Świadczenie zagranicznych usług budowlanych a deklaracja VAT

usługi budowlane za granicą a VAT

Polscy przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi budowlane na terenie innych państw członkowskich UE powinni pamiętać, że w odniesieniu do tego typu świadczeń ustawodawca przewidział szczególny sposób określania miejsca opodatkowania VAT. Usługi takie należy bowiem opodatkować w kraju, w którym znajduje się dana nieruchomość. Czy sprzedaż taką należy zatem wykazać w deklaracji VAT?

Usługi budowlane za granicą – miejsce opodatkowania

Określając miejsce opodatkowania usług budowlanych wykonywanych za granicą należy odnieść się do art. 28e ustawy o VAT:

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Świadczenie zagranicznych usług budowlanych a deklaracja VAT

Art. 28e ustawy o VAT:

Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, (…) usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Co ważne, zasada ta obowiązuje w przypadku usług budowlanych świadczonych zarówno na rzecz przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. W takim wypadku polski podatnik powinien prześledzić przepisy obowiązujące w kraju położenia nieruchomości. Jeżeli bowiem nie wynika z nich obowiązek rejestracji do VAT w tym państwie, wówczas należy wystawić fakturę zgodnie z art. 106b ustawy (nie podlega opodatkowaniu w Polsce). Jeżeli natomiast pojawia się w nich konieczność takiej rejestracji, wówczas należy wystawić fakturę stosując stawkę VAT właściwą w tym kraju.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Świadczenie zagranicznych usług budowlanych a deklaracja VAT

Usługi budowlane za granicą – deklaracja VAT?

Mimo że usługi budowlane na nieruchomościach położonych za granicą nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, podatnik może mieć obowiązek wykazania ich w deklaracji VAT-7(16)/VAT-7K(11) (jeżeli w związku z tym świadczeniem poniósł w Polsce wydatki, od których zamierza odliczyć VAT). Podstawę opodatkowania takiej transakcji (kwotę z wystawionej faktury) należy wykazać w pozycji 11 deklaracji jako „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”. Co ważne, usług budowlanych nie wykazuje się w poz. 12 deklaracji – jest ona bowiem zarezerwowana wyłącznie dla usług, których miejsce opodatkowania określa się zgodnie z art. 28b ustawy o VAT.

Program do faktur – Darmowe konto Świadczenie zagranicznych usług budowlanych a deklaracja VAT

Usługi za granicą a VAT-UE

Usług budowlanych na nieruchomościach położonych za granicą nie należy wykazywać w informacji podsumowującej VAT-UE. Co więcej, świadczenie tego typu usług nie powoduje obowiązku rejestracji do transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jak wygląda kwestia opodatkowania w przypadku usług budowlanych świadczonych za granicą?

  Polscy przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi budowlane na terenie innych państw członkowskich UE powinni pamiętać, że w odniesieniu do tego typu świadczeń ustawodawca przewidział szczególny sposób określania miejsca opodatkowania VAT. Usługi takie należy bowiem opodatkować w kraju, w którym znajduje się dana nieruchomość.

 2. 🔸Czy należy wykazywać VAT-UE w przypadku usług budowlanych świadczonych za granicą?

  Usług budowlanych na nieruchomościach położonych za granicą nie należy wykazywać w informacji podsumowującej VAT-UE. Co więcej, świadczenie tego typu usług nie powoduje obowiązku rejestracji do transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. AnetaR

  Witam ,

  Na jakiej podstawie prawnej pracownik budowlany pracujących za granicą , nie musi posiadać złożonego VAT-R i tym samym NIPU -EU? Który dokument mogę przedstawić dla pracodawcy Belgijskiego ? Problem polega na tym , iż Belgijski pracodawca sprawdza w bazie VIES pracowników i nie wpuszcza ich na budowę jeżeli jest nieaktywny bądź nieważny.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość