Blog ifirma.pl

Objaśnienia Ministerstwa Finansów w sprawie preferencji w VAT w związku z COVID-19

|
|
6 minut czytania
Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Sprawdź z jakich preferencji można skorzystać w związku z pandemią.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Pandemia COVID-19 zmieniła wiele zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy, czy w prowadzonej działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy mogli i w dalszym ciągu jeszcze mogą ubiegać się o różne formy wsparcia finansowego, co niewątpliwie przyniosło pozytywne rezultaty dla wielu firm. Dzisiaj zajmiemy się tematem preferencji w VAT w związku z COVID-19.

Preferencje w VAT w objaśnieniach podatkowych

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe z dnia 21 lipca 2020 r. w sprawie nowych preferencji w podatkach wprowadzonych i stosowanych z powodu COVID-19. Objaśnienia dotyczą podatków dochodowych i podatku VAT.

 1. Stawka 0% na darowizny towarów.

  W związku z pandemią COVID-19 wprowadzono możliwość stosowania stawki 0% do 31 sierpnia 2020 r. dla darowizn, których przedmiotem są:

  • wyroby medyczne oraz wyroby medyczne do diagnostyki in vitro,
  • szkło laboratoryjne i aparatura laboratoryjna,
  • produkty lecznicze oraz substancje czynne,
  • produkty biobójcze – wyłącznie środki dezynfekujące,
  • specjalistyczne testy diagnostyczne służące do analizy i wykrywania czynników patogennych w organizmie człowieka, wodzie, powietrzu i glebie,
  • środki ochrony indywidualnej – wyłącznie maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice.

  Przekazanie darowizn może mieć miejsce tylko na rzecz podmiotów określonych w ustawie:

  • Agencji Rezerw Materiałowych lub Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych, czyli podmiotów zajmujących się centralną dystrybucją takich towarów,
  • podmiotów wykonujących działalność leczniczą, czyli np. szpitali, podmiotów udzielających świadczeń w ramach ratownictwa medycznego czy transportu sanitarnego, które zostały wyznaczone do działań w zakresie zwalczania COVID-19,
  • określonych jednostek pomocy społecznej – tj. domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodków wsparcia, rodzinnych domów pomocy oraz domów pomocy społecznej.

  Przekazana darowizna musi być właściwie udokumentowana, żeby przedsiębiorca mógł skorzystać z preferencyjnej stawki podatku VAT. Warunkiem zastosowania stawki 0% jest zawarcie pisemnej umowy darowizny pomiędzy podatnikiem a obdarowanym, z której będzie wynikało, że towary zostaną przeznaczone na cele związane z COVID-19.

  Taka umowa może być również sporządzona i przesłana za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail). Umowa darowizny może mieć przykładowo postać podpisanego elektronicznie oświadczenia woli lub skanu odręcznie podpisanej przez darczyńcę umowy, przesłanych mailem do podmiotu obdarowanego. Istotne jest, aby z korespondencji jasno wynikała wola dokonania darowizny przez darczyńcę oraz jej przyjęcia przez obdarowanego.

  Zastosowanie do darowizn stawki 0% nie pozbawia przedsiębiorcy prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia/wytworzenia towarów będących przedmiotem darowizny.

 2. Wprowadzenie nowego JPK_VAT dla wszystkich podatników od 1 października 2020 r.

  Ze względu na pandemię COVID-19 termin wprowadzenia nowego JPK_VAT był przesuwany dwukrotnie. Najpierw z 1 kwietnia na 1 lipca, a ostatecznie dla wszystkich podmiotów od 1 października 2020 r. Od 1 października 2020 r. nie będzie możliwości złożenia deklaracji VAT w inny sposób, niż przez nowy JPK_VAT.

  Zmieniono również zapis odnośnie kar za błędy w plikach JPK_VAT z charakteru obligatoryjnego na fakultatywny, a więc oparty na uznaniu administracyjnych okoliczności konkretnej sprawy.

 3. Nowa matryca stawek podatku VAT.

  Z uwagi na COVID-19 przesunięty został również termin wprowadzenia nowej matrycy stawek podatku VAT z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 r. Zmiana polega na rezygnacji z kodów PKWiU 2008 i obowiązywania kodów PKWiU 2015 i CN (nomenklatura scalona).

 4. Stawka 8% na produkty biobójcze, które mają właściwości dezynfekujące.

  W okresie do 30 czerwca 2020 r. obowiązywała preferencyjna stawka 8% na produkty bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze, które wykorzystywane są do ochrony zdrowia. Od 1 lipca 2020 r. towary te będą objęte stawką 8% na podstawie nowego brzmienia poz. 15 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

 5. Wydłużenie terminu na złożenie zawiadomienia ZAW-NR przy zapłacie na rachunek spoza białej listy podatników.

  Od dnia 1 stycznia 2020 r. przy transakcjach powyżej 15.000 zł podatnicy dokonujący płatności przelewem dostawcy towarów lub usług – czynnemu podatnikowi VAT za zakupy potwierdzone fakturą powinni dokonywać płatności na rachunki rozliczeniowe prowadzone przez banki lub SKOK-i zamieszczone w Wykazie zwanym białą listą podatników. Wpłata na rachunek spoza Wykazu rodzi negatywne konsekwencje podatkowe w postaci braku możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu lub konieczności zwiększenia przychodów w podatkach dochodowych oraz odpowiedzialności solidarnej w podatku VAT.

 6. Zwolnienie z VAT importu towarów i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

  Rozporządzenie wprowadza zwolnienie od VAT importu i wewnątrzwspólnotowego nabycia określonych towarów, które mają być przedmiotem darowizny na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych lub Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych lub szpitali jednoimiennych, na cele związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołane wirusem COVID-19. Aby skorzystać ze zwolnienia z VAT towary muszą być przedmiotem darowizny na rzecz ww. podmiotów. W przypadku importu towarów importer obowiązany jest przedstawić kopię umowy darowizny naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, przed którym dokonuje formalności związanych z odprawą towarów.

  Zwolnienie z VAT importu i wewnątrzwspólnotowego nabycia ma zastosowanie od 1 lutego 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r.

▲ wróć na początek

Objaśnienia Ministerstwa Finansów w sprawie preferencji w PIT w związku z COVID-19 – przeczytaj.

 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie