Profil zaufany – co można załatwić w ZUS?

Profil zaufany jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji – to odpowiednik kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Wykorzystując profil zaufany można załatwiać sprawy administracyjne (np. wysłać pismo, odwołanie, skargę, wysłać deklaracje zgłoszeniowe do ZUS) drogą elektroniczną, bez konieczności osobistego udania się do urzędu.

PUE ZUS

Ważne miejsce wśród tych portali internetowych zajmuje obecnie Platforma Usług Elektronicznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), a w zasadzie NPI czyli Nowy Portal Informacyjny, stanowiący część PUE. Z portalu ZUS korzysta coraz więcej osób – obecnie zarejestrowanych jest już ponad 1,8 mln profili.

PUE ZUS umożliwia przedsiębiorcom:

  1. korzystanie z programu e-płatnik – aplikacja przeznaczona jest dla małych i średnich przedsiębiorców bezpłatnie, rozliczających do 100 ubezpieczonych. Po aktywowaniu e-płatnika można wysłać elektronicznie do ZUS deklaracje, realizować online przelewy składek. Aplikacja – po wypełnieniu w e-płatniku formularza płatności składek na ubezpieczenie społeczne – przekierowuje użytkownika automatycznie na stronę internetową banku celem wysłania przelewów.
  2. sprawdzania salda na koncie płatnika,
  3. sprawdzania należnej składki i dokonanych wpłat,
  4. przeglądanie osób ubezpieczonych zgłoszonych przez płatnika i podgląd wszystkich danych osoby ubezpieczonej,
  5. złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu przez płatnika w opłacaniu składek,
  6. wysyłanie korespondencji do ZUS i wgląd w otrzymane pisma, otrzymywanie powiadomień SMS,
  7. umówienie się na wizytę w ZUS,
  8. wgląd w zaświadczenia lekarskie osób ubezpieczonych.
  Autor: Mariusz Łoś – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Dzielimy się wiedzą nie tylko na blogu

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI