Blog ifirma.pl

Przepisy abolicji podatkowej zostaną uchylone – Polski Ład

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, czego dotyczą przepisy o abolicji podatkowej i czy zostaną uchylone? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nie zawsze osoby osiągające przychody w Polsce, czy za granicą wykazują wszystkie uzyskane kwoty w składanych rozliczeniach podatkowych. Dlatego też od czasu do czasu pojawiają się przepisy podatkowe zachęcające do wyjścia z szarej strefy, taki też przepis został zapisany w ustawie o Polskim Ładzie. W dzisiejszej publikacji napiszemy o projekcie uchylenia przepisów o abolicji podatkowej wprowadzonych w Polskim Ładzie.

Abolicja podatkowa w Polskim Ładzie

W ustawie o Polskim Ładzie wprowadzony został przejściowy zryczałtowany podatek dochodowy dla podmiotów, które osiągnęły dochody nie zadeklarowane w całości lub w części do opodatkowania w Polsce dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych w szczególności z:

 • nieujawnieniem w całości lub w części tych dochodów (przychodów),
 • nieujawnieniem w całości lub w części źródła powstania tych dochodów (przychodów),
 • przeniesieniem lub posiadaniem w jakiejkolwiek formie kapitału poza terytorium Polski,
 • stosowaniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w sposób niezgodny z prawem,
 • nierzeczywistą rezydencją podatkową,
 • innej niż wymieniona powyżej korzyści podatkowej.

Stawka przejściowego ryczałtu w przypadku wykazania takich dochodów wynosi 8% podstawy opodatkowania. Możliwość skorzystania z ryczałtu przejściowego została ograniczona czasowo do 31 grudnia 2022 roku, w tym terminie można złożyć stosowny wniosek.

Uchylenie przepisów o abolicji podatkowej – projektowana zmiana ustawy o Polskim Ładzie

W uzasadnieniu do projektu ustawy o Polskim Ładzie pojawiła się informacja, że Prezydent Polski skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności przepisów o abolicji podatkowej z Konstytucją. Jednym z podnoszonym argumentów w kontekście potrzeby uchylenia obowiązujących przepisów jest naruszenie zasady zaufania do państwa, powszechności i równości opodatkowania. W uzasadnieniu napisano, że biorąc pod uwagę wniosek Prezydenta i dokonując ponownej analizy wprowadzonych przepisów proponuje się ich uchylenie. Nastąpiłoby to więc jeszcze przed okresem, w którym przepisy tak naprawdę zaczęłyby obowiązywać. Od października 2022 roku miałby się rozpocząć okres składania wniosków o zastosowanie abolicji podatkowej a projektowana zmiana przepisów ma wejść w życie od 1 lipca 2022 roku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie