Przechowywanie dokumentacji w biurze rachunkowym – zalety

Korzystanie z usług biura rachunkowego to dla przedsiębiorców wygoda – nie trzeba martwić się o rozliczenia, a podatki do zapłacenia otrzymuje się w gotowej kwocie. Podobnie może być z dokumentacją – większość biur rachunkowych ma w swojej usłudze również archiwizowanie dokumentów.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Korzystanie z usług biura rachunkowego to dla przedsiębiorców wygoda – nie trzeba martwić się o rozliczenia, a podatki do zapłacenia otrzymuje się w gotowej kwocie. Podobnie może być z dokumentacją – większość biur rachunkowych ma w swojej usłudze również archiwizowanie dokumentów.

Przechowywanie dokumentacji – zasady

Dokumentacja księgowa i kadrowa w firmie pełnie wiele funkcji – przede wszystkim, służy do wyliczania zobowiązań podatkowych i składkowych; poza tym jest niezwykle ważna w relacjach z kontrahentami i w ewentualnych sporach sądowych.

Przedsiębiorca, przechowując dokumentację swojej firmy, powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • Zabezpieczenie przed dostępem osób niepożądanych
 • Zabezpieczenie przed zniszczeniem i działaniem czynników szkodliwych
 • Swobodny dostęp do dokumentacji
 • Uporządkowanie – najlepiej chronologicznie, z podziałem na okresy rozliczeniowe
 • Wymagane terminy przechowywania poszczególnych dokumentów.

Wymogi wydają się być rozsądne; jeśli jednak wziąć pod uwagę okres ich przechowywania może się okazać, że w mieszkaniu bądź siedzibie firmy nie będzie właściwych warunków. W takiej sytuacji można skorzystać z usług biura rachunkowego.

Przechowywanie dokumentacji w biurze rachunkowym

Większość biur rachunkowych ma w swojej ofercie przechowywanie dokumentacji księgowej i kadrowej swoich klientów. Najczęściej dokumenty przetrzymywane są rok, a po zamknięciu okresu i złożeniu rozliczenia rocznego zwracane właścicielowi firmy. Można jednak znaleźć także biura posiadające archiwa, w których dokumenty są przechowywane do końca wymaganego przepisami okresu. Archiwa oferują też same usługi przechowywania – dostarczamy jedynie dokumenty odebrane od naszej księgowej, a przy tym nie musimy decydować się na korzystanie z nowego biura rachunkowego.

Do zalet przechowywania dokumentacji w biurze rachunkowym należy:

 • Wygoda i oszczędność miejsca
 • Oszczędność czasu – szczególnie, jeśli dokumenty dostarczamy drogą elektroniczną (skany) i/lub pocztą – konieczność dojazdów do biura zostaje zminimalizowana
 • Bezpieczeństwo – w biurach stosowane są profesjonalne, pancerne szafy, zapewniające ochronę przed osobami niepożądanymi i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi
 • Swobodny dostęp – profesjonalne archiwa pozwalają na wygodny wgląd w dokumenty
 • Możliwość przeprowadzenia kontroli – kontrola z urzędu skarbowego może zostać przeprowadzona w biurze rachunkowym (po uprzednim ustaleniu tego faktu z inspektorami).
Uwaga!

Jeśli zdecydujemy się na zlecenie przechowywania dokumentacji księgowej biuru rachunkowemu, konieczne będzie zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego, w terminie do 15 dni od daty wydania dokumentacji.

Za dużo dokumentów? Sprawdź księgowość online – oszczędność czasu i miejsca!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce