Sprzedaż na Allegro – czy trzeba zakładać firmę?

sprzedaż na allegro czy trzeba zakładać firmę

E-sklepy, aukcje internetowe, serwisy z ogłoszeniami… Sposobów na zarabianie pieniędzy przez internet jest wiele. Czy każda osoba prowadząca sprzedaż internetową musi zakładać firmę? Kiedy nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej?

E-sklepy, aukcje internetowe, serwisy z ogłoszeniami… Sposobów na zarabianie pieniędzy przez internet jest wiele. Czy każda osoba prowadząca sprzedaż internetową musi zakładać firmę? Kiedy nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej?

Sprzedaż internetowa = działalność?

Przepisy nie definiują w sposób jednoznaczny momentu, w którym należy założyć działalność gospodarczą. Określają jednak dwa warunki, po których spełnieniu sprzedawca musi zarejestrować firmę.

Według ustawy o swobodzie działalności gospodarczej sprzedaż prowadzona:

  1. o celu zarobkowym,
  2. w sposób zorganizowany i ciągły

obliguje podatnika do zarejestrowania firmy.

Jednocześnie nie ma granicy zarobków, po której przekroczeniu trzeba zarejestrować działalność.

Sprzedawca nie musi nawet osiągać dochodu. Wystarczy sama chęć zarabiania na sprzedaży, aby trzeba było założyć firmę.

Sprzedaż jest wykonywana w sposób zorganizowany, jeśli w jej celu sprzedawca podjął określone czynności, aby ją zorganizować, np. zamówił i kupił towar, określił sposób dostawy, nawiązał kontakty handlowe lub też założył stronę internetową, przy pomocy której promuje swój sklep.

Natomiast o prowadzeniu sprzedaży w sposób ciągły mówimy wówczas, gdy sprzedaż się powtarza – podatnik sprzedaje sporadycznie (np. sezonowo) lub zawiesza działalność na kilka miesięcy, ale po tym czasie znów rozpoczyna prowadzenie sprzedaży.

Kiedy nie trzeba zakładać firmy?

Nie jest konieczne zakładanie działalności gospodarczej, jeśli sprzedaż ma charakter incydentalny, nie jest nastawiona na zyski i nie prowadzona w sposób zorganizowany.

Czy trzeba rejestrować działalność w przypadku sklepu internetowego, sprzedaży za pośrednictwem serwisów z ogłoszeniami lub na Allegro?

  • prowadzenie sklepu internetowego – prowadzenie sklepu internetowego ma charakter ciągły, zorganizowany i jest nastawione na zysk, wymaga więc zarejestrowania działalności;
  • sprzedaż na aukcjach internetowych – jeśli jest dokonywana regularnie i w sposób zorganizowany (np. sprzedawca dokonuje wcześniej zakup towaru na handel), to należy założyć działalność gospodarczą;
  • sprzedaż w serwisach z ogłoszeniami – prowadzona incydentalnie nie wymaga zakładania działalności, w innej sytuacji konieczne jest założenie firmy.

Niedopełnienie obowiązku rejestracji działalności gospodarczej może się wiązać z karą grzywny, a nawet ograniczenia wolności. Dodatkowo sprzedawca będzie musiał opłacić zaległe podatki i składki ZUS.

Rejestracja firmy – jak to zrobić?

W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek CEIDG-1 (wniosek do rejestracji działalności gospodarczej osób fizycznych). Można to zrobić drogą elektroniczną na stronie ceidg.gov.pl lub ifirma.pl/ceidg, listem poleconym lub złożyć wniosek w wersji papierowej w dowolnym Urzędzie Miasta/Gminy/Dzielnicy. Wniosek CEIDG-1 jest równocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON, kodu PKD, numeru NIP, wyborem formy opodatkowania, zgłoszeniem do urzędu skarbowego oraz do ZUSu lub KRUSu.

Następnie w przypadku rejestracji do VAT należy złożyć formularz VAT-R w urzędzie skarbowym (drogą elektroniczną, listem poleconym lub osobiście). Należy to zrobić najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży.

W terminie od 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej w ZUS należy złożyć formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Pierwszy jest zgłoszeniem jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego (gdy wykonywana działalność jest jedynym źródłem dochodów), a drugi do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego (gdy jest się dodatkowo zatrudnionym na umowę o pracę, w której zarabia się powyżej minimalnej krajowej).

Pozostałe formalności:

  • kasa fiskalna – zakup kasy fiskalnej nie jest obowiązkowy, jeśli sprzedawca nie przekroczy limitu 20.000 zł obrotu. Nie trzeba kupować kasy fiskalnej także wtedy, gdy sprzedaż jest prowadzona przez internet (sprzedaż wysyłkowa), a sprzedawca otrzymuje zapłatę od klientów na konto bankowe.
  • pieczątka firmowa i rachunek bankowy – nie są wymagane.

Ile kosztuje prowadzenie firmy?

Założenie firmy i wpis do CEIDG nie wiąże się z żadnymi opłatami. Prowadząc działalność należy opłacać co miesiąc ZUS. Wynosi on od 434,02 zł (w przypadku małego ZUSu bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) do 1095,37 (duży ZUS z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym). Prawo do małego ZUSu przysługuje przedsiębiorcom, którzy w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadzili działalności i nie wykonywali działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, u którego był zatrudniony na umowę o pracę. Z prowadzeniem firmy wiążą się dodatkowo np. koszty obsługi księgowej, marketingu czy wynajmu lokalu.

Sprawdź również: Koszty prowadzenia firmy w domu
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Grzegorz Marek Adamiec

    A co z działalnością bez rejestracji, które od jakiegoś czasu umożliwia Państwo Polskie? Obecnie allegro uniemożliwiło sprzedaż takim osobom blokując możliwość wystawiania aukcji (obecnie tylko jest możliwość wystawiania aukcji na allegro lokalnie co praktycznie dyskryminuje osoby sprzedające niewielkie ilości towaru w ramach ustawy)? Czy takie działania Allegro nie są nielegalne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.