Blog ifirma.pl

Używane środki trwałe a amortyzacja przyśpieszona

|
|
3 minut czytania
Czy wiesz, że używane środki trwałe mogą zostać zamortyzowane szybciej niż nowe? Ważne, aby spełnić warunki uznania środka trwałego za używany oraz wybrać odpowiedni okres amortyzacji – w niektórych przypadkach amortyzację liniową skrócisz nawet do 2 lat!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Używane środki trwałe mogą być dobrym pomysłem na rozwój firmy – są najczęściej nie tylko tańsze od nowych nabytków, ale też umożliwiają szybszą amortyzację. Przyśpieszona amortyzacja jak i kiedy możemy z niej korzystać?

WAŻNE!

Poniższy artykuł odnosi się do przepisów obowiązujących w 2018 roku.

Środki trwałe– kiedy stają się używane?

Zgodnie z przepisami Ustawy o PIT, środki trwałe można uznać za używane wtedy, gdy przed nabyciem były wykorzystywane przez co najmniej:

 • 6 miesięcy – w przypadku środków trwałych z grup 3-6 i 8 KŚT oraz środków transportowych*,
 • 60 miesięcy – w przypadku budynków, lokali i budowli.

Organy skarbowe nie precyzują, w jaki sposób to zrobić – warto zadbać więc o wszelką możliwą dokumentację. Dowodem może być np. dowód rejestracyjny samochodu, oświadczenie poprzedniego właściciela etc.

Jeśli mamy do czynienia z używanym środkiem trwałym, będziemy mogli przyśpieszyć jego amortyzację tylko w przypadku, gdy jest on po raz pierwszy wprowadzany do ewidencji podatnika.

Amortyzacja przyśpieszona – o ile?

Kiedy przedsiębiorca ustali już, czy może dany środek trwały potraktować jako używany, warto sprawdzić, o ile można przyśpieszyć amortyzację. Przepisy nie pozwalają bowiem na wybranie dowolnego okresu – określają natomiast najkrótszy dopuszczalny czas trwania amortyzacji.

I tak, w zależności od rodzaju środka trwałego oraz jego wartości, okres przyśpieszonej amortyzacji nie może być krótszy, niż:

 • Dla środków trwałych z 3-6 i 8 grupy KŚT o wartości:
  • Do 25.000 zł – 24 miesiące
  • Od 25.000 zł do 50.000 zł – 36 miesięcy
  • Powyżej 50.000 zł – 60 miesięcy
 • Dla środków transportu – 30 miesięcy
 • Dla budynków, budowli i lokali – 10 lat, przy czym:
  • Dla budynków handlowo-usługowych trwale związanych z gruntem ujętych w rodzaju 103 KŚT i innych budynków niemieszkalnych trwale związanych z gruntem, ujętych w rodzaju 109 KŚT – 3 lata
  • Dla kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m3, domków kempingowych i budynków zastępczych – 3 lata
  • dla budynków, lokali niemieszkalnych, dla których stawka amortyzacyjna z Wykazu stawek amortyzacyjnych wynosi 2,5% – 40 lat pomniejszone o pełną liczbę lat, które upłynęły od dnia ich oddania po raz pierwszy do używania do dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat.
▲ wróć na początek

Czy wiesz, że nowy środek trwały też możesz zamortyzować szybciej? Sprawdź, na czym polega współczynnik!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie