Czy pośrednictwo sprzedaży aut powinno posiadać oznaczenie GTU?

pośrednictwo sprzedaży aut a GTU

Zajmujesz się pośrednictwem w sprzedaży aut? Sprawdźmy, czy powinieneś stosować kody GTU.

Nowy JPK_V7 codziennie dostarcza nam nowych pytań, na które czasami bardzo trudno jest znaleźć odpowiedź. Pomimo licznych wyjaśnień i publikacji w dalszym ciągu wiele kwestii budzi wątpliwości. Właściwe przyporządkowanie kodów GTU i oznaczeń w JPK wymaga szerszego spojrzenia na problem niż tylko przez pryzmat nowego rozporządzenia w tym temacie. Takim kolejnym problemem jest zagadnienie pośrednictwa w sprzedaży aut pod kątem oznaczania GTU.

Co to są usługi pośrednictwa?

W przypadku pośrednictwa w sprzedaży mogą wystąpić 2 sytuacje:

  1. Zakup towarów i dalsza odsprzedaż z naliczoną prowizją.
  2. Usługa pośrednictwa, do której stosuje się wynagrodzenie prowizyjne.

W pierwszym przypadku przedsiębiorca dokonuje księgowań wszystkich faktur zakupu, sprzedaży i pozostałych kosztów. Dysponuje towarem jak właściciel i sprzedając towar przenosi prawo do rozporządzania tym towarem.

W drugim przypadku fakturowaniu podlega tylko wynagrodzenie prowizyjne od przeprowadzonej transakcji pośrednictwa. Typową formą dla tego typu transakcji jest umowa komisu, w takim przypadku wystawiana jest faktura VAT lub faktura VAT marża na kwotę prowizji od danej transakcji, którą księguje się w księgach podatkowych.

W przypadku umowy komisu powstaje wątpliwość, czy mamy do czynienia z dostawą towarów, czy ze świadczeniem usługi. W tym miejscu należy odwołać się do ustawy o VAT, w której jest zapisane, że na równi z dostawą towarów traktuje się wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów osobie trzeciej. A więc w przypadku umowy komisu mamy do czynienia z dostawą towaru.

Pośrednictwo sprzedaży aut – czy stosuje się oznaczenie GTU_12?

Jeżeli chodzi o usługi pośrednictwa to jako takie nie zostały wymienione wprost w rozporządzeniu w sprawie stosowania oznaczeń GTU. W wykazie usług niematerialnych wymienionych pod kodem GTU_12 znalazły się wyłącznie usługi:

  • doradcze,
  • księgowe,
  • prawne,
  • zarządcze,
  • szkoleniowe,
  • marketingowe,
  • reklamowe.

Dodatkowo MF w bazie pytań i odpowiedzi podało kody PKWiU związane z tymi usługami. Jak widać na wykazie nie znalazły się usługi pośrednictwa w jakiejkolwiek formie.

Należy jednak w tym miejscu zastanowić się, czy przy transakcji sprzedaży auta dojdzie do przeniesienia prawa własności samochodu na nabywcę. Czy będziemy mieli do czynienia z dostawą towarów, czy z dostawą usługi? Odpowiedź na to pytanie będzie kluczowa w tym temacie.

Pośrednictwo sprzedaży aut a GTU 07

W odpowiedziach MF na inne pytanie przewija się informacja, że jeżeli dojdzie do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jako właściciel, to wówczas należy stosować oznaczenia GTU zgodnie z rozporządzeniem. W sytuacji, gdy przedsiębiorca kupuje samochody, a następnie je sprzedaje, to w takim przypadku powinien stosować oznaczenie GTU_07. Będzie to dotyczyło sprzedaży komisowej, która stanowi dostawę towarów.

Dodatkowo należy pamiętać, że jeżeli będzie wystawiona faktura VAT marża, to powinno się do niej zastosować kod MR_UZ. Natomiast jeżeli pośrednictwo będzie miało charakter usług innych niż sprzedaż komisowa, wówczas taką sytuację należy przeanalizować: czy dochodzi do dostawy towarów, czy świadczenia usług.

Jak widać problematyka stosowania oznaczeń GTU jest dość obszerna i każdorazowo wymaga dodatkowej indywidualnej analizy pod kątem konkretnego przypadku.

▶ Przeczytaj również: W przypadku jakich dokumentów wpisywanie kodów do ewidencji będzie obowiązkowe według MF?
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość