Polski ład

Ulga na prototyp proponowana przez Polski Ład

ulga na prototyp

Masz pomysł na zbudowanie urządzenia? Sprawdź, jaką ulgę przygotował rząd dla takich osób.

Pomysłowi przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R) oraz IP BOX. Rząd przygotował kolejne propozycje ulg, które mają zachęcać przedsiębiorców do inwestowania w nowoczesne technologie.

Galopujący postęp technologiczny na świecie wymusza na polskich firmach stosowanie innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym firma będzie mogła konkurować z innymi na rynku krajowym, ale również za granicą. Kolejna propozycja dotyczy ulgi na prototyp, która ma być wprowadzona ustawą nazywaną Polskim Ładem. Na ten temat będzie nasza dzisiejsza publikacja.

Kto skorzysta z ulgi na prototyp?

Z takiej ulgi będzie mógł skorzystać każdy, kto zdecyduje się na wprowadzenie na rynek nowego produktu. Wiąże się to oczywiście z kilkoma etapami, a mianowicie:

  • z opracowaniem prototypu,
  • uruchomieniem próbnej produkcji,
  • testowaniem wynalazku,
  • rozpoczęciem produkcji na masową skalę,
  • wprowadzeniem produktu na rynek.

Jak widać cały proces może potrwać długi okres czasu i wymaga znacznych nakładów finansowych zanim produkt zacznie generować przychody. Nowe rozwiązania mogą dotyczyć produktów innowacyjnych na poziomie danej firmy pod warunkiem, że będzie to produkt niewystępujący do tej pory na rynku. Prekursorski produkt ma na celu powiększenie oferty firmy i zwiększenie konkurencyjności na rynkach międzynarodowych.

Odliczenia w ramach ulgi na prototyp

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy, koszty w ramach ulgi na prototyp będą wykazywane w zeznaniu rocznym. Będzie możliwość ich odliczenia za rok, w którym je poniesiono i w kolejnych dwóch latach następujących bezpośrednio po roku, w którym zostały poniesione.

Przykładowy katalog kosztów wymieniony w uzasadnieniu do ustawy:

  • nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z produkcją próbną nowego produktu,
  • badań, ekspertyz, przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikatu, homologacji, znaku CE, znaku bezpieczeństwa, uzyskania lub
  • utrzymania zezwolenia na obrót lub innych obowiązkowych dokumentów lub oznakowań związanych z dopuszczeniem do obrotu lub użytkowania oraz koszty opłat pobieranych w celu ich uzyskania, odnowienia lub przedłużenia,
  • badania cyklu życia produktu,
  • weryfikacji technologii środowiskowej ETV – badania parametrów mających wpływ na środowisko.

Więcej szczegółów na temat ulgi na prototyp będzie można przedstawić, jak ustawa wejdzie w życie, planowany termin to 1 stycznia 2022 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość