Blog ifirma.pl

Jak rozliczyć przychody z Google Adsense przez osoby, które nie prowadzą działalności?

|
|
2 minut czytania
Współpracujesz z firmą Google w ramach programu Adsense i nie prowadzisz działalności? Sprawdź, jak rozliczać otrzymane przychody z tego tytułu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wiele osób poszukuje alternatywnych źródeł dochodów. Jeżeli nie ma takiej konieczności, to nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej. Często można zarobić realizując przy okazji swoje pasje. Aktywność w internecie może być dla nas dodatkowym źródłem dochodów. Jedno z takich ciekawych rozwiązań jest opracowane przez firmę Google. Co to jest Google Adsense i jak rozliczyć przychody z tego tytułu będzie przedmiotem artykułu.

Co to jest Google Adsense?

Google Adsense jest to program, który umożliwia zarabianie na treściach publikowanych online. Może to być aktywność poprzez prowadzenie bloga lub ciekawej strony internetowej. W ramach podpisanej umowy z firmą Google będą publikowane na udostępnionej przestrzeni reklamy różnych firm. Osoba, która się zdecyduje na wejście w program, będzie zarabiała na wyświetleniu lub kliknięciu w taką reklamę. Więcej szczegółów, w jaki sposób działa ten program można znaleźć na stronach firmy Google.

Jak powinny rozliczać przychody osoby, które nie prowadzą działalności?

Rozliczanie przychodów z tytułu Google Adsense poza działalnością gospodarczą nie zawsze jest oczywiste. W odniesieniu do osób fizycznych, które nie prowadzą firmy, stanowisko organów podatkowych jest niejednolite. Takie przychody mogą być opodatkowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście i wtedy podatek byłby obliczany na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Niektórzy jednak nie zgadzają się z takim stanowiskiem organów podatkowych i traktują taką usługę na zasadach najmu, dzierżawy powierzchni reklamowych.

Takie pytanie zadał jeden z uczestników programu Google Adsense we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Organ podatkowy uznał, że nie można takich przychodów opodatkować ryczałtem, tak jak przychody z najmu, ale WSA nie zgodził się ze stanowiskiem fiskusa i uchylił wydaną interpretację. Zostało to opisane w wyroku sądowym nr III SA/Wa 1041/19 z dnia 28.01.2020 r.

Kwestie opodatkowania przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej powinny być ocenione indywidualnie przez osoby zainteresowane. Najmniej kontrowersji wzbudza opodatkowanie podatkiem według skali podatkowej. Jednak dla pewności, w takich sytuacjach, należałoby zasięgnąć opinii doradcy podatkowego albo zwrócić się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 2 lipca 2022 o 09:03
   Jan

   Czy w tym kraju musi być wszystko tak skomplikowane w kwestiach podatkowych. To jest chore! Powinny być jasne przepisy dla podatników, a nie jakieś indywidualne interpretacje.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie