Blog ifirma.pl

Płatności z rachunku VAT – również w 2021 roku również za należności celne

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się, jakie zobowiązania podatkowe możesz zapłacić z rachunku VAT? W artykule odniesiemy się do tego pytania.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Obecnie w momencie otwierania konta bankowego na firmę otrzymujemy informację o numerze rachunku rozliczeniowego i rachunku VAT. Ma to związek z wejściem w życie przepisów dotyczących mechanizmu podzielonej płatności w VAT. Jeżeli zapłata za fakturę nastąpi w MPP środki zostaną rozdzielone na kwotę netto i podatek VAT. O ile dyspozycja środkami na rachunku rozliczeniowym nie jest ograniczona, to płatności z rachunku VAT mogą być dokonywane jedynie na zapłatę należności publicznoprawnych i podatku VAT z faktur zakupowych.

Jakie płatności mogą być dokonywane z rachunku VAT?

Od 1 listopada 2019 r., kiedy zaczął obowiązywać obowiązkowy MPP, rozszerzono katalog płatności, których można dokonywać z rachunku VAT. Do końca 2020 roku były to płatności związane z zapłatą:

 • podatku VAT do urzędu skarbowego,
 • podatku VAT z faktury zakupowej/kosztowej,
 • kwoty podatku VAT wynikającego z wystawionej faktury korygującej,
 • zapłatą zaległości w VAT na podstawie zajęcia egzekucyjnego,
 • podatku dochodowego od osób fizycznych,
 • podatku dochodowego od osób prawnych,
 • ZUS,
 • podatku akcyzowego,
 • należności celnych do urzędu celnego,
 • odsetek za zwłokę od powyższych należności.

Jeżeli nastąpi pomyłkowa wpłata na rachunek VAT, to również w takiej sytuacji będzie możliwy zwrot tej kwoty na rzecz właściwego odbiorcy.

Jakie płatności mogą być realizowane dodatkowo od 2021 roku?

Wielu przedsiębiorców korzysta z usług przedstawicieli celnych, którzy w ich imieniu dokonują zgłoszeń celnych. Procedura rozliczania należności celnych bardzo często jest tak rozwiązana, że opłaty dokonywane są przez przedstawiciela celnego w imieniu przedsiębiorcy. W następnej kolejności te opłaty celne są regulowane przez firmę na rachunek bankowy agencji celnej. Do końca 2020 roku takich przelewów nie można było dokonywać z rachunku VAT. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców od 1 stycznia 2021 roku wprowadzono taką możliwość. Zgodnie z projektem objaśnień Ministra Finansów zlecenie zapłaty na rzecz agencji celnej powinno być dokonane w następujący sposób:

 1. W polu przeznaczonym na kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty podatku wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności, jak i polu przeznaczonym na kwotę odpowiadającą całości albo części wartości
 2. sprzedaży brutto, wpisuje się kwotę odpowiadającą kwocie podatku oraz należności celnych, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności. W polu przeznaczonym na wskazanie numeru faktury, przedsiębiorca wskazuje numer dokumentu związanego z płatnością, wystawionego przez przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego w rozumieniu przepisów celnych.
 3. W polu przeznaczonym na wskazanie NIP dostawcy lub usługodawcy przedsiębiorca wskazuje numer, za pomocą którego przedstawiciel bezpośredni lub pośredni w rozumieniu przepisów celnych jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Pamiętajmy, że wyodrębniony rachunek niebędący rachunkiem rozliczeniowym, zwany rachunkiem VAT, niekiedy rachunkiem technicznym, jest generowany automatycznie przy zakładaniu rachunku bankowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie posiadają rachunku VAT konta bankowe osobiste, tzw. ROR-y.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie