Powrót

Rozliczanie VAT od szkoleń dofinansowanych z dotacji.

szkolenie finansowane z dotacji

Środki na podnoszenie kwalifikacji zatrudnianych pracowników można pozyskać z Urzędu Pracy czy też z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Z dofinansowania do szkoleń mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak również zatrudniani przez nich pracownicy. Dotacja zgodnie z definicją jest formą bezzwrotnego finansowania szkolenia w całości lub w części. Musi być rozliczona na zasadach określonych w umowie przez […]

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Środki na podnoszenie kwalifikacji zatrudnianych pracowników można pozyskać z Urzędu Pracy czy też z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Z dofinansowania do szkoleń mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak również zatrudniani przez nich pracownicy. Dotacja zgodnie z definicją jest formą bezzwrotnego finansowania szkolenia w całości lub w części. Musi być rozliczona na zasadach określonych w umowie przez jednostkę kontraktującą – udzielającą dotacji.

Kto może zostać beneficjentem dofinansowania?

Programem dofinansowania objęci są właściciele firm i ich pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę. Wysokość dofinansowania zależy od założeń danego projektu unijnego lub regulaminów finansowania z Urzędu Pracy. Jednym z kryteriów decydującym o poziomie dofinansowania jest najczęściej wielkość przedsiębiorstwa.

Co do zasady przedsiębiorstwa, które uczestniczą w projektach można podzielić na następujące kategorie:

  1. Mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 10 pracowników.
  2. Małe przedsiębiorstwa zatrudniające do 50 pracowników.
  3. Średnie przedsiębiorstwa zatrudniające do 250 pracowników.

W jakiej wysokości można uzyskać dofinansowanie?

Wysokość dofinansowania mieści się w przedziale od 100% do 50% kwoty szkolenia czy studiów podyplomowych. Najczęściej kwota dofinansowania obejmuje 80% wartości szkolenia. Ale są również programy, w których może to być kwota 100%, 70% i 50% zapłaty za szkolenie.

Preferowane są szkolenia:

  • podnoszące kwalifikacje lub uprawnienia zawodowe,
  • obejmujące grupę pracowników powyżej 45 roku życia,
  • dla zawodów deficytowych a potrzebnych ze względu na specyfikę danego regionu Polski. Opracowaniem barometru zawodów zajmują się specjaliści dokonując badań rynku pracy.
▲ wróć na początek

Dotacja a podatek VAT naliczony

O dotację mogą się ubiegać zarówno czynni podatnicy VAT, jak również korzystający ze zwolnienia podmiotowego ze względu na limit obrotów bądź korzystający ze zwolnień przedmiotowych z art. 43 ustawy o VAT. Przedsiębiorca – czynny podatnik, który otrzymał dotację może odliczyć VAT naliczony na zasadach ogólnych. Ustawa o podatku od towarów i usług nie uzależnia możliwości odliczenia VAT naliczonego od źródła finansowania. Dla czynnego podatnika VAT istotna będzie natomiast inna informacja, a mianowicie czy podatek VAT w oferowanej dotacji jest kwalifikowalny czy też nie. Ta wiadomość będzie przesądzała czy otrzymane środki rozliczy w kwocie netto czy brutto. Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia z VAT nie ma tego typu dylematów – rozlicza dotację w kwotach brutto.

Kwalifikowalność VAT

Ocena kwalifikowalności VAT najczęściej jest doprecyzowana w regulaminie przyznawania dotacji i powielona w umowie. Kwalifikowalność będzie decydowała czy kwota VAT z faktur zakupowych będzie możliwa do pokrycia ze środków dotacji czy też nie.

W takiej sytuacji jeżeli VAT będzie pokryty z dotacji i przedsiębiorca otrzyma zwrot z urzędu skarbowego wówczas musi zwrócić VAT do jednostki udzielającej dotacji. Przedsiębiorca nie może uzyskać dwukrotnej korzyści.

W ostatnim czasie można było przeczytać o zmianie stanowiska fiskusa odnośnie kwalifikowalności podatku VAT z dotacji. Organy skarbowe zaczynają traktować VAT jako niekwalifikowalny.

W świetle powyższych rozważań istotne jest prawidłowe wystawienie faktury za usługi szkoleniowe. Faktura może być wystawiona ze stawką “zw” ze względu na status w VAT firmy świadczącej usługi szkoleniowe lub przy założeniu, że szkolenie jest w 70% finansowane ze środków publicznych. W pozostałych przypadkach ze stawką podstawową 23%.

Główne formy udzielania pomocy de minimis sprawdź.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość