Blog ifirma.pl

PIT-8C – kto i kiedy powinien sporządzić tę informację?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się kto sporządza informację PIT-8C? W dzisiejszym artykule napiszemy na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Z końcem i początkiem każdego roku podatkowego rozpoczyna się dyskusja na temat rozliczeń podatkowych. Ilość obowiązujących druków zeznań, informacji, deklaracji jest dość imponująca, nic więc dziwnego, że wiele osób zaczyna się w tym wszystkim gubić. Z pomocą przychodzą publikacje, które w przystępnej formie starają się przekazać wiele cennych informacji. W dzisiejszym artykule napiszemy na temat informacji rocznej PIT-8C, kto i kiedy ją sporządza.

Co to jest informacja PIT-8C?

Każdy kto ma dostęp do internetu może sobie wyszukać dokument, który został nazwany, jako: “PIT-8C – Informacja o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych”. Informację sporządza się w oparciu o przepisy ustawy o PIT (art. 39 ust. 3 ustawy o PIT).

 
PIT-8C informacja o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych
 

Jakie rodzaje przychodów są wykazywane w informacji?

Rodzaje dochodów wykazywane w informacji PIT-8C zostały wymienione w art. 30b ust. 2 ustawy o PIT, znalazły się tam przychody:

 • z odpłatnego zbycia papierów wartościowych,
 • z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych,
 • z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających,
 • z odpłatnego zbycia udziałów/akcji,
 • z objęcia udziałów/akcji w spółkach lub wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny.

Wszystkie te przychody zostały wymienione w części D Informacji PIT-8C:

 
PIT-8C informacja o wysokości dochodów
 

W informacji PIT-8C jest jeszcze część E, w której podaje się informacje o wysokości przychodów niewykazanych w części D:

 
 

Jak można przeczytać w objaśnieniach zamieszczonych na druku, składający informację wykazuje w tej części przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i realizacji praw z nich wynikających, takich co do których nie jest w stanie określić czy podlegają opodatkowaniu, czy nie. Mowa jest tutaj o papierach wartościowych nabytych przed wprowadzeniem tzw. “podatku Belki”, a więc do końca 2003 roku. Przychody te nie będą podlegały opodatkowaniu i osoba nie wykaże ich w zeznaniu podatkowym.

Informacja PIT-8C – kto ją sporządza?

Informację PIT-8C mają obowiązek sporządzić:


  ➢ osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
  ➢ osoby prawne i jej jednostki organizacyjnej,
  ➢ jednostki niemające osobowości prawnej.

Dane identyfikacyjne podmiotu składającego PIT-8C wykazuje się w części B:

 
PIT-8C informacja o wysokości przychodów
 

Do kiedy należy sporządzić i przesłać informację PIT-8C?

Informacja PIT-8C musi być sporządzona w terminach ustawowych, wynikających z ustawy o PIT. Wynika z nich, że informacja jest przesyłana do:

 • urzędu skarbowego – w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym,
 • podatnika – w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Jeżeli podmiot zobowiązany do sporządzenia informacji zakończy prowadzenie działalności gospodarczej przed tymi terminami, to informacja powinna zostać sporządzona i przesłana do dnia zaprzestania wykonywania działalności.

Zeznanie PIT-38 składane na podstawie PIT-8C

Na podstawie otrzymanego PIT-8C osoba zobowiązana, szeroko rozumiany podatnik, który uzyskał w roku podatkowym przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, udziałów, akcji, składa zeznanie roczne PIT-38:

 
PIT-8C dane składającego
 

Przychody, koszty uzyskania przychodów wykazane w Informacji PIT-8C wykazuje się w części “C” PIT-38. Przychody z części “D” Informacji PIT-8C a także przychody uzyskane za granicą z takich samych praw wykazuje się, jako “Inne przychody”.

 
PIT-8C dochody i straty
 

Zeznanie PIT-38 należy złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

PIT-8C – podsumowanie

Informacja PIT-8C jest przygotowywana i składana przez biura maklerskie czy instytucje finansowe, które nie mają obowiązku naliczania, pobierania i zapłaty podatku od zysków kapitałowych. Na tym druku rozlicza się tylko i wyłącznie przychody z kapitałów pieniężnych. Jeżeli dokonujemy inwestycji w zagranicznych instytucjach finansowych, to nie otrzymamy od nich rozliczenia w informacji PIT-8C, ponieważ nie mają obowiązku sporządzania takiego dokumentu. W takim przypadku rozliczenia należy dokonać od razu w zeznaniu PIT-38. Informacja PIT-8C jest przekazywana do organu podatkowego w postaci elektronicznej. Natomiast drugi egzemplarz, który trafia do podatnika może mu zostać przekazany w dowolnej formie – w postaci tradycyjnie podpisanego wydruku lub w postaci elektronicznej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Co to jest informacja PIT-8C?

   PIT-8C to informacja o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych. Informację sporządza się w oparciu o przepisy ustawy o PIT (art. 39 ust. 3 ustawy o PIT).
  2. Jakie rodzaje przychodów są wykazywane w PIT-8C?

   Rodzaje dochodów wykazywane w informacji PIT-8C zostały wymienione w art. 30b ust. 2 ustawy o PIT.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie