Płatności z rachunku VAT – również w 2021 roku również za należności celne

płatności z konta vat

Zastanawiasz się, jakie zobowiązania podatkowe możesz zapłacić z rachunku VAT? W artykule odniesiemy się do tego pytania.

Obecnie w momencie otwierania konta bankowego na firmę otrzymujemy informację o numerze rachunku rozliczeniowego i rachunku VAT. Ma to związek z wejściem w życie przepisów dotyczących mechanizmu podzielonej płatności w VAT. Jeżeli zapłata za fakturę nastąpi w MPP środki zostaną rozdzielone na kwotę netto i podatek VAT. O ile dyspozycja środkami na rachunku rozliczeniowym nie jest ograniczona, to płatności z rachunku VAT mogą być dokonywane jedynie na zapłatę należności publicznoprawnych i podatku VAT z faktur zakupowych.

Jakie płatności mogą być dokonywane z rachunku VAT?

Od 1 listopada 2019 r., kiedy zaczął obowiązywać obowiązkowy MPP, rozszerzono katalog płatności, których można dokonywać z rachunku VAT. Do końca 2020 roku były to płatności związane z zapłatą:

 • podatku VAT do urzędu skarbowego,
 • podatku VAT z faktury zakupowej/kosztowej,
 • kwoty podatku VAT wynikającego z wystawionej faktury korygującej,
 • zapłatą zaległości w VAT na podstawie zajęcia egzekucyjnego,
 • podatku dochodowego od osób fizycznych,
 • podatku dochodowego od osób prawnych,
 • ZUS,
 • podatku akcyzowego,
 • należności celnych do urzędu celnego,
 • odsetek za zwłokę od powyższych należności.

Jeżeli nastąpi pomyłkowa wpłata na rachunek VAT, to również w takiej sytuacji będzie możliwy zwrot tej kwoty na rzecz właściwego odbiorcy.

Jakie płatności mogą być realizowane dodatkowo od 2021 roku?

Wielu przedsiębiorców korzysta z usług przedstawicieli celnych, którzy w ich imieniu dokonują zgłoszeń celnych. Procedura rozliczania należności celnych bardzo często jest tak rozwiązana, że opłaty dokonywane są przez przedstawiciela celnego w imieniu przedsiębiorcy. W następnej kolejności te opłaty celne są regulowane przez firmę na rachunek bankowy agencji celnej. Do końca 2020 roku takich przelewów nie można było dokonywać z rachunku VAT. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców od 1 stycznia 2021 roku wprowadzono taką możliwość. Zgodnie z projektem objaśnień Ministra Finansów zlecenie zapłaty na rzecz agencji celnej powinno być dokonane w następujący sposób:

 1. W polu przeznaczonym na kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty podatku wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności, jak i polu przeznaczonym na kwotę odpowiadającą całości albo części wartości
 2. sprzedaży brutto, wpisuje się kwotę odpowiadającą kwocie podatku oraz należności celnych, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności. W polu przeznaczonym na wskazanie numeru faktury, przedsiębiorca wskazuje numer dokumentu związanego z płatnością, wystawionego przez przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego w rozumieniu przepisów celnych.
 3. W polu przeznaczonym na wskazanie NIP dostawcy lub usługodawcy przedsiębiorca wskazuje numer, za pomocą którego przedstawiciel bezpośredni lub pośredni w rozumieniu przepisów celnych jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Pamiętajmy, że wyodrębniony rachunek niebędący rachunkiem rozliczeniowym, zwany rachunkiem VAT, niekiedy rachunkiem technicznym, jest generowany automatycznie przy zakładaniu rachunku bankowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie posiadają rachunku VAT konta bankowe osobiste, tzw. ROR-y.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość