Poniższy artykuł dotyczy rozliczenia faktury prowizyjnej od Bolt Operations OU, którą Bolt wystawia ze swojego ramienia za skorzystanie z jej usług – aplikacji.
Jak rozliczyć fakturę za usługę transportową wystawioną przez Bolt Operations OU w imieniu ….” przeczytasz w artykule: Jak rozliczyć fakturę za przejazd wystawioną przez Bolt Operations OU w imieniu innej firmy?
Zgodnie z przepisami podatkowymi, dokonując importu usług, nabywający usługę jest jednocześnie traktowany jako sprzedawca, czyli musi sam obliczyć i zapłacić VAT, który potem może odliczyć od zakupów. Zasada samodzielnego obliczenia VAT dotyczy podatników czynnych oraz podatników zwolnionych z VAT.
Jak obliczyć podatek VAT z faktur od Bolt?
Faktury prowizyjne wystawiane bezpośrednio przez estoński Bolt Operations OU dla polskiego przedsiębiorcy zazwyczaj zawierają kwoty podane w polskich złotych. Podatek VAT należy obliczyć od kwoty wykazanej w pozycji “Razem” wg stawki obowiązującej dla danego typu świadczenia w kraju nabywcy. W Polsce najczęściej będzie to 23%.
Rozliczenie faktury prowizyjnej wystawionej przez estoński Bolt Operations OU przez czynnego podatnika VAT
Obliczony podatek VAT, podatnicy czynny ujmują zarówno w ewidencji sprzedaży oraz zakupu VAT – wobec czego podatek należny oraz naliczony zrównują się i jest to transakcja neutralna podatkowo.
W KPiR zaś należy ująć wydatek, czyli całościową kwotę wykazaną na fakturze w pozycji “Suma z VAT”.
Przykład 1.
Pan Grzegorz otrzymał fakturę prowizyjną wystawioną przez estoński Bolt Operations OU z następującymi danymi:
Jak rozliczyć taką fakturę?
- Rozliczenie w VAT (zakupu i sprzedaży): 412,72*23% = 94,93 zł
- Rozliczenie w PIT (KPiR): 412,72 zł
Rozliczenie faktury prowizyjnej wystawionej przez estoński Bolt Operations OU przez podatnika zwolnionego z VAT
Podatnicy zwolnieni z VAT, również są zobowiązani do samodzielnego obliczenia podatku VAT. Obliczenia należy dokonać w sposób wskazany w nagłówku “Jak obliczyć podatek VAT”. Tak obliczony podatek należy wykazać w deklaracji VAT-9M lub VAT-8 oraz go zapłacić.
W KPiR należy ująć wydatek, czyli kwotę całościową wykazaną na fakturze w pozycji “Suma z VAT”. Ujmuje się kwotę netto, ponieważ obliczony podatek VAT można ująć w kosztach, tylko jeśli będzie zapłacony. Podatek VAT wpisuje się do KPiR w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8.
Przykład 2.
Pani Aneta otrzymała fakturę wystawioną przez estoński Bolt Operations OU z następującymi danymi:
Jak rozliczyć taką fakturę?
- Obliczenie VAT, który należy zapłacić: 412,72*23 = 94,93 zł
- Kwota do zaksięgowania w KPiR: 412,72 zł
- VAT do zaksięgowania w KPIR: 94,93 zł – w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8.