Nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa a VAT i PIT

Chcąc rozpocząć własną działalność gospodarczą nie trzeba koniecznie zaczynać od zera – nowy przedsiębiorca może dokonać nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP). Dzięki temu praca w nowej firmie może ruszyć od razu – warto jednak wiedzieć, jakie podatki mogą pojawić się przy takim nabyciu.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa – bez VAT

Generalnie zgodnie z Ustawą o VAT, transakcja zbycia (sprzedaży, darowizny etc.) przedsiębiorstwa nie podlega przepisom tej ustawy. Oznacza to, że zasadniczo nabywając ZCP, nie będziemy mieli do czynienia z podatkiem VAT. Aby mieć pewność, że VAT rzeczywiście nie znajdzie tu zastosowania, warto pamiętać o definicji ZCP, którą można znaleźć w art. 2 ust. 27e Ustawy o VAT. ZCP to zatem:
 organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Uwaga!
Dokonując nabycia ZCP należy dokładnie przeanalizować powyższe założenia -warto bowiem zauważyć, że wyłącznie samodzielna, umożliwiające natychmiastowe „uruchomienie” pracy, część przedsiębiorstwa będzie zwolniona z opodatkowania VAT.

Nabycie ZCP jako czynność cywilnoprawna

Wykluczenie nabycia ZCP spod jurysdykcji ustawy o VAT powoduje, że konieczne może być w tym przypadku zastosowanie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnychPCC. Zobowiązanym do rozliczenia tego obciążenia jest nowy właściciel – nabywca ZCP. Co ważne, nabywając ZCP przedsiębiorca może wycenić osobno elementy przyjętego majątku; może jednak zdecydować się na wycenę ogólną, ZCP jako całości. W tym miejscu warto jednak dobrze skalkulować wycenę – zgodnie z przepisami ustawy o PCC, jeśli podatnik rezygnuje z wyodrębnienie poszczególnych rzeczy lub praw majątkowych nabytych w ramach jednej czynności cywilnoprawnej, a są one opodatkowane różnymi stawkami PCC, do całości należy zastosować najwyższą właściwą stawkę.

Nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w podatku dochodowym

Przy nabyciu ZCP może okazać się, że do wartości niematerialnych i prawnych konieczne może być zaliczenie jego wartości. Będzie to miało miejsce w sytuacji, kiedy wartość nabycia przedsiębiorstwa przewyższy jego wartość rynkową. W takiej sytuacji różnica stanowić będzie WNiP, podlegający amortyzacji. Pozostałą wartość przedsiębiorstwa ujmujemy w ewidencjach w zależności od rodzaju składnika. Środki trwałe powinny zostać wpisane do ewidencji i poddane amortyzacji. Wyposażenie niskocenne oraz towary można wprowadzić do firmy na podstawie protokołu nabycia.

Firmy nie trzeba sprzedawać – zobacz, jak ustanowić sukcesję w swojej JDG!

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI