Pomysłowi przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R) oraz IP BOX. Rząd przygotował kolejne propozycje ulg, które mają zachęcać przedsiębiorców do inwestowania w nowoczesne technologie.
Galopujący postęp technologiczny na świecie wymusza na polskich firmach stosowanie innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym firma będzie mogła konkurować z innymi na rynku krajowym, ale również za granicą. Kolejna propozycja dotyczy ulgi na prototyp, która ma być wprowadzona ustawą nazywaną Polskim Ładem. Na ten temat będzie nasza dzisiejsza publikacja.
Kto skorzysta z ulgi na prototyp?
Z takiej ulgi będzie mógł skorzystać każdy, kto zdecyduje się na wprowadzenie na rynek nowego produktu. Wiąże się to oczywiście z kilkoma etapami, a mianowicie:
- z opracowaniem prototypu,
- uruchomieniem próbnej produkcji,
- testowaniem wynalazku,
- rozpoczęciem produkcji na masową skalę,
- wprowadzeniem produktu na rynek.
Jak widać cały proces może potrwać długi okres czasu i wymaga znacznych nakładów finansowych zanim produkt zacznie generować przychody. Nowe rozwiązania mogą dotyczyć produktów innowacyjnych na poziomie danej firmy pod warunkiem, że będzie to produkt niewystępujący do tej pory na rynku. Prekursorski produkt ma na celu powiększenie oferty firmy i zwiększenie konkurencyjności na rynkach międzynarodowych.
Odliczenia w ramach ulgi na prototyp
Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy, koszty w ramach ulgi na prototyp będą wykazywane w zeznaniu rocznym. Będzie możliwość ich odliczenia za rok, w którym je poniesiono i w kolejnych dwóch latach następujących bezpośrednio po roku, w którym zostały poniesione.
Przykładowy katalog kosztów wymieniony w uzasadnieniu do ustawy:
- nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z produkcją próbną nowego produktu,
- badań, ekspertyz, przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikatu, homologacji, znaku CE, znaku bezpieczeństwa, uzyskania lub
- utrzymania zezwolenia na obrót lub innych obowiązkowych dokumentów lub oznakowań związanych z dopuszczeniem do obrotu lub użytkowania oraz koszty opłat pobieranych w celu ich uzyskania, odnowienia lub przedłużenia,
- badania cyklu życia produktu,
- weryfikacji technologii środowiskowej ETV – badania parametrów mających wpływ na środowisko.
Więcej szczegółów na temat ulgi na prototyp będzie można przedstawić, jak ustawa wejdzie w życie, planowany termin to 1 stycznia 2022 roku.