Blog ifirma.pl

PIT-11 po terminie a czynny żal – do jakiego urzędu go złożyć?

|
|
3 minut czytania
Zapomniałeś wysłać PIT-11 do urzędu lub przekroczyłeś termin wysyłki? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak i gdzie złożyć czynny żal i uniknąć konsekwencji prawno-skarbowych niedopełnienia obowiązku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Płatnik (przedsiębiorca), który dopuścił się czynu zabronionego, np. wysłał PIT- 11 po terminie, może złożyć czynny żal w urzędzie skarbowym. Pozwoli mu to na uniknięcie odpowiedzialności karno-skarbowej. Sprawdź, jak złożyć czynny żal i do którego urzędu go przesłać.

PIT-11 – kto go składa i kiedy?

PIT-11 to formularz, w którym płatnik podaje informacje o wyliczonych i odprowadzonych zaliczkach na podatek dochodowy zatrudnionych na:

 • umowę o pracę
 • umowę zlecenie,
 • umowę o dzieło,
 • kontrakcie menedżerskim.

PIT-11 składa się elektronicznie do urzędu skarbowego do końca stycznia po danym roku podatkowym oraz przekazuje się pracownikowi do końca lutego.

PIT-11 po terminie a czynny żal – kiedy go złożyć?

PIT-11 można przekazać do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie poprzez bramkę e-Deklaracje. Formularz uznaje się za doręczony w momencie, gdy wysyłający (płatnik podatku) otrzyma UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Pracodawcy, którzy czekają z wysyłką formularza do ostatnich godzin, mogą napotkać problemy techniczne związane w przeciążeniem sieci. Zdarzają się też sytuacje, że pracodawcy zwyczajnie zapominają o tym obowiązku i przypominają sobie o nim po czasie.

Niezależnie od przyczyny niedostarczenia PIT-11 w terminie jest to czyn zabroniony. W zależności od tego, czy zostanie on zakwalifikowany jako wykroczenie, czy przestępstwo skarbowe, może zostać ukarany grzywną, ograniczeniem lub pozbawieniem wolności.

Aby uniknąć konsekwencji, należy złożyć czynny żal, zanim urząd skarbowy będzie świadomy o popełnieniu czynu karalnego, tj. zanim rozpozna, że PIT-11 został złożony po terminie lub nie został złożony w ogóle. Reguluje to art. 16 § 5 pkt 1 Kodeksu karno skarbowego, który mówi, że: zawiadomienie jest bezskuteczne, jeżeli zostało złożone w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.

W jakiej formie złożyć czynny żal?

Czynny żal najczęściej składa się na piśmie, choć można go podyktować do protokołu. W tym drugim przypadku warto wyraźnie podkreślić, że chodzi o złożenie protokołowanego oświadczenia. Przedstawienie okoliczności w czasie nieformalnej rozmowy z urzędnikiem nie będzie potraktowane jako czynny żal.

Treść zawiadomienia nie ma urzędowego wzoru, ale powinna informować o:

 • istotnych okolicznościach czynu zabronionego,
 • wskazywać osoby współdziałające (jeśli takie istnieją),
 • tym, czy czyn zabroniony został naprawiony, a jeśli nie to, w jakim terminie przedsiębiorca zobowiązuje się to zrobić.

Zaległą deklarację PIT-11 należy przesłać poprzez e-Deklaracje (dokładnie w ten sam sposób, w jaki wysyła się deklaracje przekazywane terminowo).

Do którego urzędu złożyć czynny żal?

Deklarację PIT-11 przekazuje się do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika (pracownika). Wobec tego do tego samego urzędu skarbowego należy złożyć czynny żal. Pismo można wysłać elektronicznie (poprzez e-Urząd Skarbowy), tradycyjną pocztą lub złożyć w urzędzie osobiście. W przypadku wysyłki elektronicznej należy pamiętać o pobraniu UPO.

Autor ifirma.pl

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie