Profil zaufany – co można załatwić w ZUS?

zus profil zaufany

Wykorzystując profil zaufany można załatwiać sprawy administracyjne (np. wysłać pismo, odwołanie, skargę, wysłać deklaracje zgłoszeniowe do ZUS) drogą elektroniczną, bez konieczności osobistego udania się do urzędu.

Ważne miejsce wśród administracyjnych portali internetowych zajmuje obecnie Platforma Usług Elektronicznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), a w zasadzie NPI czyli Nowy Portal Informacyjny, stanowiący część PUE. Z portalu ZUS korzysta coraz więcej osób – obecnie zarejestrowanych jest już ponad 1,8 mln profili.

PUE ZUS – co to jest?

ZUS profil zaufany jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji – to odpowiednik kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Wykorzystując profil zaufany, można załatwiać sprawy administracyjne (np. wysłać pismo, odwołanie, skargę, wysłać deklaracje zgłoszeniowe do ZUS) drogą elektroniczną, bez konieczności osobistego udania się do urzędu.

PUE ZUS profil zaufany – co umożliwia przedsiębiorcom:

  1. możliwość skorzystania z programu e-płatnik – aplikacja przeznaczona jest dla małych i średnich przedsiębiorców bezpłatnie, rozliczających do 100 ubezpieczonych. Po aktywowaniu e-płatnika można wysłać elektronicznie do ZUS deklaracje, realizować online przelewy składek. Aplikacja – po wypełnieniu w e-płatniku formularza płatności składek na ubezpieczenie społeczne – przekierowuje użytkownika automatycznie na stronę internetową banku celem wysłania przelewów.
  2. sprawdzanie salda na koncie płatnika,
  3. sprawdzania należnej składki i dokonanych wpłat,
  4. przeglądanie osób ubezpieczonych zgłoszonych przez płatnika i podgląd wszystkich danych osoby ubezpieczonej,
  5. złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu przez płatnika w opłacaniu składek,
  6. wysyłanie korespondencji do ZUS i wgląd w otrzymane pisma, otrzymywanie powiadomień SMS,
  7. umówienie się na wizytę w ZUS,
  8. wgląd w zaświadczenia lekarskie osób ubezpieczonych.
 

PUE ZUS – co jeszcze warto wiedzieć?

Zapraszamy do przeczytania naszych pozostałych publikacji na temat systemów elektronicznej administracji:
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość