Rozliczenie dochodów z praw autorskich a zeznanie roczne

rozliczenie dochodów z praw autorskich

Osiągnąłeś dochody z praw autorskich? Sprawdź, jak je wykazać w zeznaniu rocznym.

Z pojęciem praw autorskich można się spotkać dosyć często, jednak tak naprawdę nie da się ich zinterpretować w jednym zdaniu a nawet w kilku, o czym świadczy dedykowana prawom autorskim ustawa. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób wykazywać dochody z praw autorskich w zeznaniu rocznym.

Co to są prawa autorskie?

Pod pojęciem praw autorskich mieszczą się szeroko rozumiane prawa własności intelektualnej.

Więcej informacji na temat praw autorskich można uzyskać w podlinkowanej publikacji.

Zasady rozliczenia dochodów z praw autorskich w zeznaniu rocznym

Zanim dojdziemy do kwoty dochodów z praw autorskich najpierw musimy ustalić co się znajdzie w przychodach a co może się znaleźć w kosztach uzyskania przychodów.

W przychodach znajdą się m.in.:

  • przychody z praw autorskich i praw pokrewnych,
  • opłaty licencyjne za przeniesienia prawa, wzorów, topografii układu scalonego,
  • prawa do znaków towarowych,
  • prawa do wynalazków.
 

Zgodnie z ustawą o PIT do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć 50% koszty uzyskania przychodów w odniesieniu do:

  • zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,
  • opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,
  • korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami, koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne.
 

Jeżeli osiągane są przychody z praw autorskich, do których nie mają zastosowania 50% koszty uzyskania przychodów, to w takim przypadku do kosztów można zaliczyć te wydatki, które mają związek z osiąganymi przychodami. Jednak w tej sytuacji należy posiadać niezbędne dokumenty potwierdzające poniesienie kosztu, przykładowo takie jak: faktury, rachunki, inne, które w sposób jednoznaczny będą potwierdzały, że koszty mają związek z przychodami z praw autorskich. Należy pamiętać, że 50% roczne koszty uzyskania przychodów nie mogą przekroczyć w skali roku limity 85.528 zł ze wszystkich tytułów, nie tylko z tych, które dotyczą praw autorskich.

Zeznanie roczne PIT-36 z praw autorskich

Przychód, koszty uzyskania przychodów i dochód z praw autorskich wykazuje się w zeznaniu rocznym PIT-37 lub PIT-36. Zeznanie należy złożyć w terminie do 30 kwietnia, w 2022 roku z uwagi na to, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, ostateczny termin na rozliczenie przypada na 2 maja 2022 r.

Zeznanie można złożyć:

  • papierowo,
  • elektronicznie, również w usłudze Twój e-PIT.
 

Na druku zeznania PIT-36 wykazujemy przychody i koszty uzyskania przychodów w części E.1. Dochody i straty podatnika w poz. 7:

   

Na druku zeznania PIT-37 przychody i koszty należy wykazać w części D.1. poz. 4:

   

Dokonując rozliczenia dochodów z praw autorskich nie tracimy prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem, jak również prawa do skorzystania z możliwych ulg i odliczeń podatkowych.

Umowy cywilnoprawne a prawa autorskie 50% koszty uzyskania przychodów – kiedy możemy stosować? – przeczytaj.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość