Blog ifirma.pl

Przedsiębiorca będący zleceniobiorcą a comiesięczna wypłata

|
|
3 minut czytania
Zdarza się, że na umowie zlecenie pracuje przedsiębiorca, czyli osoba z własną działalnością gospodarczą. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy w takim przypadku obowiązują przepisy o minimalnym wynagrodzeniu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą ma prawo świadczyć usługi na zlecenie innej firmy. Umowy zlecenia obowiązują pewne wytyczne, np. w kwestii minimalnego wynagrodzenia. W związku z tym rodzi się pytanie, czy dotyczą one także zleceniobiorców będących jednocześnie przedsiębiorcami. Jeżeli sam jesteś taką osobą lub zlecasz czynności przedsiębiorcy, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie masz obowiązki.

Kim jest osoba przyjmująca zlecenie lub realizująca usługi?

Odpowiedź na pytanie, czy zleceniobiorcę-przedsiębiorcę obowiązują zasady dotyczące minimalnej stawki oraz potwierdzania liczby godzin (potocznie nazywanego ewidencją czasu pracy), które są uregulowane w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu, wynika z ustawy.

Zgodnie z art. 1 pkt 1 b lit. a za osobę „przyjmującą zlecenie lub świadczącą usługi” uznaje się osobę prowadzącą działalność gospodarczą, która nie zatrudnia pracowników ani nie ma umów ze zleceniobiorcami.

Kogo obowiązuje minimalna stawka godzinowa?

Art. 8a ust. 1 ustawy o minimalnym wygrodzeniu mówi, że umowy z osobami przyjmującymi zlecenie lub świadczącymi usługi powinny być ustalone w taki sposób, aby wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej.

Z art. 8b ust. 1 i 2 z kolei wynika, że strony umowy zlecenia powinny określić w umowie sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Jeśli tego nie zrobią, wykonawca zlecenia przedkłada w formie pisemnej lub elektronicznej informację o liczbie godzin.

Ustawodawca stosuje określenie „osoba przyjmująca zlecenie lub świadcząca usługi”. Jednocześnie definiuje, że do takich osób zalicza się osoby prowadzące działalność gospodarczą, ale nie zatrudniające pracowników i innych zleceniobiorców (oraz osoby, które nie prowadzą JDG, ale ten wątek pomijamy ze względu na to, że artykuł dotyczy osób prowadzących działalność).

Kluczowe znaczenie ma część mówiąca o nie zatrudnianiu pracowników i innych zleceniobiorców. Zatem zleceniobiorca, który jest przedsiębiorcą i nie zatrudnia żadnego pracownika, zalicza się do grupy osób „przyjmujących zlecenie lub świadczących usługi” i podlega pod wszystkie prawa i obowiązki względem tych osób wymienione w ustawie.

Przykład 1

Marek prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako fryzjer, ma własny salon, ale sporadycznie dorabia w innym punkcie na umowę zlecenie. Marek pracuje jednoosobowo w dosłownym znaczeniu tego słowa – nie zatrudnia osób na umowę o pracę ani zleceniobiorców. W związku z tym stawka w umowie zlecenie musi być zgodna z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu. Przypominamy, że do 30 czerwca 2023 r. jest to 22,80 zł brutto za godzinę, a od 1 lipca 2023 r. – 23,50 zł brutto.

Jak zweryfikować, czy zleceniobiorca zatrudnia kogoś? Przepisy na ten temat nic nie mówią. Można przyjąć, że wystarczy pisemne oświadczenie zleceniobiorcy.

Czy przedsiębiorca-zleceniobiorca powinien prowadzić ewidencję czasu pracy?

Podsumowując – przedsiębiorcę, który pracuje na umowie zlecenie i w ramach własnej działalności nie zatrudnia żadnych osób, obowiązuje minimalna stawka godzinowa. Jeśli chodzi o sporządzanie ewidencji czasu pracy, to zależy to od uzgodnień zawartych w umowie zlecenie. Kiedy umowa nie określa sposobu potwierdzania liczby przepracowanych godzin, zleceniobiorca powinien przedłożyć ewidencję czasu pracy jako papierowy lub elektroniczny dokument.

Autor ifirma.pl

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie