Blog ifirma.pl

VAT od części składowych na nieruchomości

|
|
5 minut czytania
Zastanawiasz się co z podatkiem VAT od części składowej nieruchomości? W dzisiejszym artykule poruszymy ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Każda osoba podejmuje w swoim życiu różne decyzje. Najpierw coś kupujemy, a później sprzedajemy z uwagi na zmianę planów. Tak się dzieje zarówno w działalności gospodarczej, jak i w życiu prywatnym. Jednak każda taka transakcja niesie za sobą konsekwencje podatkowe, a przepisy najczęściej nie udzielają jasnych odpowiedzi w konkretnych sprawach. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się tematem podatku VAT od części składowych na nieruchomości.

Części składowe definicja

Po definicję części składowych musimy zajrzeć do ustawy Kodeks cywilny (KC), w której czytamy m.in., że:

 1. Część składowa nie może stanowić odrębnego przedmiotu własności.
 2. Część składowa nie może być odłączona bez uszkodzenia lub zmiany przedmiotu odłączonego.

Żeby mówić o części składowej należy pamiętać, że takie połączenie z rzeczą główną musi mieć charakter stały, a nie przemijający. Pomiędzy rzeczą główną i częścią składową powstaje więź fizyczna i funkcjonalna.

Definicja nieruchomości

Zanim przejdziemy do meritum warto wyjaśnić sobie, co się kryje pod pojęciem nieruchomości. Również w tym przypadku sięgniemy do ustawy KC.

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności
Do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych ustawą

Odliczenie podatku VAT od zakupu nieruchomości

Zasady odliczania podatku VAT zostały opisane w ustawie o VAT. Co do zasady to prawo przysługuje przedsiębiorcom, którzy są czynnymi podatnikami VAT, a nabycie ma związek z czynnościami opodatkowanymi. Jednak jak to często bywa nie zawsze temat odliczenia podatku VAT od zakupów jest taki oczywisty. Natomiast jeśli chodzi o odliczenie podatku VAT od zakupu nieruchomości, to przede wszystkim powinny być spełnione warunki:

 • zakup powinien mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą,
 • zakupu dokonuje czynny podatnik VAT,
 • transakcja zakupu została udokumentowana fakturą.

Z uwagi na złożoną problematykę odliczenia podatku VAT od zakupu nieruchomości odsyłam do podlinkowanej publikacji, w której znajduje się więcej szczegółów na ten temat.

VAT od części składowych na nieruchomości

Wyjaśniliśmy sobie pojęcie części składowych na dużym poziomie ogólności. Spróbujmy teraz zastanowić się, jak to jest z odliczeniem podatku VAT od części składowych nieruchomości pojmowanej, jako budynek. Taką częścią może być przykładowo:

 • dobudowa kondygnacji, tarasu,
 • budowa klatki schodowej połączonej z budynkiem,
 • zainstalowanie windy,
 • instalacja ogrzewania, klimatyzacji.

Wszystko to będą elementy na stałe związane z budynkiem, a ewentualny ich demontaż spowodowałby uszkodzenie budynku. Jeśli ustalimy, że przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu budynku, to nie powinno być również przeszkód z odliczeniem podatku VAT od części składowych tej nieruchomości. Problematyczna może być kwestia późniejszego wycofania nieruchomości z firmy na gruncie rozliczenia podatku VAT.

Wycofanie nieruchomości z firmy a podatek VAT

Temat opodatkowania w VAT przy wycofaniu nieruchomości z firmy jest bardzo złożony, przyczyn wycofania może być wiele. Nie mniej ważne będzie późniejsze wykorzystanie tej nieruchomości.

Ważne!
W przypadku podatku VAT należy wziąć pod uwagę przepis, z którego wynika m.in., że w przypadku nieodpłatnego przekazania towarów należących do przedsiębiorcy na cele osobiste, jeśli od ich nabycia przysługiwało prawo do odliczenia, traktuje się na również z odpłatną dostawą towarów, dotyczy to również nieruchomości

Jednak jeśli chodzi o nieruchomości to mogą tutaj znaleźć zastosowanie przepisy, które mówią o możliwości zwolnienia z podatku VAT dostawy nieruchomości przy spełnieniu warunków ustawowych.

Kiedy wycofanie nieruchomości z firmy będzie korzystało ze zwolnienia przedmiotowego w VAT?

Pod pewnymi ustawowymi warunkami wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej będzie korzystało ze zwolnienia od podatku VAT, zobaczmy kiedy to będzie możliwe.

I warunek
Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres dłuższy niż 2 lata lub
II warunek
 1. W stosunku do obiektów budowlanych nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
 2. Wydatki na ulepszenie obiektów budowlanych, dające prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, były niższe niż 30% ich wartości początkowej
Jeśli będzie spełniony pierwszy lub drugi warunek, to dostawa budynku (pod tym pojęciem kryje się również jego wycofanie) będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT

Po więcej informacji na temat rozliczenia podatku VAT od firmowej nieruchomości odsyłam do podlinkowanej publikacji.

Jeśli jednak te warunki nie zostaną spełnione, to takie wycofanie będzie opodatkowane w podatku VAT, ale będzie to jeszcze zależało od tego, w jaki sposób ta nieruchomość będzie wykorzystywana po wycofaniu.

Wycofanie nieruchomości do majątku prywatnego w celu ich dalszego wynajmu

Bardzo często zdarza się tak, że przedsiębiorca decyduje się na wycofanie nieruchomości z firmy, która jest przedmiotem najmu, żeby kontynuować najem, ale już jako prywatny. W takim przypadku nie będzie obowiązku naliczenia podatku VAT należnego w momencie wycofania. Zobaczmy, jak to zostało uzasadnione przez organ podatkowy w interpretacji nr 0113-KDIPT1-2.4012.93.2023.2.AJB z dnia 05.04.2023 r. W przedmiotowej sprawie chodziło o najem nieruchomości użytkowej, która na gruncie podatku VAT jest opodatkowana stawką podstawową 23%. W takim przypadku nie mamy do czynienia z dostawą towarów na cele osobiste, w dalszym ciągu ta czynność będzie opodatkowana w podatku VAT. W tym przypadku nie dojdzie do zmiany przeznaczenia nieruchomości, ponieważ w dalszym ciągu będzie ona wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych w VAT. Przedsiębiorca nie będzie mieć więc obowiązku dokonywania korekty odliczonego podatku VAT od nieruchomości ani naliczenia podatku VAT należnego.

Podsumowanie

Zagadnienie związane z odliczeniem podatku VAT od zakupu nieruchomości i jej części składowych w kontekście późniejszego wycofania jest tematem bardzo złożonym. Nawet jeśli w momencie nabycia nieruchomości przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, to nie zawsze powstanie obowiązek naliczenia podatku VAT należnego przy wycofaniu. Tak naprawdę nie da się tego tematu omówić całościowo, ponieważ o rozstrzygnięciu mogą decydować szczegóły sprawy. W publikacji zagadnienie zostało omówione dość ogólnie, ze wskazaniem przepisów, które powinny być brane pod uwagę. Jednak każda sprawa może wyglądać inaczej, dlatego najlepiej w takich przypadkach zasięgać opinii prawnika lub doradcy podatkowego, który zbada temat dogłębnie od strony istniejących przepisów. Każdy przedsiębiorca ma również prawo wystąpić z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, co w przypadkach wątpliwych byłoby bardzo wskazane.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie