Powrót

Przekroczony limit zwolnienia do VAT – zgłoszenie po terminie

przekroczony limit zwolnienia do VAT

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z podmiotowego zwolnienia z VAT muszą obserwować wysokość swojej sprzedaży w trakcie roku. W sytuacji, gdy zbliżą się oni do ustawowego limitu, są zobowiązani zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Utrata prawa do zwolnienia – złóż VAT-R

Co ważne, przedsiębiorca korzystający z podmiotowego zwolnienia z VAT powinien dokonać rejestracji jako podatnik VAT czynny przed przekroczeniem limitu sprzedaży określonego w ustawie (obecnie wynosi on 200 tys. PLN – po więcej informacji na temat ustalania wysokości limitu kliknij tutaj).

Właściwego zgłoszenia dokonuje się przez złożenie/aktualizację druku VAT-R, w którym wskazuje się datę, od kiedy staje się podatnikiem VAT czynnym. Jeżeli limit zwolnienia podmiotowego został już przekroczony, przedsiębiorca powinien bezzwłocznie złożyć VAT-R.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Przekroczony limit zwolnienia do VAT - zgłoszenie po terminie

Rejestracja po przekroczeniu limitu – dodaj czynny żal

Jeżeli właściciel firmy dokonuje rejestracji jako podatnik VAT czynny już po przekroczeniu limitu uprawniającego do zwolnienia, do VAT-R może dołączyć czynny żal, w którym wyjaśni przyczyny niedopełnienia obowiązku. Pismo to pozwoli uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Przekroczony limit zwolnienia do VAT - zgłoszenie po terminie

Utrata prawa do zwolnienia – nie zapomnij o deklaracji VAT

Fakt zarejestrowania jako czynny podatnik VAT już po przekroczeniu limitu sprzedaży nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku rozliczenia należnego podatku i złożenia deklaracji VAT za okresy, w których powinien być już czynnym podatnikiem. Co ważne, w takim wypadku opodatkowaniu podlega już transakcja, która spowodowała przekroczenie limitu, nawet jeśli przedsiębiorca wystawił fakturę ze stawką „zw”.

Program do faktur – Darmowe konto Przekroczony limit zwolnienia do VAT - zgłoszenie po terminie

Należy również pamiętać, że do wartości wpłacanego podatku od towarów i usług należy doliczyć także odsetki od zaległości podatkowych. Do zaległych deklaracji podatnik może dołączyć czynny żal.

Przykład 1.

Jan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą od 2014 roku. Dotychczas korzystał on ze zwolnienia podatkowego z VAT. Do czerwca 2017 r. osiągnął sprzedaż (wliczaną do limitu wspomnianego zwolnienia) na poziomie 170 tys. PLN. 4 lipca wystawił fakturę na kwotę 45 tys. PLN, przekraczając tym samym ustawowy limit zwolnienia podmiotowego. Podsumowując opodatkowaniu będą podlegały wszystkie transakcje, począwszy od wspomnianej sprzedaży z 4 lipca.

Sprawdź, jak możesz wrócić do zwolnienia z VAT!

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czy możliwe jest przejście na VAT po przekroczeniu limitu?

    Jeżeli właściciel firmy dokonuje rejestracji jako podatnik VAT czynny już po przekroczeniu limitu uprawniającego do zwolnienia, do VAT-R może dołączyć czynny żal, w którym wyjaśni przyczyny niedopełnienia obowiązku.

  2. 🔸Jak dokonać zgłoszenia do VAT po przekroczeniu limitu?

    Właściwego zgłoszenia dokonuje się przez złożenie/aktualizację druku VAT-R, w którym wskazuje się datę, od kiedy staje się podatnikiem VAT czynnym. Jeżeli limit zwolnienia podmiotowego został już przekroczony, przedsiębiorca powinien bezzwłocznie złożyć VAT-R.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość