Blog ifirma.pl

Rejestracja firmy – który sposób najlepszy?

|
|
3 minut czytania
Istnieje kilka dróg na założenie własnej działalności gospodarczej. Każda z nich sprowadza się jednak do złożenia jednego wniosku – CEIDG-1. Która z nich jest najlepsza i jak założyć firmę?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Istnieje kilka dróg na założenie własnej działalności gospodarczej. Każda z nich sprowadza się jednak do złożenia jednego wniosku – CEIDG-1. Która z nich jest najlepsza i jak założyć firmę? Idąc z duchem czasu, Ministerstwo Finansów zdecydowało się w 2011 roku na uruchomienie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dzięki temu posunięciu wszystkie dane dotyczące firm (już istniejących oraz nowo powstałych) zgromadzone zostały w jednym miejscu. Powstał też nowy sposób na rejestracje działalności gospodarczej.

Rejestracja firmy przez Internet

Sposób szybki i wygodny ponieważ – przynajmniej teoretycznie – rejestracja odbywa się bez wychodzenia z domu. Dzięki temu można oszczędzić czas, który normalnie zajmuje wizyta w urzędzie.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Rejestrację firmy online umożliwia rządowy system CEIDG. Na stronie firma.gov.pl można wypełnić formularz rejestracyjny CEIDG-1 i złożyć go online. Brzmi prosto, i w istocie tak jest. Wypełnienie wniosku nie sprawia większych problemów. Aby złożyć wniosek online, trzeba opatrzyć go podpisem elektronicznym, lub potwierdzić jego autentyczność przy użyciu tzw. profilu zaufanego na rządowej platformie ePUAP. Jeżeli ktoś posiada podpis elektroniczny, sprawa wydaje się prosta. Jeżeli podpisu takiego nie posiada, wówczas lepiej zdecydować się na profil zaufany.

Księgowość Internetowa – 3 miesiące za darmo

Profil zaufany, w przeciwieństwie do podpisu elektronicznego, jest darmowy. Można go stworzyć za pomocą strony epuap.gov.pl. Oznacza to, że wszelkich formalności dokonać można bez wychodzenia z domu.

Podsumowując, aby założyć firmę bez wychodzenia z domu:

 1. załóż profil zaufany na platformie ePUAP,
 2. załóż konto i wypełnij wniosek CEIDG-1 na stronie firma.gov.pl,
 3. poświadcz autentyczność wniosku przy pomocy profilu zaufanego.
Program do faktur – Darmowe konto

Wypełnianie online wniosku CEIDG-1

Wypełnianie wniosku online tym się różni od rejestracji firmy online, że jest tylko etapem w procesie zakładania działalności. Wypełnienie formularza CEIDG-1 online nie jest równoznaczne z rejestracją działalności gospodarczej. Niemniej jest to sposób wygodny.

Zarówno wspomniany wcześniej serwis rządowy, jak również ifirma.pl, umożliwia wypełnienie wniosku CEIDG-1 przez Internet. To dobre rozwiązanie dla osób, które boją się problemów podczas wypełniania formularza. Dzięki systemowi pomocy, proces wprowadzania danych nie jest trudny.

Gotowy wniosek należy wydrukować, podpisać i dostarczyć do urzędu miasta lub gminy.

Wniosek CEIDG-1 w formie papierowej

Sposób tradycyjny, czyli ręczne wypełnienie druku CEIDG-1. Druk można pograć we wspomnianych wcześniej stron www. lub uzyskać w urzędzie miasta/gminy. Wypełniony i podpisany formularz należy złożyć w urzędzie. Tam dane z formularza zostaną wprowadzone do systemu CEIDG, a sam druk zostanie przekształcony we wniosek elektroniczny. Inaczej rzecz ujmując – wniosek CEIDG-1 zostanie wypełniony i złożony online przez urzędnika.

Ze względu na czas potrzebny na wizytę w urzędzie, papier zmarnowany na wydruk wniosku oraz podwójna pracę, którą wykonują rejestrujący firmę (wypełniając wniosek) oraz urzędnik (wprowadzając dane z wniosku do CEIDG), sposób 2 i 3 nie są najlepsze.

Proces rejestracji firmy w CEIDG jest darmowy, niezależnie od wybranego sposobu.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie