Płatności z rachunku VAT – również w 2021 roku również za należności celne

płatności z konta vat

Zastanawiasz się, jakie zobowiązania podatkowe możesz zapłacić z rachunku VAT? W artykule odniesiemy się do tego pytania.

Obecnie w momencie otwierania konta bankowego na firmę otrzymujemy informację o numerze rachunku rozliczeniowego i rachunku VAT. Ma to związek z wejściem w życie przepisów dotyczących mechanizmu podzielonej płatności w VAT. Jeżeli zapłata za fakturę nastąpi w MPP środki zostaną rozdzielone na kwotę netto i podatek VAT. O ile dyspozycja środkami na rachunku rozliczeniowym nie jest ograniczona, to płatności z rachunku VAT mogą być dokonywane jedynie na zapłatę należności publicznoprawnych i podatku VAT z faktur zakupowych.

Jakie płatności mogą być dokonywane z rachunku VAT?

Od 1 listopada 2019 r., kiedy zaczął obowiązywać obowiązkowy MPP, rozszerzono katalog płatności, których można dokonywać z rachunku VAT. Do końca 2020 roku były to płatności związane z zapłatą:

 • podatku VAT do urzędu skarbowego,
 • podatku VAT z faktury zakupowej/kosztowej,
 • kwoty podatku VAT wynikającego z wystawionej faktury korygującej,
 • zapłatą zaległości w VAT na podstawie zajęcia egzekucyjnego,
 • podatku dochodowego od osób fizycznych,
 • podatku dochodowego od osób prawnych,
 • ZUS,
 • podatku akcyzowego,
 • należności celnych do urzędu celnego,
 • odsetek za zwłokę od powyższych należności.

Jeżeli nastąpi pomyłkowa wpłata na rachunek VAT, to również w takiej sytuacji będzie możliwy zwrot tej kwoty na rzecz właściwego odbiorcy.

Jakie płatności mogą być realizowane dodatkowo od 2021 roku?

Wielu przedsiębiorców korzysta z usług przedstawicieli celnych, którzy w ich imieniu dokonują zgłoszeń celnych. Procedura rozliczania należności celnych bardzo często jest tak rozwiązana, że opłaty dokonywane są przez przedstawiciela celnego w imieniu przedsiębiorcy. W następnej kolejności te opłaty celne są regulowane przez firmę na rachunek bankowy agencji celnej. Do końca 2020 roku takich przelewów nie można było dokonywać z rachunku VAT. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców od 1 stycznia 2021 roku wprowadzono taką możliwość. Zgodnie z projektem objaśnień Ministra Finansów zlecenie zapłaty na rzecz agencji celnej powinno być dokonane w następujący sposób:

 1. W polu przeznaczonym na kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty podatku wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności, jak i polu przeznaczonym na kwotę odpowiadającą całości albo części wartości
 2. sprzedaży brutto, wpisuje się kwotę odpowiadającą kwocie podatku oraz należności celnych, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności. W polu przeznaczonym na wskazanie numeru faktury, przedsiębiorca wskazuje numer dokumentu związanego z płatnością, wystawionego przez przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego w rozumieniu przepisów celnych.
 3. W polu przeznaczonym na wskazanie NIP dostawcy lub usługodawcy przedsiębiorca wskazuje numer, za pomocą którego przedstawiciel bezpośredni lub pośredni w rozumieniu przepisów celnych jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Pamiętajmy, że wyodrębniony rachunek niebędący rachunkiem rozliczeniowym, zwany rachunkiem VAT, niekiedy rachunkiem technicznym, jest generowany automatycznie przy zakładaniu rachunku bankowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie posiadają rachunku VAT konta bankowe osobiste, tzw. ROR-y.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość