Blog ifirma.pl

Plan działań Państwowej Inspekcji Pracy na 2023 rok

|
Znany jest już plan działania PIP na 2023 r. Kontrolą ma być objętych aż 60 000 przedsiębiorstw. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy możesz się spodziewać inspektora PIP także w Twojej firmie,
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W 2023 roku Państwowa Inspekcja Pracy będzie miała do pokonania wiele nowych wyzwań, które zostały przedstawione na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy przez kierownictwo. W ciągu kolejnych lat przyjęto trzy priorytety, które będą kierunkiem działalności PIP: strategia kontroli i działań prewencyjnych dla sektora budowlanego, strategia kontroli zagrożeń środowiska pracy chemicznymi czynnikami oraz strategia wzmożonego nadzoru nad zakładami pracy. Nowe zadania dotyczą problematyki emerytur pomostowych i pracy zdalnej. Z kontrolami przeprowadzanymi przez inspektorów PIP musi się liczyć aż 60 000 zakładów pracy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się szczegółów na temat najbliższych planów PIP.

Kogo zamierza kontrolować PIP w 2023?

Państwowa Inspekcja Pracy przyjęła trzy kluczowe strategie działalności. Dotyczą one:

 • Sektora budowlanego – ma zostać skontrolowanych m.in. 100 budów i 900 placów budowy pod kątem eliminowania zagrożeń wypadkowych.
 • Zakładów pracy, w których są produkowane lub stosowane środki chemiczne – w 240 firmach będzie sprawdzane, czy przestrzegają zasad BHP, a kolejne 200 kontroli ma dotyczyć narażenia na działanie substancji chemicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym.
 • Firm z różnych branż – 51 kontroli ma objąć w 2023 r. zakłady pracy z różnych sektorów z wysokimi wskaźnikami wypadkowości.

Kontrole bezpieczeństwa w fabrykach i zakładach pracy chronionej

PIP w najbliższym roku pracy skupi swoje działania na branżach i zakładach pracy, w których występują problemy związane z poziomem bezpieczeństwa. Inspektorzy PIP będą przeprowadzać kontrole, których celem będzie usunięcie zagrożeń. W 2023 roku szczególną uwagę zwrócą na maszyny, rękawice ochronne i warunki ochrony w tych miejscach pracy, w których wykorzystuje się środki pirotechniczne.

Urząd zamierza też kontynuować kontrolowanie warunków zatrudnienia i pracy osób z niepełnosprawnościami w zakładach pracy chronionej, aktywności zawodowej i zakładach otwartego rynku pracy, aby ocenić czy pracodawcy przygotowali stanowiska pracy odpowiednio dla tej grupy pracowników.

Przeciwdziałanie nielegalnemu zatrudnieniu

Państwowa Inspekcja Pracy będzie nadal działać przeciwko nielegalnemu zatrudnieniu. Podczas kontroli inspektorzy pracy będą sprawdzać legalność zatrudnienia zarówno polskich obywateli, jak i przyjezdnych z innych krajów. Szczególnie sprawdzane będą zakłady pracy zatrudniające obywateli Ukrainy, którzy masowo poszukują pracy na terytorium Polski. Kontrole będą przeprowadzane systematycznie przez cały rok, w zależności od potrzeb i możliwości.

Działania skupią się nie tylko na ujawnieniu przypadków pracy niezgłoszonej (czyli potocznie mówiąc o zatrudnieniu „na czarno”), ale też niezgodnej z rzeczywistością, np. poprzez zaniżanie wysokości wynagrodzenia na umowie.

PIP skontroluje pod kątem zatrudniania na umowy cywilnoprawne zamiast umowę o pracę

PIP będzie kontynuować kontrole w przedsiębiorstwach, agencjach zatrudnienia, agencjach pracy tymczasowej i u pracodawców, którzy korzystają z ich usług. Będzie szczególnie uważnie przyglądać się stosowaniu umów cywilnoprawnych zamiast umów o pracę oraz problemom związanym z obejściem przepisów dotyczących pracy tymczasowej poprzez outsourcing. Sprawdzane będą nie tylko podstawy prawne zawartych umów, ale i stosowanie minimalnych stawek godzinowych dla osób zatrudnionych na podstawie umów zlecenia lub o dzieło.

Spóźnienia z wypłatą, zbyt długi czas pracy

W 2023 r. Państwowa Inspekcja Pracy ma się pochylić nad problemami opóźnień wypłaty wynagrodzeń i nadużyć w zakresie czasu pracy. Tylko te dwie kwestie stanowią prawie połowę wszystkich skarg, które trafiają do PIP, dlatego urząd zamierza poświęcić im prawie 2 000 kontroli.

Autor ifirma.pl

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Na czym skupi działania Państwowa Inspekcja Pracy w 2023 roku?

   PIP w najbliższym roku pracy skupi swoje działania na branżach i zakładach pracy, w których występują problemy związane z poziomem bezpieczeństwa.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie