Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne mają możliwość uzyskania środków z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Firmy posiadające status zakładu pracy chronionej (ZPC) są zobowiązane powołać i utworzyć Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON). W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie dotyczące środków na rekompensatę z PFRON.
Co to jest ZFRON?
Zakład pracy chronionej tworzy fundusz, na który wpływają środki z różnych tytułów:
- pochodzące z ulg w zakresie podatków i innych opłat,
- zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, zgodnie z odrębnymi przepisami,
- z darowizn,
- z odsetek od środków zgromadzonych na rachunku funduszu,
- ze zbycia środków trwałych zakupionych ze środków funduszu, w części niezamortyzowanej.
Środki z ZFRON muszą być wydatkowane na ściśle określone wydatki, przede wszystkim na rehabilitację i pomoc kierowaną do osób niepełnosprawnych. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą sankcje w postaci zwrotu środków znajdujących się na rachunku bankowym ZFRON.
Dlaczego można występować o rekompensatę z PFRON?
Jak to zostało napisane powyżej jednym ze źródeł ZFRON są wpływy pochodzące z miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Z uwagi na zmianę przepisów w ustawie o Polskim Ładzie doszło do podniesienia wysokości kwoty wolnej od podatku i obniżenia stawki podatku w I progu skali podatkowej. Ma to swoje bezpośrednie przełożenie na wysokość zaliczek na podatek dochodowy. W związku z powyższym, jeżeli z tego powodu, w jakimś ZPC dojdzie do zmniejszenia wpływów na ZFRON, to pracodawca ma możliwość wystąpienia z wnioskiem Wn-P-ZF do PFRON o rekompensatę.
Rekompensata z PFRON – w jaki sposób można się o nią starać?
Ustawodawca wprowadził zmianę ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w której dodał artykuł 33b, z którego wynika, że jeżeli dysponent ZFRON złoży wniosek do PFRON, to zostaną przekazane na jego rachunek bankowy środki w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku. Wysokość tych środków będzie równa iloczynowi stanu zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych i 4% kwoty najniższego wynagrodzenia. Wniosek Wn-P-ZF należy złożyć w terminie 7 dni miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy ten wniosek. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego udostępnił wzór wniosku w Biuletynie Informacji Publicznej. Na stronach rządowych została opublikowana prezentacja, która szczegółowo omawia, w jaki sposób należy wypełnić przedmiotowy wniosek.
Wielu pracodawców zastanawiało się, czy otrzymane środki w ramach rekompensaty będą opodatkowane podatkiem dochodowym. Na szczęście zostało to uregulowane wprost w ustawie o PIT, że nie stanowią one przychodów w działalności gospodarczej. Pomimo, że zmienione przepisy zostały wprowadzone w życie 16.06.2022 r., to stosuje się je do przychodów uzyskanych od dnia 10.03.2022 r.