Blog ifirma.pl

Jak rozliczyć fakturę od Bolt Operations OU?

|
|
2 minut czytania
Firma Bolt Operations OU świadczy usługi pośrednictwa przy przewozie osób poprzez udostępnianie odpowiedniej aplikacji łączącej kierowców z pasażerami. Jak rozliczyć fakturę wystawioną bezpośrednią przez Bolt Operations OU (fakturę prowizyjną) bez naliczonego podatku, a informacją na fakturze “odwrócony podatek VAT”?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Poniższy artykuł dotyczy rozliczenia faktury prowizyjnej od Bolt Operations OU, którą Bolt wystawia ze swojego ramienia za skorzystanie z jej usług – aplikacji.

Jak rozliczyć fakturę za usługę transportową wystawioną przez Bolt Operations OU w imieniu ….” przeczytasz w artykule: Jak rozliczyć fakturę za przejazd wystawioną przez Bolt Operations OU w imieniu innej firmy?

Zgodnie z przepisami podatkowymi, dokonując importu usług, nabywający usługę jest jednocześnie traktowany jako sprzedawca, czyli musi sam obliczyć i zapłacić VAT, który potem może odliczyć od zakupów. Zasada samodzielnego obliczenia VAT dotyczy podatników czynnych oraz podatników zwolnionych z VAT.

Nabycie usługi dla firmy od Bolt Operations OU (z zagranicznym NIP) skutkuje obowiązkiem rejestracji jako podatnik VAT UE. Obowiązek ten dotyczy również podatników zwolnionych z VAT. Rejestracji należy dokonać przed pierwszą transakcją.

Jak obliczyć podatek VAT z faktur od Bolt?

Faktury prowizyjne wystawiane bezpośrednio przez estoński Bolt Operations OU dla polskiego przedsiębiorcy zazwyczaj zawierają kwoty podane w polskich złotych. Podatek VAT należy obliczyć od kwoty wykazanej w pozycji “Razem” wg stawki obowiązującej dla danego typu świadczenia w kraju nabywcy. W Polsce najczęściej będzie to 23%.

Rozliczenie faktury prowizyjnej wystawionej przez estoński Bolt Operations OU przez czynnego podatnika VAT

Obliczony podatek VAT, podatnicy czynny ujmują zarówno w ewidencji sprzedaży oraz zakupu VAT – wobec czego podatek należny oraz naliczony zrównują się i jest to transakcja neutralna podatkowo.

W KPiR zaś należy ująć wydatek, czyli całościową kwotę wykazaną na fakturze w pozycji “Suma z VAT”.

Przykład 1.

Pan Grzegorz otrzymał fakturę prowizyjną wystawioną przez estoński Bolt Operations OU z następującymi danymi:

 • Suma z VAT: 412,72
 • VAT: 0%
 • informacją “odwrócony podatek VAT”.

Jak rozliczyć taką fakturę?

 1. Rozliczenie w VAT (zakupu i sprzedaży): 412,72*23% = 94,93 zł
 2. Rozliczenie w PIT (KPiR): 412,72 zł

Rozliczenie faktury prowizyjnej wystawionej przez estoński Bolt Operations OU przez podatnika zwolnionego z VAT

Podatnicy zwolnieni z VAT, również są zobowiązani do samodzielnego obliczenia podatku VAT. Obliczenia należy dokonać w sposób wskazany w nagłówku “Jak obliczyć podatek VAT”. Tak obliczony podatek należy wykazać w deklaracji VAT-9M lub VAT-8 oraz go zapłacić.

W KPiR należy ująć wydatek, czyli kwotę całościową wykazaną na fakturze w pozycji “Suma z VAT”. Ujmuje się kwotę netto, ponieważ obliczony podatek VAT można ująć w kosztach, tylko jeśli będzie zapłacony. Podatek VAT wpisuje się do KPiR w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8.

Przykład 2.

Pani Aneta otrzymała fakturę wystawioną przez estoński Bolt Operations OU z następującymi danymi:

 1. Suma z VAT: 412,72
 2. VAT: 0%
 3. informacją “odwrócony podatek VAT”.

Jak rozliczyć taką fakturę?

 1. Obliczenie VAT, który należy zapłacić: 412,72*23 = 94,93 zł
 2. Kwota do zaksięgowania w KPiR: 412,72 zł
 3. VAT do zaksięgowania w KPIR: 94,93 zł – w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jak księgować faktury Bolt? (czynny podatnik VAT)

   Obliczony podatek VAT, podatnicy czynni ujmują zarówno w ewidencji sprzedaży oraz zakupu VAT – wobec czego podatek należny oraz naliczony zrównują się i jest to transakcja neutralna podatkowo. W KPiR zaś należy ująć wydatek, czyli całościową kwotę wykazaną na fakturze w pozycji “Suma z VAT”.
  2. Jak księgować faktury Bolt? (podatnik zwolniony z VAT)

   Podatnicy zwolnieni z VAT, również są zobowiązani do samodzielnego obliczenia podatku VAT. Obliczenia należy dokonać w sposób wskazany w nagłówku “Jak obliczyć podatek VAT”. Tak obliczony podatek należy wykazać w deklaracji VAT-9M lub VAT-8 oraz go zapłacić. W KPiR należy ująć wydatek, czyli kwotę całościową wykazaną na fakturze w pozycji “Suma z VAT”. Ujmuje się kwotę netto, ponieważ obliczony podatek VAT można ująć w kosztach, tylko jeśli będzie zapłacony. Podatek VAT wpisuje się do KPiR w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie