Blog ifirma.pl

PCC a waluty wirtualne – zmiany od 2020 roku

|
Jeżeli kupujesz i sprzedajesz waluty wirtualne, dowiedz się, czy zapłacisz podatek PCC.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Pojęcie waluty wirtualnej pojawiło się stosunkowo niedawno w ustawie o podatku dochodowym. Często potocznie waluty wirtualne nazywane są również kryptowalutami. Waluty wirtualne jeszcze nie tak dawno były opodatkowane zarówno w podatku dochodowym jak również 1% podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). W rozporządzeniu zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych wprowadzono brak obowiązku pobierania tego podatku do końca 2019 roku.

Co to są waluty wirtualne?

Są to szeroko rozumiane jednostki finansowe, które zostały zdefiniowane w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Na pewno jest to katalog otwarty. Najbardziej popularne są Bitcoiny, które pojawiły się najwcześniej. Obecnie można przeczytać jeszcze o Ethereum, Litecoin, Ripple, Cardano i wielu innych. Cały obrót tymi środkami finansowymi odbywa się jedynie w internecie. Z uwagi na duże zainteresowanie kryptowalutami musiały się pojawić stosowne przepisy prawa podatkowego regulujące ich zakup i sprzedaż. Pewne unormowania znajdują się w podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku PCC.

Podatek PCC a waluty wirtualne

Do tej pory waluta wirtualna była opodatkowana podatkiem PCC od umowy sprzedaży i zamiany waluty wirtualnej. Zgodnie z wyrokiem NSA sygn. akt II FSK 488/16 z 6 marca 2018 roku waluty wirtualne należało traktować jak prawa majątkowe, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Dopiero w lipcu 2018 roku wprowadzono Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej. Wspomniane rozporządzenie obowiązuje do 31 grudnia 2019 roku.

Projekt do ustawy PCC w sprawie waluty wirtualnej

W sierpniu 2019 roku z inicjatywy Ministerstwa Finansów wpłynął do Sejmu projekt zmiany ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania walut wirtualnych. Proponowana zmiana dotyczy zwolnienia od podatku PCC umów sprzedaży i zamiany walut wirtualnych.

W uzasadnieniu do projektu można przeczytać, że za takimi nowymi zjawiskami, jakim jest obrót walutami wirtualnymi nie nadążają zmiany w przepisach podatkowych. Przenosząc to na grunt podatku PCC cyt.: przepisy wykazują wysoki poziom niedostosowania do transakcji mających za przedmiot obrót walutami wirtualnymi”.

Zmiana ustawy będzie polegała na dodaniu w art. 9 ustawy o PCC, w którym są wymienione czynności cywilnoprawne zwolnione od tego podatku, pkt 1a po pkt 1 następującej treści:

„1a) sprzedaż i zamianę walut wirtualnych w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z dnia

1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

(Dz. U. z 2019 r. poz. 1115);”

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie