Sprzedaż środka trwałego – faktura czy faktura VAT marża?

Zgodnie z generalną zasadą, czynny podatnik VAT dokonujący sprzedaży środka trwałego z działalności gospodarczej, powinien opodatkować taką sprzedaż VAT należnym. Jednocześnie może się zdarzyć sytuacja, kiedy podatnik będzie mógł skorzystać z procedury VAT marża i wystawić fakturę VAT marża. Jakie warunki powinny być spełnione?

Sprzedaż środka trwałego na fakturę VAT

Zgodnie z ogólną zasadą, sprzedaż środka trwałego w świetle VAT traktowana jest tak samo, jak standardowa sprzedaż z działalności gospodarczej – to natomiast oznacza, że powinna ona podlegać opodatkowaniu VAT. Transakcja taka mogłaby być zwolniona pod warunkiem, że przy nabyciu środka trwałego podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, a sprzęt był używany wyłącznie do celów działalności zwolnionej.

Bez względu na to, czy opodatkowanie będzie konieczne, czy też nie, transakcję należałoby udokumentować fakturą sprzedaży z właściwą stawką lub informacją o zwolnieniu.

Sprzedaż środka trwałego na fakturę VAT marża

Procedura VAT marża zakłada naliczenie VAT wyłącznie od różnicy, powstałej między wartością nabycia danego składnika majątku a ceną jego zbycia. W przypadku środków trwałych opcją, którą można zastosować, jest procedura VAT marży dla towarów używanych. W sytuacji, gdy wartość sprzedawanego środka trwałego będzie niższa, niż wartość jego zakupu, u sprzedawcy pojawia się marża ujemna, a tym samym brak będzie podstawy do naliczenia VAT.

Aby jednak możliwe było zastosowanie procedury VAT marży, konieczne jest spełnienie dwóch podstawowych warunków:

  • Środek trwały powinien być nabyty z zamiarem jego dalszej odsprzedaży, oraz
  • Przy nabyciu podatnik nie może mieć prawa do odliczenia VAT.

Oznacza to, że wyłącznie nabycie na podstawie:

  • umowy kupna-sprzedaży od osoby fizycznej,
  • faktury od podatnika zwolnionego przedmiotowo lub podmiotowo z VAT, lub
  • na podstawie faktury VAT marża,

pozwoli podatnikowi na późniejszą sprzedaż składnika majątku w ramach procedury VAT marża dla towarów używanych. W takiej sytuacji sprzedaż powinna zostać udokumentowana fakturą VAT marża.

Procedura VAT marża a kasa fiskalna – zobacz, kiedy musisz ją mieć!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań