Pakiet tarczy antykryzysowej – najważniejsze zmiany

Prowadzisz firmę i jesteś w trudnej położeniu z uwagi na obecną sytuację? Sprawdź jakie zmiany przygotował rząd w specustawie.

Nie ma dnia, w którym nie pochylamy się nad tematami związanymi z obszarem podatków w związku z koronawirusem. Jeszcze nie tak dawno prezentowane były liczne zmiany przepisów podatkowych, które miały zacząć obowiązywać między innymi od 1 kwietnia 2020 roku. Niespodziewane wydarzenia związane z pandemią COVID-19 zmieniły również terminy wejścia w życie pewnych przepisów podatkowych.

Nowa matryca stawek VAT i WIS

O tej zmianie dyskutowano od dłuższego czasu, chodzi o klasyfikację towarów i usług według kodów PKWiU. Obowiązujące są PKWiU 2008 i PKWiU 2015, a od 1 kwietnia 2020 roku miała obowiązywać klasyfikacja PKWiU 2015 i CN (nomenklatura scalona). Nowa matryca stawek VAT miała za zadanie uprościć i uporządkować system stawek VAT. Zmiany związane z przejściem na nową klasyfikację dotyczą bardzo dużej liczby przedsiębiorców, u których należałoby uaktualnić dane księgowe i magazynowe, jak również ustawienia kas fiskalnych.

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) jest to forma interpretacji podatkowej, ale w odniesieniu do klasyfikacji towarów i usług. Wnioski o wydanie takie interpretacji można już składać, ale będą one wiążące dla organów podatkowych z dniem 1 lipca 2020 roku – przed zmianą miał to być 1 kwietnia 2020 roku.

Nowy JPK_VDEK

Na 2020 rok zapowiedziano odejście od składania deklaracji w podatku VAT. W to miejsce mają zacząć obowiązywać nowe struktury plików JPK_VDEK. Zmiana miała zacząć obowiązywać duże firmy od 1 kwietnia, a pozostałych przedsiębiorców od 1 lipca 2020 roku. W specustawie ujednolicono termin wejścia w życie zmian dla wszystkich firm od dnia 1 lipca 2020 roku. Tym samym przesunięty został kolejny termin obowiązywania zmienionych przepisów.

Schemat podatkowy MDR

Z przepisów wynikają terminy w jakich powinny być przekazywane raporty na temat schematów podatkowych do szefa KAS, jest to obowiązek sprawozdawczy. W związku z pandemią COVID-19 terminy dotyczące raportowania zostaną zawieszone od dnia wejścia w życie specustawy do dnia 30 czerwca 2020 roku. Zmianą objęte są schematy podatkowe inne niż transgraniczne.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

Program PPK dodatkowego oszczędzania na przyszłą emeryturę funkcjonuje już od połowy 2019 roku. W 2020 roku do programu miały przystępować firmy zatrudniające powyżej 50 i 20 pracowników. W ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19 terminy te zostały przesunięte o pół roku.

  • Dla firm zatrudniających powyżej 50 pracowników będzie to 27 października 2020 roku,
  • Dla firm powyżej 20 pracowników 10 listopada 2020 roku.

Podatek od przychodów z budynków

Od 2018 roku obowiązuje podatek od przychodów z budynków będących środkiem trwałym użytkowanych na podstawie umowy najmu (art. 30g ustawy o PIT). Przedsiębiorcy, których dotyczy ten ustawowy obowiązek są zobowiązani do zapłaty miesięcznych zaliczek. W specustawie zaproponowano fakultatywne przesunięcie terminu zapłaty tego podatku za miesiące marzec-maj 2020 roku do 20 lipca 2020 roku. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie mogą z niego skorzystać pod warunkiem, że ich przychody w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego uległy zmniejszeniu co najmniej o 50%.

W kolejnej publikacji pojawi się temat płatności składek ZUS, wypowiadania umów najmu, rezygnacji z umów imprez turystycznych i wiele innych, zachęcamy do lektury.

Epidemia koronawirusa w Polsce – pomoc dla firm.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość