Używane środki trwałe a amortyzacja przyśpieszona

na czym polega amortyzacja przyśpieszona

Czy wiesz, że używane środki trwałe mogą zostać zamortyzowane szybciej niż nowe? Ważne, aby spełnić warunki uznania środka trwałego za używany oraz wybrać odpowiedni okres amortyzacji – w niektórych przypadkach amortyzację liniową skrócisz nawet do 2 lat!

Używane środki trwałe mogą być dobrym pomysłem na rozwój firmy – są najczęściej nie tylko tańsze od nowych nabytków, ale też umożliwiają szybszą amortyzację. Przyśpieszona amortyzacja jak i kiedy możemy z niej korzystać?

WAŻNE!

Poniższy artykuł odnosi się do przepisów obowiązujących w 2018 roku.

Środki trwałe– kiedy stają się używane?

Zgodnie z przepisami Ustawy o PIT, środki trwałe można uznać za używane wtedy, gdy przed nabyciem były wykorzystywane przez co najmniej:

 • 6 miesięcy – w przypadku środków trwałych z grup 3-6 i 8 KŚT oraz środków transportowych*,
 • 60 miesięcy – w przypadku budynków, lokali i budowli.

Organy skarbowe nie precyzują, w jaki sposób to zrobić – warto zadbać więc o wszelką możliwą dokumentację. Dowodem może być np. dowód rejestracyjny samochodu, oświadczenie poprzedniego właściciela etc.

Jeśli mamy do czynienia z używanym środkiem trwałym, będziemy mogli przyśpieszyć jego amortyzację tylko w przypadku, gdy jest on po raz pierwszy wprowadzany do ewidencji podatnika.

Amortyzacja przyśpieszona – o ile?

Kiedy przedsiębiorca ustali już, czy może dany środek trwały potraktować jako używany, warto sprawdzić, o ile można przyśpieszyć amortyzację. Przepisy nie pozwalają bowiem na wybranie dowolnego okresu – określają natomiast najkrótszy dopuszczalny czas trwania amortyzacji.

I tak, w zależności od rodzaju środka trwałego oraz jego wartości, okres przyśpieszonej amortyzacji nie może być krótszy, niż:

 • Dla środków trwałych z 3-6 i 8 grupy KŚT o wartości:
  • Do 25.000 zł – 24 miesiące
  • Od 25.000 zł do 50.000 zł – 36 miesięcy
  • Powyżej 50.000 zł – 60 miesięcy
 • Dla środków transportu – 30 miesięcy
 • Dla budynków, budowli i lokali – 10 lat, przy czym:
  • Dla budynków handlowo-usługowych trwale związanych z gruntem ujętych w rodzaju 103 KŚT i innych budynków niemieszkalnych trwale związanych z gruntem, ujętych w rodzaju 109 KŚT – 3 lata
  • Dla kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m3, domków kempingowych i budynków zastępczych – 3 lata
  • dla budynków, lokali niemieszkalnych, dla których stawka amortyzacyjna z Wykazu stawek amortyzacyjnych wynosi 2,5% – 40 lat pomniejszone o pełną liczbę lat, które upłynęły od dnia ich oddania po raz pierwszy do używania do dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat.
▲ wróć na początek

Czy wiesz, że nowy środek trwały też możesz zamortyzować szybciej? Sprawdź, na czym polega współczynnik!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość