Blog ifirma.pl

Sprzedaż środka trwałego – faktura czy faktura VAT marża?

|
Sprzedając środek trwały z działalności, przedsiębiorca nie zawsze będzie musiał opodatkować go VAT należnym. Warto wiedzieć, kiedy konieczne będzie wystawienie standardowej faktury, a kiedy możliwe będzie skorzystanie z faktury VAT marża.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zgodnie z generalną zasadą, czynny podatnik VAT dokonujący sprzedaży środka trwałego z działalności gospodarczej, powinien opodatkować taką sprzedaż VAT należnym. Jednocześnie może się zdarzyć sytuacja, kiedy podatnik będzie mógł skorzystać z procedury VAT marża i wystawić fakturę VAT marża. Jakie warunki powinny być spełnione?

Sprzedaż środka trwałego na fakturę VAT

Zgodnie z ogólną zasadą, sprzedaż środka trwałego w świetle VAT traktowana jest tak samo, jak standardowa sprzedaż z działalności gospodarczej – to natomiast oznacza, że powinna ona podlegać opodatkowaniu VAT. Transakcja taka mogłaby być zwolniona pod warunkiem, że przy nabyciu środka trwałego podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, a sprzęt był używany wyłącznie do celów działalności zwolnionej.

Bez względu na to, czy opodatkowanie będzie konieczne, czy też nie, transakcję należałoby udokumentować fakturą sprzedaży z właściwą stawką lub informacją o zwolnieniu.

Sprzedaż środka trwałego na fakturę VAT marża

Procedura VAT marża zakłada naliczenie VAT wyłącznie od różnicy, powstałej między wartością nabycia danego składnika majątku a ceną jego zbycia. W przypadku środków trwałych opcją, którą można zastosować, jest procedura VAT marży dla towarów używanych. W sytuacji, gdy wartość sprzedawanego środka trwałego będzie niższa, niż wartość jego zakupu, u sprzedawcy pojawia się marża ujemna, a tym samym brak będzie podstawy do naliczenia VAT.

Aby jednak możliwe było zastosowanie procedury VAT marży, konieczne jest spełnienie dwóch podstawowych warunków:

 • Środek trwały powinien być nabyty z zamiarem jego dalszej odsprzedaży, oraz
 • Przy nabyciu podatnik nie może mieć prawa do odliczenia VAT.

Oznacza to, że wyłącznie nabycie na podstawie:

 • umowy kupna-sprzedaży od osoby fizycznej,
 • faktury od podatnika zwolnionego przedmiotowo lub podmiotowo z VAT, lub
 • na podstawie faktury VAT marża,

pozwoli podatnikowi na późniejszą sprzedaż składnika majątku w ramach procedury VAT marża dla towarów używanych. W takiej sytuacji sprzedaż powinna zostać udokumentowana fakturą VAT marża.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jak wygląda sprzedaż środka trwałego na fakturę VAT?

   Zgodnie z ogólną zasadą, sprzedaż środka trwałego w świetle VAT traktowana jest tak samo, jak standardowa sprzedaż z działalności gospodarczej – to natomiast oznacza, że powinna ona podlegać opodatkowaniu VAT. Transakcja taka mogłaby być zwolniona pod warunkiem, że przy nabyciu środka trwałego podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, a sprzęt był używany wyłącznie do celów działalności zwolnionej.
  2. Jak wygląda sprzedaż środka trwałego na fakturę VAT marża?

   Procedura VAT marża zakłada naliczenie VAT wyłącznie od różnicy, powstałej między wartością nabycia danego składnika majątku a ceną jego zbycia. W przypadku środków trwałych opcją, którą można zastosować, jest procedura VAT marży dla towarów używanych.
  Komentarze czytelników
  1. 30 sierpnia 2023 o 12:56
   Jan

   Podsumowanie wprowadza w błąd, bo nie zawiera trzeciego warunku koniecznego:
   „sprzęt był używany wyłącznie do celów działalności zwolnionej”

  2. 13 października 2023 o 12:39
   Ifirma

   Trzeci warunek dotyczy zastosowania stawki zw na fakturze o jakiej mowa w dolnej części tekstu „Najważniejsze pytania” w pytaniu 1, dlatego też został ujęty w tym miejscu.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie