Pytanie Rzecznika MŚP w sprawie zwolnień z opłacania składek ZUS w przypadku nadpłaty

ZUS nadpłata

Otrzymałeś niższą kwotę zwolnienia z opłacania składek ZUS? Sprawdź, w jaki sposób odzyskasz swoją nadpłatę.

Przedsiębiorcy, którzy w ramach tarczy antykryzysowej wystąpili z wnioskiem do ZUS o zwolnienie z opłacania składek za miesiące marzec-maj 2020 r. nie w każdym przypadku otrzymali pełną kwotę zwolnienia ze składek. Przepisy zostały tak niefortunnie sformułowane, że płatnicy, którzy dokonali zapłaty ZUS za te miesiące bądź posiadali nadpłaty, otrzymali decyzję o zwolnieniu z opłacenia składek tylko w części. ZUS poinformował o kwocie zwolnienia po pomniejszeniu o kwotę dokonanej wpłaty bądź o kwotę nadpłaty. Na szczęście dla 800 tysięcy firm nastąpiła zmiana przepisów i odzyskają oni swoje pieniądze.

Zapytanie Rzecznika MŚP do Prezes ZUS

Na wniosek Krajowej Rady Doradców Podatkowych Rzecznik MŚP wystąpił do Prezes ZUS Pani Gertrudy Uścińskiej z oceną prawną dotyczącą niekorzystnej dla przedsiębiorców sytuacji w zakresie zwolnień z opłacania składek w przypadku wystąpienia nadpłaty. Chodzi o sytuację firm, którym ze względu na nieprecyzyjne przepisy pomniejszono udzieloną pomoc o wielkość występującej nadpłaty. Rzecznik MŚP podkreślił w swoim zapytaniu, że doszło w tym miejscu do naruszenia art. ustawy Prawo przedsiębiorców, zgodnie z którym: “Organ prowadzi postępowanie w sposób budzący zaufanie przedsiębiorców do władzy publicznej, kierując się zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania.”

Nadpłata ZUS a zmiana przepisów w ustawie tarcza antykryzysowa

W ślad za interwencją Rzecznika MŚP zostały wprowadzone korzystne dla przedsiębiorców przepisy zmieniające nieprecyzyjne poprzednie zapisy w tym temacie. Przedmiotowa nowelizacja ustawy tarcza antykryzysowa w tym obszarze zaczęła obowiązywać od 20 września 2020 r. Dzięki zmianie blisko 800 tys. firm odzyska swoje nadpłacone składki ZUS.

Czy należy ponownie składać wnioski do ZUS?

Jak można przeczytać w aktualnościach na stronie internetowej ZUS dzięki wprowadzonej nowelizacji wszyscy przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski o zwolnienie z opłacania składek, a jednocześnie je opłacili lub posiadali nadpłatę, uzyskają pełne zwolnienie. W związku ze zmianą przepisów nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy, ponieważ ZUS zrobi to z urzędu i poinformuje o tym płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

W jaki sposób będzie można ubiegać się o nadpłatę?

Po ponownym rozpatrzeniu wniosków przez ZUS na koncie rozliczeniowym płatnika składek pojawi się nadpłata, którą przedsiębiorca będzie mógł wykorzystać na zasadach ogólnych, a więc może:

  1. Pomniejszać bieżące wpłaty do wysokości posiadanej nadpłaty.
  2. Pozostawić nadpłatę na poczet przyszłych zobowiązań.
  3. Złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków na rachunek bankowy.
Przeczytaj również: Jak wypełnić wniosek EZS-P przez PUE-ZUS?
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość