Reklama na stronie internetowej a działalność gospodarcza

reklama na stronie internetowej

Zamieszczasz reklamy na stronach internetowych innych osób? Sprawdź, w jaki sposób takie działania powinny być rozliczane w podatkach.

Zamieszczanie reklam na stronach internetowych innych użytkowników może budzić często wątpliwości, w jaki sposób powinny być rozliczane uzyskiwane przez nich przychody z tego tytułu. Sposób opodatkowania zależy również od tego, w jakiej formie ta reklama jest świadczona. Dlatego każdorazowo należy dokładnie przeanalizować stan faktyczny.

Dzisiaj zajmiemy się tematem sposobu rozliczania reklam zamieszczanych na stronach internetowych w podatku PIT na podstawie konkretnego wyroku NSA.

Jaka sprawa była rozstrzygana przez NSA?

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na przetwarzaniu danych, zarządzaniu stronami internetowymi. Nawiązał współpracę z firmami z USA i Wielkiej Brytanii, które udostępniały mu reklamy, a polski przedsiębiorca udostępniał je dalej swoim kontrahentom – osobom fizycznym zarejestrowanym w jego serwisie.

Z częścią osób przedsiębiorca zawarł umowy na piśmie (umowy o dzieło), a z częścią były to umowy zawarte z wykorzystaniem narzędzi internetowych – akceptacja Regulaminu zamieszczonego na stronie internetowej przedsiębiorcy była jednoznaczna z zawarciem umowy.

Od części dokonywanych wypłat przedsiębiorca pobierał zaliczki na podatek dochodowy lub zryczałtowany podatek dochodowy, a do części wypłat nie stosował takiej praktyki. Urząd skarbowy zakwestionował taki sposób postępowania i wydał decyzję, w której określił kwoty podatku dochodowego do zapłaty przez przedsiębiorcę traktując, że zawierane umowy miały charakter umów zlecenie i tak powinny być rozliczane.

Reklama na stronie internetowej a działalność gospodarcza – wyrok NSA

Ze stanowiskiem organu podatkowego i sądu WSA nie zgodził się przedsiębiorca, który uzasadniał, że jego działania były bliższe zawierania umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a w takich okolicznościach nie był on zobowiązany do naliczania, pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od dokonywanych wypłat.

W wyroku z dnia 19 lutego 2021 r. sygn. akt II FSK 2914/18 sąd nie podzielił stanowiska przedsiębiorcy. Na podstawie zeznań świadków, jak również w wyniku przeprowadzenia wnikliwej analizy zebranych materiałów NSA uznał, że w tym konkretnym przypadku nie może być mowy o zawarciu umowy najmu, a jedynie o świadczeniu umowy zlecenie.

W związku z powyższym zgodnie z opisem czynności wykonywanych przez użytkowników serwisu przedsiębiorcy, NSA uznał, że są to czynności wykonywane osobiście na podstawie art. 13 pkt 8 ustawy o PIT, a więc przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Każdorazowo przy zawieraniu umów na zamieszczanie reklam na stronach internetowych innych użytkowników przedsiębiorca powinien przeanalizować, jaki charakter będzie miała nawiązana współpraca.

Jak widać na powyższym przykładzie, kwalifikacja umowy decyduje o tym, kto i na jakich zasadach rozlicza podatki. Z uwagi na złożoność omawianej problematyki warto skorzystać z opinii doradcy podatkowego lub złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, aby uniknąć przykrych konsekwencji finansowych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość