Jak rozliczyć fakturę od Bolt Operations OU?

faktury bolt jak księgować

Firma Bolt Operations OU świadczy usługi pośrednictwa przy przewozie osób poprzez udostępnianie odpowiedniej aplikacji łączącej kierowców z pasażerami. Jak rozliczyć fakturę wystawioną bezpośrednią przez Bolt Operations OU (fakturę prowizyjną) bez naliczonego podatku, a informacją na fakturze “odwrócony podatek VAT”?

Poniższy artykuł dotyczy rozliczenia faktury prowizyjnej od Bolt Operations OU, którą Bolt wystawia ze swojego ramienia za skorzystanie z jej usług – aplikacji.

Jak rozliczyć fakturę za usługę transportową wystawioną przez Bolt Operations OU w imieniu ….” przeczytasz w artykule: Jak rozliczyć fakturę za przejazd wystawioną przez Bolt Operations OU w imieniu innej firmy?

Zgodnie z przepisami podatkowymi, dokonując importu usług, nabywający usługę jest jednocześnie traktowany jako sprzedawca, czyli musi sam obliczyć i zapłacić VAT, który potem może odliczyć od zakupów. Zasada samodzielnego obliczenia VAT dotyczy podatników czynnych oraz podatników zwolnionych z VAT.

Nabycie usługi dla firmy od Bolt Operations OU (z zagranicznym NIP) skutkuje obowiązkiem rejestracji jako podatnik VAT UE. Obowiązek ten dotyczy również podatników zwolnionych z VAT. Rejestracji należy dokonać przed pierwszą transakcją.

Jak obliczyć podatek VAT z faktur od Bolt?

Faktury prowizyjne wystawiane bezpośrednio przez estoński Bolt Operations OU dla polskiego przedsiębiorcy zazwyczaj zawierają kwoty podane w polskich złotych. Podatek VAT należy obliczyć od kwoty wykazanej w pozycji “Razem” wg stawki obowiązującej dla danego typu świadczenia w kraju nabywcy. W Polsce najczęściej będzie to 23%.

Rozliczenie faktury prowizyjnej wystawionej przez estoński Bolt Operations OU przez czynnego podatnika VAT

Obliczony podatek VAT, podatnicy czynny ujmują zarówno w ewidencji sprzedaży oraz zakupu VAT – wobec czego podatek należny oraz naliczony zrównują się i jest to transakcja neutralna podatkowo.

W KPiR zaś należy ująć wydatek, czyli całościową kwotę wykazaną na fakturze w pozycji “Suma z VAT”.

Przykład 1.

Pan Grzegorz otrzymał fakturę prowizyjną wystawioną przez estoński Bolt Operations OU z następującymi danymi:

 • Suma z VAT: 412,72
 • VAT: 0%
 • informacją “odwrócony podatek VAT”.

Jak rozliczyć taką fakturę?

 1. Rozliczenie w VAT (zakupu i sprzedaży): 412,72*23% = 94,93 zł
 2. Rozliczenie w PIT (KPiR): 412,72 zł

Rozliczenie faktury prowizyjnej wystawionej przez estoński Bolt Operations OU przez podatnika zwolnionego z VAT

Podatnicy zwolnieni z VAT, również są zobowiązani do samodzielnego obliczenia podatku VAT. Obliczenia należy dokonać w sposób wskazany w nagłówku “Jak obliczyć podatek VAT”. Tak obliczony podatek należy wykazać w deklaracji VAT-9M lub VAT-8 oraz go zapłacić.

W KPiR należy ująć wydatek, czyli kwotę całościową wykazaną na fakturze w pozycji “Suma z VAT”. Ujmuje się kwotę netto, ponieważ obliczony podatek VAT można ująć w kosztach, tylko jeśli będzie zapłacony. Podatek VAT wpisuje się do KPiR w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8.

Przykład 2.

Pani Aneta otrzymała fakturę wystawioną przez estoński Bolt Operations OU z następującymi danymi:

 1. Suma z VAT: 412,72
 2. VAT: 0%
 3. informacją “odwrócony podatek VAT”.

Jak rozliczyć taką fakturę?

 1. Obliczenie VAT, który należy zapłacić: 412,72*23 = 94,93 zł
 2. Kwota do zaksięgowania w KPiR: 412,72 zł
 3. VAT do zaksięgowania w KPIR: 94,93 zł – w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jak księgować faktury Bolt? (czynny podatnik VAT)

  Obliczony podatek VAT, podatnicy czynni ujmują zarówno w ewidencji sprzedaży oraz zakupu VAT – wobec czego podatek należny oraz naliczony zrównują się i jest to transakcja neutralna podatkowo. W KPiR zaś należy ująć wydatek, czyli całościową kwotę wykazaną na fakturze w pozycji “Suma z VAT”.

 2. 🔸Jak księgować faktury Bolt? (podatnik zwolniony z VAT)

  Podatnicy zwolnieni z VAT, również są zobowiązani do samodzielnego obliczenia podatku VAT. Obliczenia należy dokonać w sposób wskazany w nagłówku “Jak obliczyć podatek VAT”. Tak obliczony podatek należy wykazać w deklaracji VAT-9M lub VAT-8 oraz go zapłacić. W KPiR należy ująć wydatek, czyli kwotę całościową wykazaną na fakturze w pozycji “Suma z VAT”. Ujmuje się kwotę netto, ponieważ obliczony podatek VAT można ująć w kosztach, tylko jeśli będzie zapłacony. Podatek VAT wpisuje się do KPiR w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość