Blog ifirma.pl

Pytanie Rzecznika MŚP w sprawie zwolnień z opłacania składek ZUS w przypadku nadpłaty

|
|
2 minut czytania
Otrzymałeś niższą kwotę zwolnienia z opłacania składek ZUS? Sprawdź, w jaki sposób odzyskasz swoją nadpłatę.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy w ramach tarczy antykryzysowej wystąpili z wnioskiem do ZUS o zwolnienie z opłacania składek za miesiące marzec-maj 2020 r. nie w każdym przypadku otrzymali pełną kwotę zwolnienia ze składek. Przepisy zostały tak niefortunnie sformułowane, że płatnicy, którzy dokonali zapłaty ZUS za te miesiące bądź posiadali nadpłaty, otrzymali decyzję o zwolnieniu z opłacenia składek tylko w części. ZUS poinformował o kwocie zwolnienia po pomniejszeniu o kwotę dokonanej wpłaty bądź o kwotę nadpłaty. Na szczęście dla 800 tysięcy firm nastąpiła zmiana przepisów i odzyskają oni swoje pieniądze.

Zapytanie Rzecznika MŚP do Prezes ZUS

Na wniosek Krajowej Rady Doradców Podatkowych Rzecznik MŚP wystąpił do Prezes ZUS Pani Gertrudy Uścińskiej z oceną prawną dotyczącą niekorzystnej dla przedsiębiorców sytuacji w zakresie zwolnień z opłacania składek w przypadku wystąpienia nadpłaty. Chodzi o sytuację firm, którym ze względu na nieprecyzyjne przepisy pomniejszono udzieloną pomoc o wielkość występującej nadpłaty. Rzecznik MŚP podkreślił w swoim zapytaniu, że doszło w tym miejscu do naruszenia art. ustawy Prawo przedsiębiorców, zgodnie z którym: “Organ prowadzi postępowanie w sposób budzący zaufanie przedsiębiorców do władzy publicznej, kierując się zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania.”

Nadpłata ZUS a zmiana przepisów w ustawie tarcza antykryzysowa

W ślad za interwencją Rzecznika MŚP zostały wprowadzone korzystne dla przedsiębiorców przepisy zmieniające nieprecyzyjne poprzednie zapisy w tym temacie. Przedmiotowa nowelizacja ustawy tarcza antykryzysowa w tym obszarze zaczęła obowiązywać od 20 września 2020 r. Dzięki zmianie blisko 800 tys. firm odzyska swoje nadpłacone składki ZUS.

Czy należy ponownie składać wnioski do ZUS?

Jak można przeczytać w aktualnościach na stronie internetowej ZUS dzięki wprowadzonej nowelizacji wszyscy przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski o zwolnienie z opłacania składek, a jednocześnie je opłacili lub posiadali nadpłatę, uzyskają pełne zwolnienie. W związku ze zmianą przepisów nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy, ponieważ ZUS zrobi to z urzędu i poinformuje o tym płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

W jaki sposób będzie można ubiegać się o nadpłatę?

Po ponownym rozpatrzeniu wniosków przez ZUS na koncie rozliczeniowym płatnika składek pojawi się nadpłata, którą przedsiębiorca będzie mógł wykorzystać na zasadach ogólnych, a więc może:

 1. Pomniejszać bieżące wpłaty do wysokości posiadanej nadpłaty.
 2. Pozostawić nadpłatę na poczet przyszłych zobowiązań.
 3. Złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków na rachunek bankowy.

Przeczytaj również: Jak wypełnić wniosek EZS-P przez PUE-ZUS?

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie