Podróż MPK – bilet i paragon a podatki

Przedsiębiorcy, wybierający się w podróż służbową albo zobowiązani dojechać do klienta, czasem decydują się na skorzystanie z komunikacji miejskiej. Czy wydatek na taką formę podróżowania może stanowić koszt? Posiadany bilet i paragon a podatki – sprawdźmy jak to rozliczyć!

Podróż MPK a koszt uzyskania przychodów

Przepisy Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wykluczają odgórnie wydatków na podróż MPK z możliwych do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów. Tym samym koszt przejazdu tramwajem czy autobusem miejskim może być kosztem firmowym, jednak – po spełnieniu dwóch warunków.

Pierwszy warunek to obowiązek powiązania dokonanego wydatku z uzyskiwanymi z działalności gospodarczej przychodami. Zatem, jeśli przedsiębiorca przemieszcza się komunikacją w podróży służbowej albo dojeżdża do klienta, zasadniczo może uzasadnić zakup biletu powodami służbowymi. Warto zadbać w tym wypadku o dodatkową dokumentację, np. ze spotkania z kontrahentem, szkolenia, konferencji czy innego służbowego wydarzenia.

Drugim warunkiem uznania przejazdu komunikacją miejską za koszt jest właściwe udokumentowanie wydatku. Niestety, bilet MPK (bez względu na to, czy jednorazowy, czy imienny) bądź paragon nie spełniają wymogów uznania ich za dokument księgowy. Tym samym – na podstawie biletu MPK albo paragonu nie powinno się księgować wydatków na przejazd w kosztach uzyskania przychodów.

Wyjściem w takiej sytuacji jest wystąpienie do sprzedawcy o wystawienie faktury na dane firmowe przedsiębiorcy.

Bilet oraz paragon a podatki

Tak jak w przypadku kosztu, odliczenie VAT od wydatków na podróż MPK jest możliwe po spełnieniu dwóch podstawowych warunków. Pierwszy z nich to związek poniesionego wydatku z działalnością opodatkowaną VAT. Zatem, jeśli zakupu biletu MPK dokonuje przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT i podróżujący w celach służbowych, zasadniczo warunek ten jest spełniony.

Drugi warunek to właściwe udokumentowanie wydatku – aby możliwe było odliczenie VAT, niezbędna będzie faktura. Sam bilet MPK bądź paragon nie spełnia wymogów, które pozwalałby na odliczenia VAT bez dodatkowej dokumentacji.

Czy wiesz, że bilet jest czasem fakturą? Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań