Czy z faktury zaliczkowej można odliczyć VAT?

odliczenie vat z faktury zaliczkowej

Otrzymałeś fakturę i zastanawiasz się jak ją zaksięgować w VAT? Wszystko wyjaśnimy w artykule.

Temat rozliczeń podatkowych jest bardzo obszerny, szczególnie wiele problematycznych zagadnień ma związek z podatkiem od towarów i usług. Ciągle zmieniające się przepisy, które zaczynają obowiązywać w trakcie roku podatkowego wymagają czujności i dużej wiedzy od przedsiębiorców i księgowych. Jednym z ważnych zagadnień jest prawidłowe wystawianie faktur VAT w obrocie gospodarczym, w tej publikacji odniesiemy się do faktur zaliczkowych.

Kiedy wystawia się faktury zaliczkowe?

Prawie każda czynność z punktu widzenia ustawy o podatku VAT podlega opodatkowaniu. Dlatego szczególnie czynni podatnicy VAT powinni być bardzo czujni i muszą znać okoliczności i terminy dokumentowania dokonanych transakcji handlowych. Faktura VAT jest najczęściej stosowanym dokumentem potwierdzającym sprzedaż towarów i usług na rzecz przedsiębiorcy. Nie ma obowiązku wystawiania faktur na rzecz konsumentów, ale nie zwalnia to z obowiązku dokumentowania transakcji w innej formie.

Faktura zaliczkowa wystawiona jest w momencie otrzymania zaliczki, zadatku i przedpłaty. Jest to taki etap umowy, gdzie nie następuje jeszcze wydanie towaru lub wykonanie usługi a przedsiębiorca otrzymuje już częściową lub całkowitą zapłatę.

W jakich terminach wystawia się faktury zaliczkowe?

Fakturę zaliczkową należy wystawiać w następujących terminach:

 • nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty,
 • nie wcześniej niż 30. dnia przed otrzymaniem całości lub części zapłaty na poczet przyszłej dostawy towaru lub przyszłego wykonania usługi.
Po zakończeniu transakcji należy wystawić fakturę końcową, od której odejmuje się wcześniej wystawione faktury zaliczkowe. Jeżeli faktura zaliczkowa obejmuje 100% wartości transakcji nie ma obowiązku wystawiania faktury końcowej.

Kiedy nie trzeba wystawiać faktur zaliczkowych?

Przedsiębiorcy nie muszą w przypadku każdej transakcji wystawiać faktury zaliczkowej w VAT, a dotyczy to zapłaty przy:

 • wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów,
 • dostawie energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
 • świadczeniu usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych,
 • najmie, dzierżawie, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
 • usługach związanych z nieczystościami, ochroną osób oraz ochroną, dozorem i przechowywaniem mienia, stałą obsługą prawną i biurową,
 • dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.
Takie przypadki zostały wymienione w ustawie o VAT.

Czy można odliczyć VAT naliczony z faktury zaliczkowej?

Prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony z faktury zaliczkowej przysługuje przedsiębiorcy na zasadach ogólnych. Muszą być spełnione warunki, o których mówi ustawa o podatku VAT, a mianowicie odliczenie jest możliwe jeżeli przeprowadzona transakcja ma związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych obecnie lub w przyszłości.

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na fakturze zaliczkowej przysługuje za okres, w którym przedsiębiorca otrzymał fakturę lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Jak więc widzimy z punktu widzenia podatku VAT zasady odliczenia VAT naliczonego dokonuje się na takich samych zasadach jak od pozostałych faktur. Należy pamiętać, że w przypadku wystawienia faktury na 30 dni przed otrzymaniem całości lub części zapłaty na poczet przyszłej dostawy towaru lub przyszłego wykonania usługi, prawo do odliczenia przysługuje pod warunkiem dokonania zapłaty.

Przeczytaj również: Zwolnienie z opłacania składek ZUS dla przedsiębiorców z nadpłatą.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Faktura zaliczkowa a VAT naliczony - czy można odliczyć?

  Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na fakturze zaliczkowej przysługuje za okres, w którym przedsiębiorca otrzymał fakturę lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

 2. 🔸Faktura zaliczkowa a VAT naliczony - jakie warunki muszą być spełnione aby dokonać odliczenia?

  Prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony z faktury zaliczkowej przysługuje przedsiębiorcy na zasadach ogólnych. Muszą być spełnione warunki, o których mówi ustawa o podatku VAT, a mianowicie odliczenie jest możliwe jeżeli przeprowadzona transakcja ma związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych obecnie lub w przyszłości.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość