Rozliczanie VAT od szkoleń dofinansowanych z dotacji.

szkolenie finansowane z dotacji

Środki na podnoszenie kwalifikacji zatrudnianych pracowników można pozyskać z Urzędu Pracy czy też z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Z dofinansowania do szkoleń mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak również zatrudniani przez nich pracownicy. Dotacja zgodnie z definicją jest formą bezzwrotnego finansowania szkolenia w całości lub w części. Musi być rozliczona na zasadach określonych w umowie przez […]

Środki na podnoszenie kwalifikacji zatrudnianych pracowników można pozyskać z Urzędu Pracy czy też z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Z dofinansowania do szkoleń mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak również zatrudniani przez nich pracownicy. Dotacja zgodnie z definicją jest formą bezzwrotnego finansowania szkolenia w całości lub w części. Musi być rozliczona na zasadach określonych w umowie przez jednostkę kontraktującą – udzielającą dotacji.

Kto może zostać beneficjentem dofinansowania?

Programem dofinansowania objęci są właściciele firm i ich pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę. Wysokość dofinansowania zależy od założeń danego projektu unijnego lub regulaminów finansowania z Urzędu Pracy. Jednym z kryteriów decydującym o poziomie dofinansowania jest najczęściej wielkość przedsiębiorstwa.

Co do zasady przedsiębiorstwa, które uczestniczą w projektach można podzielić na następujące kategorie:

  1. Mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 10 pracowników.
  2. Małe przedsiębiorstwa zatrudniające do 50 pracowników.
  3. Średnie przedsiębiorstwa zatrudniające do 250 pracowników.

W jakiej wysokości można uzyskać dofinansowanie?

Wysokość dofinansowania mieści się w przedziale od 100% do 50% kwoty szkolenia czy studiów podyplomowych. Najczęściej kwota dofinansowania obejmuje 80% wartości szkolenia. Ale są również programy, w których może to być kwota 100%, 70% i 50% zapłaty za szkolenie.

Preferowane są szkolenia:

  • podnoszące kwalifikacje lub uprawnienia zawodowe,
  • obejmujące grupę pracowników powyżej 45 roku życia,
  • dla zawodów deficytowych a potrzebnych ze względu na specyfikę danego regionu Polski. Opracowaniem barometru zawodów zajmują się specjaliści dokonując badań rynku pracy.
▲ wróć na początek

Dotacja a podatek VAT naliczony

O dotację mogą się ubiegać zarówno czynni podatnicy VAT, jak również korzystający ze zwolnienia podmiotowego ze względu na limit obrotów bądź korzystający ze zwolnień przedmiotowych z art. 43 ustawy o VAT. Przedsiębiorca – czynny podatnik, który otrzymał dotację może odliczyć VAT naliczony na zasadach ogólnych. Ustawa o podatku od towarów i usług nie uzależnia możliwości odliczenia VAT naliczonego od źródła finansowania. Dla czynnego podatnika VAT istotna będzie natomiast inna informacja, a mianowicie czy podatek VAT w oferowanej dotacji jest kwalifikowalny czy też nie. Ta wiadomość będzie przesądzała czy otrzymane środki rozliczy w kwocie netto czy brutto. Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia z VAT nie ma tego typu dylematów – rozlicza dotację w kwotach brutto.

Kwalifikowalność VAT

Ocena kwalifikowalności VAT najczęściej jest doprecyzowana w regulaminie przyznawania dotacji i powielona w umowie. Kwalifikowalność będzie decydowała czy kwota VAT z faktur zakupowych będzie możliwa do pokrycia ze środków dotacji czy też nie.

W takiej sytuacji jeżeli VAT będzie pokryty z dotacji i przedsiębiorca otrzyma zwrot z urzędu skarbowego wówczas musi zwrócić VAT do jednostki udzielającej dotacji. Przedsiębiorca nie może uzyskać dwukrotnej korzyści.

W ostatnim czasie można było przeczytać o zmianie stanowiska fiskusa odnośnie kwalifikowalności podatku VAT z dotacji. Organy skarbowe zaczynają traktować VAT jako niekwalifikowalny.

W świetle powyższych rozważań istotne jest prawidłowe wystawienie faktury za usługi szkoleniowe. Faktura może być wystawiona ze stawką “zw” ze względu na status w VAT firmy świadczącej usługi szkoleniowe lub przy założeniu, że szkolenie jest w 70% finansowane ze środków publicznych. W pozostałych przypadkach ze stawką podstawową 23%.

Główne formy udzielania pomocy de minimis sprawdź.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość