Powrót

Obowiązkowa korekta VAT naliczonego przez dłużnika

korekta VAT naliczonego

Czynni podatnicy VAT, którzy nieterminowo regulują swoje zobowiązania, muszą liczyć się z konsekwencjami na gruncie podatku od towarów i usług. Ustawa o VAT nakłada bowiem na nich obowiązek skorygowania VAT naliczonego w przypadku braku płatności za fakturę. Kiedy i jak dokonać takiej korekty?

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Czynni podatnicy VAT, którzy nieterminowo regulują swoje zobowiązania, muszą liczyć się z konsekwencjami na gruncie podatku od towarów i usług. Ustawa o VAT nakłada bowiem na nich obowiązek skorygowania VAT w przypadku braku płatności za fakturę. Korekta VAT naliczonego – kiedy i jak powinna być wykonana?

Korekta VAT naliczonego przez dłużnika – kiedy?

Zgodnie z art. 89b ustawy o VAT, w przypadku nieuregulowania (w części lub całości) zobowiązania wynikającego z krajowej faktury, dłużnik ma obowiązek skorygowania podatku naliczonego (od niezapłaconej części), który odliczył w związku z dokonanym zakupem, w miesiącu lub kwartale, w którym upływa 150 dzień od terminu płatności.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Obowiązkowa korekta VAT naliczonego przez dłużnika

Ponieważ 150 dni od terminu płatności upływa 28 lipca (28.02. plus 150 dni), przedsiębiorca powinien skorygować VAT naliczony w deklaracji za lipiec 2017 r.

Korekta VAT naliczonego przez dłużnika – jak jej uniknąć?

Dłużnik może uniknąć korekty VAT naliczonego, jeśli:

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Obowiązkowa korekta VAT naliczonego przez dłużnika
  • zapłaci za fakturę najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności,
  • w ostatnim dniu tego okresu rozliczeniowego jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.

Korekta VAT naliczonego przez dłużnika – jak wykazać w deklaracji?

Kwotę VAT naliczonego podlegającego korekcie w związku z nieuregulowaniem zobowiązania dłużnik powinien wykazać ze znakiem minus w poz. 49 deklaracji VAT-7 (17) lub VAT-7K (11).

korekta podatku naliczonego

Program do faktur – Darmowe konto Obowiązkowa korekta VAT naliczonego przez dłużnika

Brak korekty VAT – konsekwencje

Jeżeli dłużnik nie dokona omawianej korekty VAT naliczonego we wspomnianym terminie, może zostać obciążony dodatkowym zobowiązaniem podatkowym w wysokości 30% kwoty podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur.

Zapłata za fakturę – ponowna korekta

W sytuacji, gdy po dokonaniu obowiązkowej korekty VAT naliczonego, dłużnik ureguluje całość lub część zobowiązania, ma on prawo ponownie skorygować VAT naliczony, uwzględniając zapłaconą kwotę (w deklaracji za miesiąc/kwartał, w którym dokonał płatności). Do takiej korekty służy poz. 50 deklaracji VAT-7 (17) lub VAT-7K (11).

korekta VAT - formularz

▲ wróć na początek

Nie otrzymałeś zapłaty od kontrahenta? Sprawdź, jak możesz rozliczyć podatki!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość