usługi zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7, 37–41.
  • dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych podmiotowo od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy.

 2. Opisał, jaki zakres danych powinien zawierać bilet jednorazowy wystawiony przez podmioty uprawnione do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami, taborem samochodowym, środkami transportu wodnego, samolotami.
 3. Opisał, w jaki sposób dokonywać przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych na złote:
  • na fakturach dokumentujących świadczenie usług w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które pobierane są opłaty trasowe,
  • na fakturach dokumentujących usługi wstępu na imprezy masowe.

 4. Określił termin wystawiania faktury w przypadku usług w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które pobierane są opłaty trasowe.

Taki sam kształt miały przepisy w rozporządzeniu, które obowiązywało do 1 listopada 2021 roku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie