Jak rozliczyć przychody z Google Adsense przez osoby, które nie prowadzą działalności?

rozliczenie przychodow gogole adsense bez działalności

Współpracujesz z firmą Google w ramach programu Adsense i nie prowadzisz działalności? Sprawdź, jak rozliczać otrzymane przychody z tego tytułu.

Wiele osób poszukuje alternatywnych źródeł dochodów. Jeżeli nie ma takiej konieczności, to nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej. Często można zarobić realizując przy okazji swoje pasje. Aktywność w internecie może być dla nas dodatkowym źródłem dochodów. Jedno z takich ciekawych rozwiązań jest opracowane przez firmę Google. Co to jest Google Adsense i jak rozliczyć przychody z tego tytułu będzie przedmiotem artykułu.

Co to jest Google Adsense?

Google Adsense jest to program, który umożliwia zarabianie na treściach publikowanych online. Może to być aktywność poprzez prowadzenie bloga lub ciekawej strony internetowej. W ramach podpisanej umowy z firmą Google będą publikowane na udostępnionej przestrzeni reklamy różnych firm. Osoba, która się zdecyduje na wejście w program, będzie zarabiała na wyświetleniu lub kliknięciu w taką reklamę. Więcej szczegółów, w jaki sposób działa ten program można znaleźć na stronach firmy Google.

Jak powinny rozliczać przychody osoby, które nie prowadzą działalności?

Rozliczanie przychodów z tytułu Google Adsense poza działalnością gospodarczą nie zawsze jest oczywiste. W odniesieniu do osób fizycznych, które nie prowadzą firmy, stanowisko organów podatkowych jest niejednolite. Takie przychody mogą być opodatkowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście i wtedy podatek byłby obliczany na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Niektórzy jednak nie zgadzają się z takim stanowiskiem organów podatkowych i traktują taką usługę na zasadach najmu, dzierżawy powierzchni reklamowych.

Takie pytanie zadał jeden z uczestników programu Google Adsense we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Organ podatkowy uznał, że nie można takich przychodów opodatkować ryczałtem, tak jak przychody z najmu, ale WSA nie zgodził się ze stanowiskiem fiskusa i uchylił wydaną interpretację. Zostało to opisane w wyroku sądowym nr III SA/Wa 1041/19 z dnia 28.01.2020 r.

Kwestie opodatkowania przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej powinny być ocenione indywidualnie przez osoby zainteresowane. Najmniej kontrowersji wzbudza opodatkowanie podatkiem według skali podatkowej. Jednak dla pewności, w takich sytuacjach, należałoby zasięgnąć opinii doradcy podatkowego albo zwrócić się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Jan

    Czy w tym kraju musi być wszystko tak skomplikowane w kwestiach podatkowych. To jest chore! Powinny być jasne przepisy dla podatników, a nie jakieś indywidualne interpretacje.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość