Rozliczenie dochodów z praw autorskich a zeznanie roczne

rozliczenie dochodów z praw autorskich

Osiągnąłeś dochody z praw autorskich? Sprawdź, jak je wykazać w zeznaniu rocznym.

Z pojęciem praw autorskich można się spotkać dosyć często, jednak tak naprawdę nie da się ich zinterpretować w jednym zdaniu a nawet w kilku, o czym świadczy dedykowana prawom autorskim ustawa. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób wykazywać dochody z praw autorskich w zeznaniu rocznym.

Co to są prawa autorskie?

Pod pojęciem praw autorskich mieszczą się szeroko rozumiane prawa własności intelektualnej.

Więcej informacji na temat praw autorskich można uzyskać w podlinkowanej publikacji.

Zasady rozliczenia dochodów z praw autorskich w zeznaniu rocznym

Zanim dojdziemy do kwoty dochodów z praw autorskich najpierw musimy ustalić co się znajdzie w przychodach a co może się znaleźć w kosztach uzyskania przychodów.

W przychodach znajdą się m.in.:

  • przychody z praw autorskich i praw pokrewnych,
  • opłaty licencyjne za przeniesienia prawa, wzorów, topografii układu scalonego,
  • prawa do znaków towarowych,
  • prawa do wynalazków.
 

Zgodnie z ustawą o PIT do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć 50% koszty uzyskania przychodów w odniesieniu do:

  • zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,
  • opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,
  • korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami, koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne.
 

Jeżeli osiągane są przychody z praw autorskich, do których nie mają zastosowania 50% koszty uzyskania przychodów, to w takim przypadku do kosztów można zaliczyć te wydatki, które mają związek z osiąganymi przychodami. Jednak w tej sytuacji należy posiadać niezbędne dokumenty potwierdzające poniesienie kosztu, przykładowo takie jak: faktury, rachunki, inne, które w sposób jednoznaczny będą potwierdzały, że koszty mają związek z przychodami z praw autorskich. Należy pamiętać, że 50% roczne koszty uzyskania przychodów nie mogą przekroczyć w skali roku limity 85.528 zł ze wszystkich tytułów, nie tylko z tych, które dotyczą praw autorskich.

Zeznanie roczne PIT-36 z praw autorskich

Przychód, koszty uzyskania przychodów i dochód z praw autorskich wykazuje się w zeznaniu rocznym PIT-37 lub PIT-36. Zeznanie należy złożyć w terminie do 30 kwietnia, w 2022 roku z uwagi na to, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, ostateczny termin na rozliczenie przypada na 2 maja 2022 r.

Zeznanie można złożyć:

  • papierowo,
  • elektronicznie, również w usłudze Twój e-PIT.
 

Na druku zeznania PIT-36 wykazujemy przychody i koszty uzyskania przychodów w części E.1. Dochody i straty podatnika w poz. 7:

   

Na druku zeznania PIT-37 przychody i koszty należy wykazać w części D.1. poz. 4:

   

Dokonując rozliczenia dochodów z praw autorskich nie tracimy prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem, jak również prawa do skorzystania z możliwych ulg i odliczeń podatkowych.

Umowy cywilnoprawne a prawa autorskie 50% koszty uzyskania przychodów – kiedy możemy stosować? – przeczytaj.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość