Blog ifirma.pl

Na czym polega odliczenie ulgi na innowacyjnego pracownika?

|
|
2 minut czytania
Korzystasz z ulgi na działalność badawczo-rozwojową? Sprawdź, jakie nowe możliwości daje Polski Ład.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Polski Ład przygotował dla przedsiębiorców pakiet ulg na innowacje. Jedne z nich są całkiem nowe, a inne zostały zmodyfikowane i uzupełniają już istniejące. Odliczeniom w ramach ulg na innowacje został poświęcony cykl artykułów. W dzisiejszej publikacji opiszemy czym jest ulga na innowacyjnych pracowników i na czym polega jej rozliczenie.

Ulga dla innowacyjnych pracowników – warunki uprawniające do skorzystania

Wprowadzona ulga pozwala przedsiębiorcy na odliczenie ulgi B+R, pod pewnymi warunkami, od zaliczek na podatek dochodowy pracowników, którzy zajmują się działalnością badawczo-rozwojową.

Ulgę można odliczyć od zaliczek pracowników, którzy:
 • realizują zadania B+R w co najmniej 50% ogólnego czasu pracy, co jest potwierdzone ewidencją czasu pracy,
 • pozostają z pracodawcą w stosunku umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło lub z tytułu praw autorskich.

ulga na innowacyjnego pracownika infografika

 

Z ulgi skorzystają przedsiębiorcy, którzy rozliczają podatek na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Nie mają prawa do ulgi osoby, które wybrały opodatkowanie ryczałtem.

Na czym polega odliczenie ulgi na innowacyjnego pracownika?

Odliczenie ulgi na innowacyjnych pracowników będzie przebiegało w następujący sposób:

 1. Przedsiębiorca składa zeznanie PIT-36 lub PIT-36L.
 2. Jeżeli w zeznaniu będzie wykazana strata lub zbyt niski dochód, to oblicza wysokość przysługującej ulgi na innowacyjnych pracowników.
 3. Ulgę oblicza się według wzoru:
  • Kwota nieodliczonej ulgi B+R pomnożona przez stawkę 17% – podatek według skali,
  • Kwota nieodliczonej ulgi B+R pomnożona przez stawkę 19% – podatek liniowy.
 4. Od następnego miesiąca po złożeniu zeznania rocznego przedsiębiorca może zacząć pomniejszać zaliczki od wynagrodzeń pracowników o przysługującą kwotę ulgi na innowacyjnych pracowników.

Przykład

Przedsiębiorca złożył w miesiącu marcu 2023 roku rozliczenie roczne za 2022 rok PIT-36, w którym nie mógł odliczyć wydatków na ulgę B+R w kwocie 10.000 zł. Kwota przysługującej ulgi na innowacyjnych pracowników będzie wynosiła 1.700 zł (10.000 zł x 17%). Przedsiębiorca będzie mógł pomniejszyć zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń innowacyjnych pracowników o kwotę 1.700 zł począwszy od miesiąca kwietnia 2023 roku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czym jest ulga dla innowacyjnych pracowników?

   Wprowadzona ulga pozwala przedsiębiorcy na odliczenie ulgi B+R, pod pewnymi warunkami, od zaliczek na podatek dochodowy pracowników, którzy zajmują się działalnością badawczo-rozwojową.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie