Przedłużenie okresu pobierania zasiłku opiekuńczego i obowiązywania 0% stawki VAT

przedłużenie wsparcia z tarczy antykryzysowej

Sprawdź, jakie nowe rozporządzenia zostały wydane w sprawie utrzymania rozwiązań przyjętych w związku z pandemią COVID-19.

Przedłużenie wsparcia z tarczy antykryzysowej - omówione zagadnienia:

Tarcza antykryzysowa wprowadziła szereg rozwiązań, które mają wspierać przedsiębiorców w celu przeciwdziałania pandemii COVID-19. Z uwagi na ciągle panujący stan epidemii wiele z przyjętych rozwiązań w dalszym ciągu obowiązuje. Niektóre z nich zostały wprowadzone na czas oznaczony, dlatego dalsze ich obowiązywanie wymaga wydania rozporządzeń, które informują o przedłużeniu okresu ważności danego przepisu.

Rozporządzenie w sprawie pobierania zasiłku opiekuńczego

Dnia 28 sierpnia 2020 roku zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przyznawany w sytuacji zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszczało dziecko z powodu COVID-19. Ponownie od 1 do 20 września 2020 r. przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach nie wlicza się dodatkowego zasiłku.

Rozporządzenie w sprawie 0% stawki podatku VAT

Minister Finansów dnia 28 sierpnia 2020 r. podpisał zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Tarcza antykryzysowa wprowadziła wiele preferencji w podatkach, m.in. w podatku VAT. W poprzednim Rozporządzeniu z dnia 25 marca 2020 r. Minister Finansów wprowadził możliwość czasowego stosowania stawki 0% w VAT na nieodpłatną dostawę określonych towarów związanych z ochroną zdrowia z powodu COVID-19 na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych i szpitali zakaźnych. Szczegółowy wykaz towarów, dla których stosuje się czasowo stawkę 0% znajduje się w § 10 Rozporządzenia z dnia 25 marca 2020 r.

Poprzednie Rozporządzenie obowiązywało w okresie od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 r. W aktualnie obowiązującym brzmieniu obowiązywanie 0% stawki VAT w sytuacji opisanej powyżej będzie mogło być stosowane do dnia odwołania stanu epidemii z powodu COVID-19.

 
Przeczytaj też: Objaśnienia Ministra Finansów w sprawie preferencji w VAT w związku z COID-19
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość