Z pojęciem praw autorskich można się spotkać dosyć często, jednak tak naprawdę nie da się ich zinterpretować w jednym zdaniu a nawet w kilku, o czym świadczy dedykowana prawom autorskim ustawa. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób wykazywać dochody z praw autorskich w zeznaniu rocznym.
Co to są prawa autorskie?
Pod pojęciem praw autorskich mieszczą się szeroko rozumiane prawa własności intelektualnej.
Zasady rozliczenia dochodów z praw autorskich w zeznaniu rocznym
Zanim dojdziemy do kwoty dochodów z praw autorskich najpierw musimy ustalić co się znajdzie w przychodach a co może się znaleźć w kosztach uzyskania przychodów.
W przychodach znajdą się m.in.:
- przychody z praw autorskich i praw pokrewnych,
- opłaty licencyjne za przeniesienia prawa, wzorów, topografii układu scalonego,
- prawa do znaków towarowych,
- prawa do wynalazków.
Zgodnie z ustawą o PIT do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć 50% koszty uzyskania przychodów w odniesieniu do:
- zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,
- opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,
- korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami, koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne.
Jeżeli osiągane są przychody z praw autorskich, do których nie mają zastosowania 50% koszty uzyskania przychodów, to w takim przypadku do kosztów można zaliczyć te wydatki, które mają związek z osiąganymi przychodami. Jednak w tej sytuacji należy posiadać niezbędne dokumenty potwierdzające poniesienie kosztu, przykładowo takie jak: faktury, rachunki, inne, które w sposób jednoznaczny będą potwierdzały, że koszty mają związek z przychodami z praw autorskich. Należy pamiętać, że 50% roczne koszty uzyskania przychodów nie mogą przekroczyć w skali roku limity 85.528 zł ze wszystkich tytułów, nie tylko z tych, które dotyczą praw autorskich.
Zeznanie roczne PIT-36 z praw autorskich
Przychód, koszty uzyskania przychodów i dochód z praw autorskich wykazuje się w zeznaniu rocznym PIT-37 lub PIT-36. Zeznanie należy złożyć w terminie do 30 kwietnia, w 2022 roku z uwagi na to, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, ostateczny termin na rozliczenie przypada na 2 maja 2022 r.
Zeznanie można złożyć:
- papierowo,
- elektronicznie, również w usłudze Twój e-PIT.
Na druku zeznania PIT-36 wykazujemy przychody i koszty uzyskania przychodów w części E.1. Dochody i straty podatnika w poz. 7:
Na druku zeznania PIT-37 przychody i koszty należy wykazać w części D.1. poz. 4:
Dokonując rozliczenia dochodów z praw autorskich nie tracimy prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem, jak również prawa do skorzystania z możliwych ulg i odliczeń podatkowych.