Blog ifirma.pl

Organizacja konferencji naukowej w kosztach uzyskania przychodów

|
|
3 minut czytania
Organizacja konferencji naukowej to dobry pomysł na reklamę firmy – szczególnie w szybko rozwijających się, nowoczesnych technologiach. Warto jednak wiedzieć, jakie wydatki pozwolą na zaliczenie organizacji takiej konferencji do kosztów uzyskania przychodów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Konferencje naukowe to jeden z popularniejszych sposobów na nawiązanie dobrych stosunków z kontrahentami i potencjalnymi odbiorcami. Przedstawienie swoich nowoczesnych technologii czy rozwiązań ekologicznych skutkuje najczęściej pozytywnym wizerunkiem firmy w branży. Czy zatem organizacja konferencji naukowej może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?

Konferencja naukowa a przepisy podatkowe

Mówiąc o organizacji konferencji naukowej mamy najczęściej na myśli wynajem odpowiedniego lokalu, zorganizowanie wykładów i materiałów dla kontrahentów, najczęściej również zorganizowanie poczęstunku czy noclegu, jeśli konferencja jest wielodniowa.

Szukając w przepisach Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych informacji o konferencjach naukowych, nie znajdziemy ich podanych wprost. Należy zatem wyjść od ogólnej definicji, mówiącej iż do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć można wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu lub utrzymania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Dodatkowo wydatki takie nie mogą być obligatoryjnie wykluczone z zaliczenia ich do kosztów. Takim wydatkiem niemogącym stanowić kosztu jest m.in. reprezentacja.

Konferencja naukowa – reklama czy reprezentacja?

Kwestia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizację konferencji naukowej sprowadza się zasadniczo do faktu, czy można ją potraktować jako reklamę, czy będzie to już jednak reprezentacja. Z drugim przypadkiem mielibyśmy do czynienia, jeśli konferencja taka nosiłaby znamiona wystawności, przedstawienia wysokiej pozycji i zamożności firmy na danym rynku. Jeśli jednak zakres konferencji mieściłby się w zakresie kreowania pozytywnego wizerunku oraz próby zacieśnienia lub stworzenia nowych więzi handlowych, możliwe byłoby uznanie tego za zwykłe zachowanie marketingowe, mieszące się w zakresie reklamy.

Jak widać, przepisy nie określają jednoznacznie, czy organizacja konferencji naukowej może stanowić koszt uzyskania przychodów. Dlatego też każdorazowo należałoby takie zdarzenie ocenić indywidualnie i ustalić, czy rzeczywiście nie wykazuje ono cech wystawności. Przedsiębiorca, chcąc uniknąć wątpliwości ze strony organów skarbowych, powinien unikać również ekstrawaganckich wydatków, np. na wyszukane potrawy lub atrakcje, oraz w szczególności zakup alkoholu.

Reprezentacja czy reklama? Sprawdź, jakie są definicje tych pojęć!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie