Przedsiębiorca będący zleceniobiorcą a comiesięczna wypłata

przedsiębiorca będący zleceniobiorcą

Zdarza się, że na umowie zlecenie pracuje przedsiębiorca, czyli osoba z własną działalnością gospodarczą. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy w takim przypadku obowiązują przepisy o minimalnym wynagrodzeniu.

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą ma prawo świadczyć usługi na zlecenie innej firmy. Umowy zlecenia obowiązują pewne wytyczne, np. w kwestii minimalnego wynagrodzenia. W związku z tym rodzi się pytanie, czy dotyczą one także zleceniobiorców będących jednocześnie przedsiębiorcami. Jeżeli sam jesteś taką osobą lub zlecasz czynności przedsiębiorcy, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie masz obowiązki.

Kim jest osoba przyjmująca zlecenie lub realizująca usługi?

Odpowiedź na pytanie, czy zleceniobiorcę-przedsiębiorcę obowiązują zasady dotyczące minimalnej stawki oraz potwierdzania liczby godzin (potocznie nazywanego ewidencją czasu pracy), które są uregulowane w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu, wynika z ustawy.

Zgodnie z art. 1 pkt 1 b lit. a za osobę „przyjmującą zlecenie lub świadczącą usługi” uznaje się osobę prowadzącą działalność gospodarczą, która nie zatrudnia pracowników ani nie ma umów ze zleceniobiorcami.

Kogo obowiązuje minimalna stawka godzinowa?

Art. 8a ust. 1 ustawy o minimalnym wygrodzeniu mówi, że umowy z osobami przyjmującymi zlecenie lub świadczącymi usługi powinny być ustalone w taki sposób, aby wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej.

Z art. 8b ust. 1 i 2 z kolei wynika, że strony umowy zlecenia powinny określić w umowie sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Jeśli tego nie zrobią, wykonawca zlecenia przedkłada w formie pisemnej lub elektronicznej informację o liczbie godzin.

Ustawodawca stosuje określenie „osoba przyjmująca zlecenie lub świadcząca usługi”. Jednocześnie definiuje, że do takich osób zalicza się osoby prowadzące działalność gospodarczą, ale nie zatrudniające pracowników i innych zleceniobiorców (oraz osoby, które nie prowadzą JDG, ale ten wątek pomijamy ze względu na to, że artykuł dotyczy osób prowadzących działalność).

Kluczowe znaczenie ma część mówiąca o nie zatrudnianiu pracowników i innych zleceniobiorców. Zatem zleceniobiorca, który jest przedsiębiorcą i nie zatrudnia żadnego pracownika, zalicza się do grupy osób „przyjmujących zlecenie lub świadczących usługi” i podlega pod wszystkie prawa i obowiązki względem tych osób wymienione w ustawie.

Przykład 1

Marek prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako fryzjer, ma własny salon, ale sporadycznie dorabia w innym punkcie na umowę zlecenie. Marek pracuje jednoosobowo w dosłownym znaczeniu tego słowa – nie zatrudnia osób na umowę o pracę ani zleceniobiorców. W związku z tym stawka w umowie zlecenie musi być zgodna z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu. Przypominamy, że do 30 czerwca 2023 r. jest to 22,80 zł brutto za godzinę, a od 1 lipca 2023 r. – 23,50 zł brutto.

Jak zweryfikować, czy zleceniobiorca zatrudnia kogoś? Przepisy na ten temat nic nie mówią. Można przyjąć, że wystarczy pisemne oświadczenie zleceniobiorcy.

Czy przedsiębiorca-zleceniobiorca powinien prowadzić ewidencję czasu pracy?

Podsumowując – przedsiębiorcę, który pracuje na umowie zlecenie i w ramach własnej działalności nie zatrudnia żadnych osób, obowiązuje minimalna stawka godzinowa. Jeśli chodzi o sporządzanie ewidencji czasu pracy, to zależy to od uzgodnień zawartych w umowie zlecenie. Kiedy umowa nie określa sposobu potwierdzania liczby przepracowanych godzin, zleceniobiorca powinien przedłożyć ewidencję czasu pracy jako papierowy lub elektroniczny dokument.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość