Przedłużenie okresu pobierania zasiłku opiekuńczego i obowiązywania 0% stawki VAT

Tarcza antykryzysowa wprowadziła szereg rozwiązań, które mają wspierać przedsiębiorców w celu przeciwdziałania pandemii COVID-19. Z uwagi na ciągle panujący stan epidemii wiele z przyjętych rozwiązań w dalszym ciągu obowiązuje. Niektóre z nich zostały wprowadzone na czas oznaczony, dlatego dalsze ich obowiązywanie wymaga wydania rozporządzeń, które informują o przedłużeniu okresu ważności danego przepisu.

Rozporządzenie w sprawie pobierania zasiłku opiekuńczego

Dnia 28 sierpnia 2020 roku zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przyznawany w sytuacji zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszczało dziecko z powodu COVID-19. Ponownie od 1 do 20 września 2020 r. przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach nie wlicza się dodatkowego zasiłku.

Rozporządzenie w sprawie 0% stawki podatku VAT

Minister Finansów dnia 28 sierpnia 2020 r. podpisał zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Tarcza antykryzysowa wprowadziła wiele preferencji w podatkach, m.in. w podatku VAT. W poprzednim Rozporządzeniu z dnia 25 marca 2020 r. Minister Finansów wprowadził możliwość czasowego stosowania stawki 0% w VAT na nieodpłatną dostawę określonych towarów związanych z ochroną zdrowia z powodu COVID-19 na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych i szpitali zakaźnych. Szczegółowy wykaz towarów, dla których stosuje się czasowo stawkę 0% znajduje się w § 10 Rozporządzenia z dnia 25 marca 2020 r.

Poprzednie Rozporządzenie obowiązywało w okresie od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 r. W aktualnie obowiązującym brzmieniu obowiązywanie 0% stawki VAT w sytuacji opisanej powyżej będzie mogło być stosowane do dnia odwołania stanu epidemii z powodu COVID-19.

 

▲ wróć na początek

Przeczytaj też: Objaśnienia Ministra Finansów w sprawie preferencji w VAT w związku z COID-19
 

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań