Umowa użyczenia a VAT

Umowa użyczenia może rodzić różnego rodzaju skutki podatkowe, zarówno w podatku dochodowym, jak i na gruncie podatku od towarów i usług. W przypadku drugiego z nich należy bowiem rozpoznać nieodpłatne świadczenie, które w określonych sytuacjach należy opodatkować VAT. Kiedy będzie to konieczne?

Czym jest umowa użyczenia?

Zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego umowa użyczenia rozumiana jest jako czynność, w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (np: samochodu). Dla podatku od towarów i usług istotne jest zatem, iż umowa taka ma charakter nieodpłatnego świadczenia usług, które po stronie oddającego w używanie może rodzić obowiązek zapłaty VAT.

Kiedy nieodpłatne świadczenie podlega VAT?

Co do zasady, opodatkowaniem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednak zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, obowiązek opodatkowania VAT wystąpi także w przypadku:

  • użycia towarów stanowiących część majątku firmy na cele inne niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą przez użyczającego, w tym do celów osobistych podatnika lub jego pracowników i byłych pracowników (oraz pozostałych osób wymienionych w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT), jeśli miał on prawo odliczyć część lub całość VAT naliczonego przy ich zakupie,
  • nieodpłatnego świadczenia usług na cele własne lub ww. osób.

Umowa użyczenia podlegająca VAT na przykładach

Przykład 1.

Pan Jan prowadzi firmę, która zajmuje się przeprowadzaniem remontów. Jego siostra poprosiła go o użyczenie wiertarki pneumatycznej (od zakupu której przedsiębiorca dokonał odliczenia VAT naliczonego), potrzebnej przy renowacji jej prywatnego mieszkania. W tym wypadku umowa użyczenia będzie podlegała opodatkowaniu VAT jako użycie towarów stanowiących część majątku firmy na cele prywatne osoby fizycznej.

Przykład 2.

Pan Jan prowadzi firmę, która zajmuje się prowadzeniem remontów. Jego siostra poprosiła go o użyczenie wiertarki pneumatycznej (od zakupu której przedsiębiorca dokonał odliczenia VAT naliczonego), potrzebnej przy renowacji prowadzonego przez nią sklepu spożywczego. Taka umowa użyczenia zawarta została między dwoma przedsiębiorcami, przy czym przedmiot użyczenia zostanie wykorzystany na cele działalności biorącego w użytkowanie, w związku z czym nie wystąpi obowiązek opodatkowania jej podatkiem od towarów i usług.

Zastanawiasz się, jak skonstruować umowę użyczenia? Odpowiedź znajdziesz tutaj!
 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI