Blog ifirma.pl

Przedłużenie okresu pobierania zasiłku opiekuńczego i obowiązywania 0% stawki VAT

|
|
2 minut czytania
Sprawdź, jakie nowe rozporządzenia zostały wydane w sprawie utrzymania rozwiązań przyjętych w związku z pandemią COVID-19.

Przedłużenie wsparcia z tarczy antykryzysowej - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Tarcza antykryzysowa wprowadziła szereg rozwiązań, które mają wspierać przedsiębiorców w celu przeciwdziałania pandemii COVID-19. Z uwagi na ciągle panujący stan epidemii wiele z przyjętych rozwiązań w dalszym ciągu obowiązuje. Niektóre z nich zostały wprowadzone na czas oznaczony, dlatego dalsze ich obowiązywanie wymaga wydania rozporządzeń, które informują o przedłużeniu okresu ważności danego przepisu.

Rozporządzenie w sprawie pobierania zasiłku opiekuńczego

Dnia 28 sierpnia 2020 roku zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przyznawany w sytuacji zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszczało dziecko z powodu COVID-19. Ponownie od 1 do 20 września 2020 r. przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach nie wlicza się dodatkowego zasiłku.

Rozporządzenie w sprawie 0% stawki podatku VAT

Minister Finansów dnia 28 sierpnia 2020 r. podpisał zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Tarcza antykryzysowa wprowadziła wiele preferencji w podatkach, m.in. w podatku VAT. W poprzednim Rozporządzeniu z dnia 25 marca 2020 r. Minister Finansów wprowadził możliwość czasowego stosowania stawki 0% w VAT na nieodpłatną dostawę określonych towarów związanych z ochroną zdrowia z powodu COVID-19 na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych i szpitali zakaźnych. Szczegółowy wykaz towarów, dla których stosuje się czasowo stawkę 0% znajduje się w § 10 Rozporządzenia z dnia 25 marca 2020 r.

Poprzednie Rozporządzenie obowiązywało w okresie od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 r. W aktualnie obowiązującym brzmieniu obowiązywanie 0% stawki VAT w sytuacji opisanej powyżej będzie mogło być stosowane do dnia odwołania stanu epidemii z powodu COVID-19.

 
Przeczytaj też: Objaśnienia Ministra Finansów w sprawie preferencji w VAT w związku z COID-19

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie