Obowiązkowa korekta VAT naliczonego przez dłużnika

korekta VAT naliczonego

Czynni podatnicy VAT, którzy nieterminowo regulują swoje zobowiązania, muszą liczyć się z konsekwencjami na gruncie podatku od towarów i usług. Ustawa o VAT nakłada bowiem na nich obowiązek skorygowania VAT naliczonego w przypadku braku płatności za fakturę. Kiedy i jak dokonać takiej korekty?

Czynni podatnicy VAT, którzy nieterminowo regulują swoje zobowiązania, muszą liczyć się z konsekwencjami na gruncie podatku od towarów i usług. Ustawa o VAT nakłada bowiem na nich obowiązek skorygowania VAT w przypadku braku płatności za fakturę. Korekta VAT naliczonego – kiedy i jak powinna być wykonana?

Korekta VAT naliczonego przez dłużnika – kiedy?

Zgodnie z art. 89b ustawy o VAT, w przypadku nieuregulowania (w części lub całości) zobowiązania wynikającego z krajowej faktury, dłużnik ma obowiązek skorygowania podatku naliczonego (od niezapłaconej części), który odliczył w związku z dokonanym zakupem, w miesiącu lub kwartale, w którym upływa 150 dzień od terminu płatności.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Obowiązkowa korekta VAT naliczonego przez dłużnika

Ponieważ 150 dni od terminu płatności upływa 28 lipca (28.02. plus 150 dni), przedsiębiorca powinien skorygować VAT naliczony w deklaracji za lipiec 2017 r.

Korekta VAT naliczonego przez dłużnika – jak jej uniknąć?

Dłużnik może uniknąć korekty VAT naliczonego, jeśli:

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Obowiązkowa korekta VAT naliczonego przez dłużnika
  • zapłaci za fakturę najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności,
  • w ostatnim dniu tego okresu rozliczeniowego jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.

Korekta VAT naliczonego przez dłużnika – jak wykazać w deklaracji?

Kwotę VAT naliczonego podlegającego korekcie w związku z nieuregulowaniem zobowiązania dłużnik powinien wykazać ze znakiem minus w poz. 49 deklaracji VAT-7 (17) lub VAT-7K (11).

korekta podatku naliczonego

Program do faktur – Darmowe konto Obowiązkowa korekta VAT naliczonego przez dłużnika

Brak korekty VAT – konsekwencje

Jeżeli dłużnik nie dokona omawianej korekty VAT naliczonego we wspomnianym terminie, może zostać obciążony dodatkowym zobowiązaniem podatkowym w wysokości 30% kwoty podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur.

Zapłata za fakturę – ponowna korekta

W sytuacji, gdy po dokonaniu obowiązkowej korekty VAT naliczonego, dłużnik ureguluje całość lub część zobowiązania, ma on prawo ponownie skorygować VAT naliczony, uwzględniając zapłaconą kwotę (w deklaracji za miesiąc/kwartał, w którym dokonał płatności). Do takiej korekty służy poz. 50 deklaracji VAT-7 (17) lub VAT-7K (11).

korekta VAT - formularz

▲ wróć na początek

Nie otrzymałeś zapłaty od kontrahenta? Sprawdź, jak możesz rozliczyć podatki!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość