Social media video - omówione zagadnienia:
W ubiegłym roku wydatki na reklamy w internecie wyniosły ponad miliard euro. Lwią część tej kwoty stanowiły nakłady finansowe na multimedialne reklamy wideo. Zachęcające materiały filmowe pojawiają się w wielu miejscach w sieci: w serwisach sprzedażowych, na autorskich blogach, w mediach społecznościowych. Mimo ogromnych kosztów tylko nieznaczna część treści jest w stanie wywrzeć jednoznacznie pozytywny wpływ na odbiorcę, a co za tym idzie, przekonać go do kliknięcia baneru czy pozostania na określonej stronie internetowej. Treść musi być nie tylko użyteczna i ciekawa, ale również wykonana w sposób kreatywny. Jak więc stworzyć podbić social media video, które zapadnie w pamięć i wywoła emocje?
Kreatywność w tworzeniu wideo nie może mieć granic
Wypracowanie strategii tworzenia kreatywnych treści jest niełatwym zadaniem, z którym mierzą się osoby prowadzące m.in. profile na mediach społecznościowych. Systematyczność oraz jakość stworzonych materiałów wideo działa niczym magnes na potencjalnych odbiorców. Pozwala to przyciągnąć nowych widzów, a co jeszcze ważniejsze, utrzymać ich na stronie przez dłuższy czas.
Najprościej ujmując: najlepsze treści to takie, które przykują uwagę odbiorcy i sprawią, że wytworzy się potrzeba sprawdzenia czym zajmuje się nasza firma, lub kim jesteśmy jako osoba prowadząca biznes. Choć prostego przepisu na sukces jeszcze nikt nie opatentował, to wciąż warto stosować się do trzech sposobów, pozwalających wyprodukować kreatywne materiały wideo na potrzeby social mediów.
#1 – Podążaj za trendem
Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na stworzenie kreatywnego materiału wideo jest zwracanie uwagi na aktualne trendy w mediach społecznościowych. Inspiracjami mogą być niedawne, zabawne sytuacje społeczne, wydarzenia sportowe czy akcje charytatywne.
Strategia korzystania z bieżących trendów potęguje odbiór zamieszczanych treści na mediach społecznościowych. Filmy oparte na inspiracjach mogą być najczęściej wykonywane w sposób niskobudżetowy i stosunkowo prosty. Kluczem do wykorzystania pojawiającej się szansy jest szybka reakcja. Trendy mają to do siebie, iż po niedługim czasie się zmieniają.
Przykłady:
Polska akcja Hot16Challenge – polegała na spontanicznym nagrywaniu utworów muzycznych w stylu hip-hopowym. Do akcji przyłączyły się osoby ze świata mediów, znane przedsiębiorstwa, osobistości internetowe. Idea została podchwycona także przez promujące się portale w mediach społecznościowych. Dzięki popularności akcji mogły liczyć na zwiększenie grona odbiorców, zintensyfikowanie ruchu na fanpage czy wytworzenie pozytywnego opinii na swój temat.
Hot Dog Man ze Snapchata – nakładka udostępniona przez serwis Snapchat, umożliwiająca nałożenie animacji tańczącego hot-doga na autorski filmik wideo. W krótkim czasie materiały zamieszczane przez społeczność stały się prawdziwym hitem internetowym. Pomysł został podpatrzony także przez różne przedsiębiorstwa: tworzyły one własne treści promocyjne, z wykorzystaniem nakładki hot-doga. W ten sposób mogły dotrzeć do znacznie większej liczby widzów.
#2 – Nie bój się kamery
Firmy działające w mediach społecznościowych, które zdecydują się na wystąpienie przed kamerą, mogą liczyć na większe zainteresowanie odbiorców. Załóżmy, iż prowadzona strona na Facebooku ma za zadanie sprzedawać autorski produkt. Filmy z udziałem pracowników, wyjaśniających np. sposób produkcji czy opis miejsca pracy są znacznie ciekawsze dla internautów, niż suche informacje o produkcie.
Ten sposób promocji wykorzystywany jest nie tylko przez potentatów rynkowych, ale i najmniejszych graczy na rynku. Potencjalny klient, który ogląda materiał filmowy z wnętrza biura przedsiębiorstwa, niejako „oswaja się” z wizją firmy. Przekłada się to na zwiększenie ciekawości, dzięki czemu odbiorca pozostaje na stronie dłużej.
#3 – Kto kojarzy się z kreatywnością? Artyści!
Konsumenci kierują się emocjami. W tym kontekście produkowane treści muszą działać na sferę emocjonalną człowieka. Jest ona jednak bardzo delikatna: źle sformułowany przekaz może zostać odrzucony przez grono odbiorców. Jest to zatem również stąpanie po cienkim, kruchym lodzie. Ryzyko zwykle się opłaca, czego potwierdzeniem jest niezwykle duża popularność portali w mediach społecznościowych, korzystających z usług aktorów czy znanych osobistości ze świata show-biznesu.
Odkryj kreatywność we własnym zespole
Nie każdy może pozwolić sobie na zatrudnienie speca od kreatywności. Nie oznacza to, iż zespół zgranych pracowników nie jest w stanie wypracować ciekawych pomysłów. Być może posiadamy w swoim gronie kogoś pasjonującego się malarstwem. A może członkiem naszej drużyny jest osoba uwielbiająca rysować? Poszczególne umiejętności personalne można skrzętnie wykorzystać i stworzyć ciekawy materiał wideo, np. w stylu filmów DIY bądź produkcji w stylu retro.
Podziel się z innymi: