W zarządzaniu często wykorzystywane są różnego rodzaju metody analizy strategicznej, które umożliwiają monitorowanie dynamicznej sytuacji ekonomicznej i wyciąganie wniosków. Jedną z nich jest analiza kluczowych czynników sukcesu (KCS). Na czym ona polega? O tym poniżej!
Czym jest analiza kluczowych czynników sukcesu (KCS)?
Jeśli jeszcze nie wiesz, czym są wspomniane kluczowe czynniki sukcesu, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu − Kluczowe czynniki sukcesu (KCS) małych i średnich przedsiębiorstw.
Kiedy ustalisz już, które cechy Twojej organizacji przyczyniają się do jej wzrostu, możesz przeprowadzić analizę KCS. Polega ona na wyodrębnieniu charakterystycznych cech, które wzmacniają pozycję firmy.
Przeprowadzenie trafnej analizy KCS wymaga zastosowania którejś z dwóch poniższych metod:
- dwuetapowej analizy, która składa się z listy kryteriów oceniających stan przedsiębiorstwa i na jej podstawie tworzona jest lista słabych i mocnych stron podmiotu, a następnie − przyjrzeniu się kluczowym czynnikom sukcesu;
- zatrzymania się jedynie na liście KCS, o ile będzie obejmować najistotniejsze aspekty działalności.
W dalszej kolejności należy ustalić pewien punkt odniesienia do badanej firmy − konkurencyjne przedsiębiorstwo bądź przedsiębiorstwo, które posiada wszystkie KCS. W pierwszym przypadku metoda może okazać się niemiarodajna, gdyż jest ona zależna od wybranego podmiotu. Drugie rozwiązanie wydaje się korzystniejsze, gdyż przedstawia pewien idealny wzorzec, do którego możemy dążyć.
Kluczowe czynniki sukcesu a ocena pozycji firmy
Ogólna strategia firmy zostaje opracowana na podstawie sformułowanych celów firmy i zbadaniu środowiska wewnętrznego oraz zewnętrznego. Następnie należy sprecyzować charakter naszego rynku docelowego i przewagi konkurencyjnej. To właśnie ten etap nazywamy pozycjonowaniem strategicznym.
Zatem ustalenie pozycji przedsiębiorstwa stanowi nie tylko finalny element tworzenia strategii, ale również można ją utożsamiać z wybranymi elementami potencjału konkurencyjnego np. z kluczowymi czynnikami sukcesu.
Ocena pozycji rynkowej przedsiębiorstwa za pomocą analizy KCS
Wypozycjonowanie firmy na rynku ma na celu przedstawienie korzyści, jakie są w stanie dostarczyć produkt lub usługa. W jaki sposób dokonać oceny organizacji i ustalić jej pozycję strategiczną wśród konkurencji? Możesz do tego wykorzystać analizę kluczowych czynników sukcesu.
1. Określ listę KCS.
Ustal, w jakim sektorze działa Twoja firma i dobierz kluczowe czynniki sukcesu, które stanowią przewagę konkurencyjną.
2. Oceń wybrane KCS i nadaj im wartości.
Po wyznaczeniu kluczowych czynników sukcesów dla danego sektora, możemy przejść do określenia ich wagi.
3. Ustal mocne i słabe strony organizacji.
Na tym etapie otrzymujesz wynik w postaci skali ocen, a dodatkowo − analizę mocnych i silnych stron.
Jakie są zalety analizy KCS?
Analiza kluczowych czynników sukcesu zwraca uwagę na aspekty, które powinny przyciągnać uwagę kierownictwa. Pokazuje, które z nich pozwolą osiągnąć przewagę konkurencyjną, a ponadto wskazać mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia przedsiębiorstwa. Przeprowadza się ją stosunkowo szybko oraz można łączyć ją z innymi metodami analizy strategicznej.
Niewątpliwie jest przydatnym narzędziem, które sprawdzi się na etapie podejmowania ważnych decyzji w kontekście zarządzania strategicznego.
Ocena pozycji firmy a kluczowe czynniki sukcesu − przykład analizy
W celu zobrazowania i wyjaśnienia jak korzystać z przytoczonej metody posłużymy się przykładem naszej firmy X oraz konkurencyjną firmą Y . Może ona działać w branży odzieżowej, finansowej, samochodowej itd. W zależności, jaki rodzaj działalności prowadzimy, poszczególne czynniki sukcesu należy zmodyfikować.
- Określ listę Kluczowych Czynników Sukcesu − powinieneś znaleźć 6-10 kryteriów. Mogą to być: poziom cen, wykwalifikowana kadra, wizerunek marki, zakres usług, efektywność promocji, jakość obsługi klienta, poziom technologiczny itd.
- Nadaj wagi wybranym czynnikom. Najlepiej, aby ich sumę można było zaokrąglić do pełnej liczby np. 20. W dalszej kolejności posłuż się skalą Likerta (1-5), aby móc ocenić poszczególne elementy. W taki sposób oceń swoją firmę X oraz Twojego konkurenta Y. Teraz możesz uzyskać średnią ważoną. Przy czym:
- 1 − przedsiębiorstwo pod tym względem jest słabe i znacznie odstaje od reszty konkurentów;
- 2 − przedsiębiorstwo pod tym względem wypada gorzej na tle konkurencji;
- 3 − przedsiębiorstwo jest przeciętne, w żaden sposób się nie wyróżnia;
- 4 − przedsiębiorstwo wypada bardzo dobrze na tle konkurencji;
- 5 − przedsiębiorstwo pod tym względem jest pionierem.
- Ustal mocne i słabe strony organizacji za pomocą otrzymanych profili strategicznych.
Poprzez zaznaczenie poszczególnych wartości w tabeli uzyskaliśmy profile strategiczne badanych przedsiębiorstw. Dzięki temu możemy przeanalizować pozycję rynkową naszej firmy w stosunku do konkurencji, jakie obszary są naszą mocną stroną (wykwalifikowana kadra), a nad czym powinniśmy jeszcze popracować (efektywność promocji).
Reasumując – wykorzystanie analizy kluczowych czynników sukcesu stanowi ciekawą alternatywę w ocenie pozycji rynkowej przedsiębiorstwa. Dostarcza ona wiele przydatnych informacji, które mogą przyczynić się do naprawienia dotychczasowo popełnianych błędów i wprowadzenia pozytywnych zmian w Twoim biznesie.