Przedłużenie okresu pobierania zasiłku opiekuńczego i obowiązywania 0% stawki VAT

przedłużenie wsparcia z tarczy antykryzysowej

Sprawdź, jakie nowe rozporządzenia zostały wydane w sprawie utrzymania rozwiązań przyjętych w związku z pandemią COVID-19.

Przedłużenie wsparcia z tarczy antykryzysowej - omówione zagadnienia:

Tarcza antykryzysowa wprowadziła szereg rozwiązań, które mają wspierać przedsiębiorców w celu przeciwdziałania pandemii COVID-19. Z uwagi na ciągle panujący stan epidemii wiele z przyjętych rozwiązań w dalszym ciągu obowiązuje. Niektóre z nich zostały wprowadzone na czas oznaczony, dlatego dalsze ich obowiązywanie wymaga wydania rozporządzeń, które informują o przedłużeniu okresu ważności danego przepisu.

Rozporządzenie w sprawie pobierania zasiłku opiekuńczego

Dnia 28 sierpnia 2020 roku zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przyznawany w sytuacji zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszczało dziecko z powodu COVID-19. Ponownie od 1 do 20 września 2020 r. przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach nie wlicza się dodatkowego zasiłku.

Rozporządzenie w sprawie 0% stawki podatku VAT

Minister Finansów dnia 28 sierpnia 2020 r. podpisał zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Tarcza antykryzysowa wprowadziła wiele preferencji w podatkach, m.in. w podatku VAT. W poprzednim Rozporządzeniu z dnia 25 marca 2020 r. Minister Finansów wprowadził możliwość czasowego stosowania stawki 0% w VAT na nieodpłatną dostawę określonych towarów związanych z ochroną zdrowia z powodu COVID-19 na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych i szpitali zakaźnych. Szczegółowy wykaz towarów, dla których stosuje się czasowo stawkę 0% znajduje się w § 10 Rozporządzenia z dnia 25 marca 2020 r.

Poprzednie Rozporządzenie obowiązywało w okresie od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 r. W aktualnie obowiązującym brzmieniu obowiązywanie 0% stawki VAT w sytuacji opisanej powyżej będzie mogło być stosowane do dnia odwołania stanu epidemii z powodu COVID-19.

 
Przeczytaj też: Objaśnienia Ministra Finansów w sprawie preferencji w VAT w związku z COID-19
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość