Pytanie Rzecznika MŚP w sprawie zwolnień z opłacania składek ZUS w przypadku nadpłaty

ZUS nadpłata

Otrzymałeś niższą kwotę zwolnienia z opłacania składek ZUS? Sprawdź, w jaki sposób odzyskasz swoją nadpłatę.

Przedsiębiorcy, którzy w ramach tarczy antykryzysowej wystąpili z wnioskiem do ZUS o zwolnienie z opłacania składek za miesiące marzec-maj 2020 r. nie w każdym przypadku otrzymali pełną kwotę zwolnienia ze składek. Przepisy zostały tak niefortunnie sformułowane, że płatnicy, którzy dokonali zapłaty ZUS za te miesiące bądź posiadali nadpłaty, otrzymali decyzję o zwolnieniu z opłacenia składek tylko w części. ZUS poinformował o kwocie zwolnienia po pomniejszeniu o kwotę dokonanej wpłaty bądź o kwotę nadpłaty. Na szczęście dla 800 tysięcy firm nastąpiła zmiana przepisów i odzyskają oni swoje pieniądze.

Zapytanie Rzecznika MŚP do Prezes ZUS

Na wniosek Krajowej Rady Doradców Podatkowych Rzecznik MŚP wystąpił do Prezes ZUS Pani Gertrudy Uścińskiej z oceną prawną dotyczącą niekorzystnej dla przedsiębiorców sytuacji w zakresie zwolnień z opłacania składek w przypadku wystąpienia nadpłaty. Chodzi o sytuację firm, którym ze względu na nieprecyzyjne przepisy pomniejszono udzieloną pomoc o wielkość występującej nadpłaty. Rzecznik MŚP podkreślił w swoim zapytaniu, że doszło w tym miejscu do naruszenia art. ustawy Prawo przedsiębiorców, zgodnie z którym: “Organ prowadzi postępowanie w sposób budzący zaufanie przedsiębiorców do władzy publicznej, kierując się zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania.”

Nadpłata ZUS a zmiana przepisów w ustawie tarcza antykryzysowa

W ślad za interwencją Rzecznika MŚP zostały wprowadzone korzystne dla przedsiębiorców przepisy zmieniające nieprecyzyjne poprzednie zapisy w tym temacie. Przedmiotowa nowelizacja ustawy tarcza antykryzysowa w tym obszarze zaczęła obowiązywać od 20 września 2020 r. Dzięki zmianie blisko 800 tys. firm odzyska swoje nadpłacone składki ZUS.

Czy należy ponownie składać wnioski do ZUS?

Jak można przeczytać w aktualnościach na stronie internetowej ZUS dzięki wprowadzonej nowelizacji wszyscy przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski o zwolnienie z opłacania składek, a jednocześnie je opłacili lub posiadali nadpłatę, uzyskają pełne zwolnienie. W związku ze zmianą przepisów nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy, ponieważ ZUS zrobi to z urzędu i poinformuje o tym płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

W jaki sposób będzie można ubiegać się o nadpłatę?

Po ponownym rozpatrzeniu wniosków przez ZUS na koncie rozliczeniowym płatnika składek pojawi się nadpłata, którą przedsiębiorca będzie mógł wykorzystać na zasadach ogólnych, a więc może:

  1. Pomniejszać bieżące wpłaty do wysokości posiadanej nadpłaty.
  2. Pozostawić nadpłatę na poczet przyszłych zobowiązań.
  3. Złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków na rachunek bankowy.
Przeczytaj również: Jak wypełnić wniosek EZS-P przez PUE-ZUS?
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość