Podróż MPK – bilet i paragon a podatki

bilet jako faktura a VAT

Przedsiębiorcy, wybierający się w podróż służbową albo zobowiązani dojechać do klienta czasem decydują się na skorzystanie z komunikacji miejskiej. Czy wydatek na taką formę podróżowania może stanowić koszt? Czy możliwe będzie odliczenie VAT? Sprawdźmy!

Przedsiębiorcy, wybierający się w podróż służbową albo zobowiązani dojechać do klienta, czasem decydują się na skorzystanie z komunikacji miejskiej. Czy wydatek na taką formę podróżowania może stanowić koszt? Posiadany bilet i paragon a podatki – sprawdźmy jak to rozliczyć!

Podróż MPK a koszt uzyskania przychodów

Przepisy Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wykluczają odgórnie wydatków na podróż MPK z możliwych do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów. Tym samym koszt przejazdu tramwajem czy autobusem miejskim może być kosztem firmowym, jednak – po spełnieniu dwóch warunków.

Pierwszy warunek to obowiązek powiązania dokonanego wydatku z uzyskiwanymi z działalności gospodarczej przychodami. Zatem, jeśli przedsiębiorca przemieszcza się komunikacją w podróży służbowej albo dojeżdża do klienta, zasadniczo może uzasadnić zakup biletu powodami służbowymi. Warto zadbać w tym wypadku o dodatkową dokumentację, np. ze spotkania z kontrahentem, szkolenia, konferencji czy innego służbowego wydarzenia.

Drugim warunkiem uznania przejazdu komunikacją miejską za koszt jest właściwe udokumentowanie wydatku. Niestety, bilet MPK (bez względu na to, czy jednorazowy, czy imienny) bądź paragon nie spełniają wymogów uznania ich za dokument księgowy. Tym samym – na podstawie biletu MPK albo paragonu nie powinno się księgować wydatków na przejazd w kosztach uzyskania przychodów.

Wyjściem w takiej sytuacji jest wystąpienie do sprzedawcy o wystawienie faktury na dane firmowe przedsiębiorcy.

Bilet oraz paragon a podatki

Tak jak w przypadku kosztu, odliczenie VAT od wydatków na podróż MPK jest możliwe po spełnieniu dwóch podstawowych warunków. Pierwszy z nich to związek poniesionego wydatku z działalnością opodatkowaną VAT. Zatem, jeśli zakupu biletu MPK dokonuje przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT i podróżujący w celach służbowych, zasadniczo warunek ten jest spełniony.

Drugi warunek to właściwe udokumentowanie wydatku – aby możliwe było odliczenie VAT, niezbędna będzie faktura. Sam bilet MPK bądź paragon nie spełnia wymogów, które pozwalałby na odliczenia VAT bez dodatkowej dokumentacji.

Czy wiesz, że bilet jest czasem fakturą? Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość