Blog ifirma.pl

Czy z faktury zaliczkowej można odliczyć VAT?

|
|
3 minut czytania
Otrzymałeś fakturę i zastanawiasz się jak ją zaksięgować w VAT? Wszystko wyjaśnimy w artykule.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Temat rozliczeń podatkowych jest bardzo obszerny, szczególnie wiele problematycznych zagadnień ma związek z podatkiem od towarów i usług. Ciągle zmieniające się przepisy, które zaczynają obowiązywać w trakcie roku podatkowego wymagają czujności i dużej wiedzy od przedsiębiorców i księgowych. Jednym z ważnych zagadnień jest prawidłowe wystawianie faktur VAT w obrocie gospodarczym, w tej publikacji odniesiemy się do faktur zaliczkowych.

Kiedy wystawia się faktury zaliczkowe?

Prawie każda czynność z punktu widzenia ustawy o podatku VAT podlega opodatkowaniu. Dlatego szczególnie czynni podatnicy VAT powinni być bardzo czujni i muszą znać okoliczności i terminy dokumentowania dokonanych transakcji handlowych. Faktura VAT jest najczęściej stosowanym dokumentem potwierdzającym sprzedaż towarów i usług na rzecz przedsiębiorcy. Nie ma obowiązku wystawiania faktur na rzecz konsumentów, ale nie zwalnia to z obowiązku dokumentowania transakcji w innej formie.

Faktura zaliczkowa wystawiona jest w momencie otrzymania zaliczki, zadatku i przedpłaty. Jest to taki etap umowy, gdzie nie następuje jeszcze wydanie towaru lub wykonanie usługi a przedsiębiorca otrzymuje już częściową lub całkowitą zapłatę.

W jakich terminach wystawia się faktury zaliczkowe?

Fakturę zaliczkową należy wystawiać w następujących terminach:

 • nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty,
 • nie wcześniej niż 30. dnia przed otrzymaniem całości lub części zapłaty na poczet przyszłej dostawy towaru lub przyszłego wykonania usługi.
Po zakończeniu transakcji należy wystawić fakturę końcową, od której odejmuje się wcześniej wystawione faktury zaliczkowe. Jeżeli faktura zaliczkowa obejmuje 100% wartości transakcji nie ma obowiązku wystawiania faktury końcowej.

Kiedy nie trzeba wystawiać faktur zaliczkowych?

Przedsiębiorcy nie muszą w przypadku każdej transakcji wystawiać faktury zaliczkowej w VAT, a dotyczy to zapłaty przy:

 • wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów,
 • dostawie energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
 • świadczeniu usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych,
 • najmie, dzierżawie, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
 • usługach związanych z nieczystościami, ochroną osób oraz ochroną, dozorem i przechowywaniem mienia, stałą obsługą prawną i biurową,
 • dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.
Takie przypadki zostały wymienione w ustawie o VAT.

Czy można odliczyć VAT naliczony z faktury zaliczkowej?

Prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony z faktury zaliczkowej przysługuje przedsiębiorcy na zasadach ogólnych. Muszą być spełnione warunki, o których mówi ustawa o podatku VAT, a mianowicie odliczenie jest możliwe jeżeli przeprowadzona transakcja ma związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych obecnie lub w przyszłości.

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na fakturze zaliczkowej przysługuje za okres, w którym przedsiębiorca otrzymał fakturę lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Jak więc widzimy z punktu widzenia podatku VAT zasady odliczenia VAT naliczonego dokonuje się na takich samych zasadach jak od pozostałych faktur. Należy pamiętać, że w przypadku wystawienia faktury na 30 dni przed otrzymaniem całości lub części zapłaty na poczet przyszłej dostawy towaru lub przyszłego wykonania usługi, prawo do odliczenia przysługuje pod warunkiem dokonania zapłaty.

Przeczytaj również: Zwolnienie z opłacania składek ZUS dla przedsiębiorców z nadpłatą.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Faktura zaliczkowa a VAT naliczony - czy można odliczyć?

   Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na fakturze zaliczkowej przysługuje za okres, w którym przedsiębiorca otrzymał fakturę lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
  2. Faktura zaliczkowa a VAT naliczony - jakie warunki muszą być spełnione aby dokonać odliczenia?

   Prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony z faktury zaliczkowej przysługuje przedsiębiorcy na zasadach ogólnych. Muszą być spełnione warunki, o których mówi ustawa o podatku VAT, a mianowicie odliczenie jest możliwe jeżeli przeprowadzona transakcja ma związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych obecnie lub w przyszłości.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie