Blog ifirma.pl

Podróż MPK – bilet i paragon a podatki

|
|
3 minut czytania
Przedsiębiorcy, wybierający się w podróż służbową albo zobowiązani dojechać do klienta czasem decydują się na skorzystanie z komunikacji miejskiej. Czy wydatek na taką formę podróżowania może stanowić koszt? Czy możliwe będzie odliczenie VAT? Sprawdźmy!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, wybierający się w podróż służbową albo zobowiązani dojechać do klienta, czasem decydują się na skorzystanie z komunikacji miejskiej. Czy wydatek na taką formę podróżowania może stanowić koszt? Posiadany bilet i paragon a podatki – sprawdźmy jak to rozliczyć!

Podróż MPK a koszt uzyskania przychodów

Przepisy Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wykluczają odgórnie wydatków na podróż MPK z możliwych do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów. Tym samym koszt przejazdu tramwajem czy autobusem miejskim może być kosztem firmowym, jednak – po spełnieniu dwóch warunków.

Pierwszy warunek to obowiązek powiązania dokonanego wydatku z uzyskiwanymi z działalności gospodarczej przychodami. Zatem, jeśli przedsiębiorca przemieszcza się komunikacją w podróży służbowej albo dojeżdża do klienta, zasadniczo może uzasadnić zakup biletu powodami służbowymi. Warto zadbać w tym wypadku o dodatkową dokumentację, np. ze spotkania z kontrahentem, szkolenia, konferencji czy innego służbowego wydarzenia.

Drugim warunkiem uznania przejazdu komunikacją miejską za koszt jest właściwe udokumentowanie wydatku. Niestety, bilet MPK (bez względu na to, czy jednorazowy, czy imienny) bądź paragon nie spełniają wymogów uznania ich za dokument księgowy. Tym samym – na podstawie biletu MPK albo paragonu nie powinno się księgować wydatków na przejazd w kosztach uzyskania przychodów.

Wyjściem w takiej sytuacji jest wystąpienie do sprzedawcy o wystawienie faktury na dane firmowe przedsiębiorcy.

Bilet oraz paragon a podatki

Tak jak w przypadku kosztu, odliczenie VAT od wydatków na podróż MPK jest możliwe po spełnieniu dwóch podstawowych warunków. Pierwszy z nich to związek poniesionego wydatku z działalnością opodatkowaną VAT. Zatem, jeśli zakupu biletu MPK dokonuje przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT i podróżujący w celach służbowych, zasadniczo warunek ten jest spełniony.

Drugi warunek to właściwe udokumentowanie wydatku – aby możliwe było odliczenie VAT, niezbędna będzie faktura. Sam bilet MPK bądź paragon nie spełnia wymogów, które pozwalałby na odliczenia VAT bez dodatkowej dokumentacji.

Czy wiesz, że bilet jest czasem fakturą? Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie