Sprzedaż na Amazon FBA – jak rozliczać

Amazon FBA jak rozliczyć

Chcesz sprzedawać na platformie Amazon FBA? Sprawdź, jak będą wyglądały rozliczenia.

Firma Amazon posiada olbrzymią rzeszę klientów z całego świata. Nikogo więc nie dziwi zainteresowanie przedsiębiorców wystawianiem i sprzedażą swoich towarów na tej platformie. W dzisiejszej publikacji zwrócimy uwagę, w jaki sposób jest rozliczana sprzedaż na Amazon, co będzie pomocne również w zrozumieniu rozliczania takich transakcji w kontekście zmian w branży e-commerce od 1 lipca 2021 r.

Magazyny Amazon

Sprzedaż przez platformę Amazon jest ciekawym rozwiązaniem dla firm, które nie posiadają własnych magazynów, jak również nie chcą zajmować się pakowaniem towarów, logistyką, obsługą zwrotów. Wszystko ma oczywiście swoją cenę, również tą związaną z rozliczeniami podatkowymi. Firma Amazon posiada magazyny na terenie Europy, są to kraje: Niemcy, Polska, Czechy, Hiszpania, Francja, Włochy, Holandia. Taka lokalizacja umożliwia wysyłanie towarów z magazynów znajdujących się w całej Europie. W zależności od modelu współpracy nawiązanej z Amazon nieco inaczej mogą wyglądać nasze rozliczenia na gruncie podatku VAT. Nas będzie interesował model Amazon FBA.

Sprzedaż na Amazon w modelu FBA

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na wysyłanie swoich towarów z różnych magazynów znajdujących się w Europie będzie rozliczał transakcje w modelu FBA (Fulfiled By Amazon). Sprzedawca, który zdecyduje się na taką współpracę musi sobie zdawać sprawę, że Amazon dowolnie przemieszcza towary pomiędzy różnymi magazynami. Będzie to miało decydujący wpływ na rozliczanie podatku VAT, którego należy dokonywać w takim przypadku w różnych krajach UE. Jednak, aby prawidłowo wywiązywać się z nałożonych obowiązków podatkowych przedsiębiorca musi zostać poinformowany przez firmę Amazon o dokonanych przesunięciach pomiędzy magazynami w danym okresie rozliczeniowym.

W jaki sposób rozliczać sprzedaż na Amazon w modelu FBA?

Hipotetycznie nasze towary mogą się znaleźć we wszystkich magazynach Amazona, a więc w każdym kraju, w którym je posiada. Co to oznacza dla przedsiębiorcy? Otóż w takim przypadku przedsiębiorca musi dokonać rejestracji do podatku VAT w każdym państwie, z którego towary zostały wysłane do odbiorcy. Jest to niewątpliwie dość uciążliwy i kosztowny obowiązek. W takich przypadkach musimy korzystać z usług przedstawiciela podatkowego ustalonego odrębnie w każdym kraju. Rejestracja musi być dokonana zarówno do podatku VAT, jak i podatku VAT-UE, co jest niezbędne do rozliczania transakcji wewnątrzunijnych.

Rozliczanie transakcji wewnątrzunijnych w modelu FBA

Przy rozliczaniu transakcji sprzedaży na Amazon w modelu FBA będziemy mieli do czynienia z transakcjami:
  1. Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów (WDT).
  2. Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów (WNT).
Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów Ustawa o podatku VAT definiuje również, jako WDT przemieszczenie przez podatnika lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa, które służą prowadzonej działalności gospodarczej, z terytorium Polski na terytorium innego kraju UE. Taka czynność nazywana jest: nietransakcyjnym WDT. Transakcja jest wykazywana w informacji podsumowującej VAT-UE w Polsce z podaniem NIP-UE państwa członkowskie, do którego przemieszczane są nasze towary. Transakcja może być udokumentowana fakturą VAT, na której stroną będzie ten sam przedsiębiorca, ale z różnymi numerami VAT-UE. Należy jednak nie zapominać, że do zastosowania 0% stawki podatku VAT konieczne jest spełnienie wszystkich wymogów z ustawy o VAT. Chodzi m.in. o posiadanie dokumentów potwierdzających dostarczenie towarów na terytorium innego państwa UE. Taka transakcja musi być również drugostronnie rozliczona, jako WNT w innym kraju UE. Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów Również w tym przypadku stroną transakcji będzie ten sam przedsiębiorca, który taką transakcję musi rozliczyć i wykazać w odpowiednich ewidencjach i deklaracjach VAT w innym kraju UE. Do rozliczenia przyjmuje się stawkę VAT obowiązującą w danym kraju UE. Taka czynność określana jest, jako nietransakcyjne WNT. Opodatkowanie sprzedaży w danym kraju Dodatkowo przedstawiciel podatkowy przedsiębiorcy musi dokonać rozliczenia wszystkich transakcji dokonanych w danym okresie rozliczeniowym na rzecz konsumentów. Sprzedaż będzie wykazana w ewidencjach i deklaracjach VAT zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju UE. Oczywiście do przeprowadzonych transakcji będzie naliczany podatek VAT we właściwych stawkach, jakie obowiązują w innych krajach UE. Wiemy już dlaczego rejestracja do podatku VAT w różnych krajach UE jest niezbędna.

Podsumowanie

Sprzedaż na platformie Amazon w modelu FBA ma wiele plusów dla przedsiębiorcy, ale nie może on zapominać o dodatkowych obowiązkach. Niewątpliwie poważnym obciążeniem dla przedsiębiorcy jest obowiązek rejestracji do podatku VAT w kraju UE, z którego wysyłane są jego towary do nabywcy. Decyzja o sprzedaży na Amazon w modelu FBA powinna być dobrze przemyślana przez przedsiębiorcę i uwzględniać również dodatkowe koszty związane z rozliczeniem podatku VAT w innych krajach UE przez przedstawiciela podatkowego.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Ifirma

    Niestety w ramach serwisu nie oferujemy rozliczeń dla spółek. Spółki mogą korzystać u nas z pakietu Faktura+ lub z określonych funkcji pakietu Księgowości internetowej. W razie szczegółowych pytań zapraszamy do kontaktu z BOK serwisu ifirma.pl.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość