Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą ma prawo świadczyć usługi na zlecenie innej firmy. Umowy zlecenia obowiązują pewne wytyczne, np. w kwestii minimalnego wynagrodzenia. W związku z tym rodzi się pytanie, czy dotyczą one także zleceniobiorców będących jednocześnie przedsiębiorcami. Jeżeli sam jesteś taką osobą lub zlecasz czynności przedsiębiorcy, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie masz obowiązki.
Kim jest osoba przyjmująca zlecenie lub realizująca usługi?
Odpowiedź na pytanie, czy zleceniobiorcę-przedsiębiorcę obowiązują zasady dotyczące minimalnej stawki oraz potwierdzania liczby godzin (potocznie nazywanego ewidencją czasu pracy), które są uregulowane w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu, wynika z ustawy.
Zgodnie z art. 1 pkt 1 b lit. a za osobę „przyjmującą zlecenie lub świadczącą usługi” uznaje się osobę prowadzącą działalność gospodarczą, która nie zatrudnia pracowników ani nie ma umów ze zleceniobiorcami.
Kogo obowiązuje minimalna stawka godzinowa?
Art. 8a ust. 1 ustawy o minimalnym wygrodzeniu mówi, że umowy z osobami przyjmującymi zlecenie lub świadczącymi usługi powinny być ustalone w taki sposób, aby wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej.
Z art. 8b ust. 1 i 2 z kolei wynika, że strony umowy zlecenia powinny określić w umowie sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Jeśli tego nie zrobią, wykonawca zlecenia przedkłada w formie pisemnej lub elektronicznej informację o liczbie godzin.
Ustawodawca stosuje określenie „osoba przyjmująca zlecenie lub świadcząca usługi”. Jednocześnie definiuje, że do takich osób zalicza się osoby prowadzące działalność gospodarczą, ale nie zatrudniające pracowników i innych zleceniobiorców (oraz osoby, które nie prowadzą JDG, ale ten wątek pomijamy ze względu na to, że artykuł dotyczy osób prowadzących działalność).
Kluczowe znaczenie ma część mówiąca o nie zatrudnianiu pracowników i innych zleceniobiorców. Zatem zleceniobiorca, który jest przedsiębiorcą i nie zatrudnia żadnego pracownika, zalicza się do grupy osób „przyjmujących zlecenie lub świadczących usługi” i podlega pod wszystkie prawa i obowiązki względem tych osób wymienione w ustawie.
Przykład 1
Marek prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako fryzjer, ma własny salon, ale sporadycznie dorabia w innym punkcie na umowę zlecenie. Marek pracuje jednoosobowo w dosłownym znaczeniu tego słowa – nie zatrudnia osób na umowę o pracę ani zleceniobiorców. W związku z tym stawka w umowie zlecenie musi być zgodna z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu. Przypominamy, że do 30 czerwca 2023 r. jest to 22,80 zł brutto za godzinę, a od 1 lipca 2023 r. – 23,50 zł brutto.
Jak zweryfikować, czy zleceniobiorca zatrudnia kogoś? Przepisy na ten temat nic nie mówią. Można przyjąć, że wystarczy pisemne oświadczenie zleceniobiorcy.
Czy przedsiębiorca-zleceniobiorca powinien prowadzić ewidencję czasu pracy?
Podsumowując – przedsiębiorcę, który pracuje na umowie zlecenie i w ramach własnej działalności nie zatrudnia żadnych osób, obowiązuje minimalna stawka godzinowa. Jeśli chodzi o sporządzanie ewidencji czasu pracy, to zależy to od uzgodnień zawartych w umowie zlecenie. Kiedy umowa nie określa sposobu potwierdzania liczby przepracowanych godzin, zleceniobiorca powinien przedłożyć ewidencję czasu pracy jako papierowy lub elektroniczny dokument.