PIT-8C – kto i kiedy powinien sporządzić tę informację?

PIT-8C

Zastanawiasz się kto sporządza informację PIT-8C? W dzisiejszym artykule napiszemy na ten temat.

Z końcem i początkiem każdego roku podatkowego rozpoczyna się dyskusja na temat rozliczeń podatkowych. Ilość obowiązujących druków zeznań, informacji, deklaracji jest dość imponująca, nic więc dziwnego, że wiele osób zaczyna się w tym wszystkim gubić. Z pomocą przychodzą publikacje, które w przystępnej formie starają się przekazać wiele cennych informacji. W dzisiejszym artykule napiszemy na temat informacji rocznej PIT-8C, kto i kiedy ją sporządza.

Co to jest informacja PIT-8C?

Każdy kto ma dostęp do internetu może sobie wyszukać dokument, który został nazwany, jako: “PIT-8C – Informacja o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych”. Informację sporządza się w oparciu o przepisy ustawy o PIT (art. 39 ust. 3 ustawy o PIT).

 
PIT-8C informacja o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych
 

Jakie rodzaje przychodów są wykazywane w informacji?

Rodzaje dochodów wykazywane w informacji PIT-8C zostały wymienione w art. 30b ust. 2 ustawy o PIT, znalazły się tam przychody:

 • z odpłatnego zbycia papierów wartościowych,
 • z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych,
 • z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających,
 • z odpłatnego zbycia udziałów/akcji,
 • z objęcia udziałów/akcji w spółkach lub wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny.

Wszystkie te przychody zostały wymienione w części D Informacji PIT-8C:

 
PIT-8C informacja o wysokości dochodów
 

W informacji PIT-8C jest jeszcze część E, w której podaje się informacje o wysokości przychodów niewykazanych w części D:

 
PIT-8C - kto i kiedy powinien sporządzić tę informację?
 

Jak można przeczytać w objaśnieniach zamieszczonych na druku, składający informację wykazuje w tej części przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i realizacji praw z nich wynikających, takich co do których nie jest w stanie określić czy podlegają opodatkowaniu, czy nie. Mowa jest tutaj o papierach wartościowych nabytych przed wprowadzeniem tzw. “podatku Belki”, a więc do końca 2003 roku. Przychody te nie będą podlegały opodatkowaniu i osoba nie wykaże ich w zeznaniu podatkowym.

Informacja PIT-8C – kto ją sporządza?

Informację PIT-8C mają obowiązek sporządzić:


  ➢ osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
  ➢ osoby prawne i jej jednostki organizacyjnej,
  ➢ jednostki niemające osobowości prawnej.

Dane identyfikacyjne podmiotu składającego PIT-8C wykazuje się w części B:

 
PIT-8C informacja o wysokości przychodów
 

Do kiedy należy sporządzić i przesłać informację PIT-8C?

Informacja PIT-8C musi być sporządzona w terminach ustawowych, wynikających z ustawy o PIT. Wynika z nich, że informacja jest przesyłana do:

 • urzędu skarbowego – w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym,
 • podatnika – w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Jeżeli podmiot zobowiązany do sporządzenia informacji zakończy prowadzenie działalności gospodarczej przed tymi terminami, to informacja powinna zostać sporządzona i przesłana do dnia zaprzestania wykonywania działalności.

Zeznanie PIT-38 składane na podstawie PIT-8C

Na podstawie otrzymanego PIT-8C osoba zobowiązana, szeroko rozumiany podatnik, który uzyskał w roku podatkowym przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, udziałów, akcji, składa zeznanie roczne PIT-38:

 
PIT-8C dane składającego
 

Przychody, koszty uzyskania przychodów wykazane w Informacji PIT-8C wykazuje się w części “C” PIT-38. Przychody z części “D” Informacji PIT-8C a także przychody uzyskane za granicą z takich samych praw wykazuje się, jako “Inne przychody”.

 
PIT-8C dochody i straty
 

Zeznanie PIT-38 należy złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

PIT-8C – podsumowanie

Informacja PIT-8C jest przygotowywana i składana przez biura maklerskie czy instytucje finansowe, które nie mają obowiązku naliczania, pobierania i zapłaty podatku od zysków kapitałowych. Na tym druku rozlicza się tylko i wyłącznie przychody z kapitałów pieniężnych. Jeżeli dokonujemy inwestycji w zagranicznych instytucjach finansowych, to nie otrzymamy od nich rozliczenia w informacji PIT-8C, ponieważ nie mają obowiązku sporządzania takiego dokumentu. W takim przypadku rozliczenia należy dokonać od razu w zeznaniu PIT-38. Informacja PIT-8C jest przekazywana do organu podatkowego w postaci elektronicznej. Natomiast drugi egzemplarz, który trafia do podatnika może mu zostać przekazany w dowolnej formie – w postaci tradycyjnie podpisanego wydruku lub w postaci elektronicznej.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to jest informacja PIT-8C?

  PIT-8C to informacja o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych. Informację sporządza się w oparciu o przepisy ustawy o PIT (art. 39 ust. 3 ustawy o PIT).

 2. 🔸Jakie rodzaje przychodów są wykazywane w PIT-8C?

  Rodzaje dochodów wykazywane w informacji PIT-8C zostały wymienione w art. 30b ust. 2 ustawy o PIT.

 3. 🔸Informacja PIT-8C – kto ją sporządza?

  Informację PIT-8C mają obowiązek sporządzić:

  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
  • osoby prawne i jej jednostki organizacyjnej,
  • jednostki niemające osobowości prawnej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość