Zamieszczanie reklam na stronach internetowych innych użytkowników może budzić często wątpliwości, w jaki sposób powinny być rozliczane uzyskiwane przez nich przychody z tego tytułu. Sposób opodatkowania zależy również od tego, w jakiej formie ta reklama jest świadczona. Dlatego każdorazowo należy dokładnie przeanalizować stan faktyczny.
Dzisiaj zajmiemy się tematem sposobu rozliczania reklam zamieszczanych na stronach internetowych w podatku PIT na podstawie konkretnego wyroku NSA.
Jaka sprawa była rozstrzygana przez NSA?
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na przetwarzaniu danych, zarządzaniu stronami internetowymi. Nawiązał współpracę z firmami z USA i Wielkiej Brytanii, które udostępniały mu reklamy, a polski przedsiębiorca udostępniał je dalej swoim kontrahentom – osobom fizycznym zarejestrowanym w jego serwisie.
Z częścią osób przedsiębiorca zawarł umowy na piśmie (umowy o dzieło), a z częścią były to umowy zawarte z wykorzystaniem narzędzi internetowych – akceptacja Regulaminu zamieszczonego na stronie internetowej przedsiębiorcy była jednoznaczna z zawarciem umowy.
Od części dokonywanych wypłat przedsiębiorca pobierał zaliczki na podatek dochodowy lub zryczałtowany podatek dochodowy, a do części wypłat nie stosował takiej praktyki. Urząd skarbowy zakwestionował taki sposób postępowania i wydał decyzję, w której określił kwoty podatku dochodowego do zapłaty przez przedsiębiorcę traktując, że zawierane umowy miały charakter umów zlecenie i tak powinny być rozliczane.
Reklama na stronie internetowej a działalność gospodarcza – wyrok NSA
Ze stanowiskiem organu podatkowego i sądu WSA nie zgodził się przedsiębiorca, który uzasadniał, że jego działania były bliższe zawierania umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a w takich okolicznościach nie był on zobowiązany do naliczania, pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od dokonywanych wypłat.
W wyroku z dnia 19 lutego 2021 r. sygn. akt II FSK 2914/18 sąd nie podzielił stanowiska przedsiębiorcy. Na podstawie zeznań świadków, jak również w wyniku przeprowadzenia wnikliwej analizy zebranych materiałów NSA uznał, że w tym konkretnym przypadku nie może być mowy o zawarciu umowy najmu, a jedynie o świadczeniu umowy zlecenie.
W związku z powyższym zgodnie z opisem czynności wykonywanych przez użytkowników serwisu przedsiębiorcy, NSA uznał, że są to czynności wykonywane osobiście na podstawie art. 13 pkt 8 ustawy o PIT, a więc przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.
Każdorazowo przy zawieraniu umów na zamieszczanie reklam na stronach internetowych innych użytkowników przedsiębiorca powinien przeanalizować, jaki charakter będzie miała nawiązana współpraca.
Jak widać na powyższym przykładzie, kwalifikacja umowy decyduje o tym, kto i na jakich zasadach rozlicza podatki. Z uwagi na złożoność omawianej problematyki warto skorzystać z opinii doradcy podatkowego lub złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, aby uniknąć przykrych konsekwencji finansowych.