Wydatki finansowane z tarczy a VAT?

różne formy wsparcia

Jesteś czynnym podatnikiem VAT i otrzymałeś wsparcie w ramach tarczy? Sprawdź jak powinien być traktowany VAT.

Przedsiębiorcy w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej otrzymali różnego rodzaju wsparcie finansowe lub ulgę w formie zwolnienia z opłacania składek ZUS. W zależności od tego jaki to jest rodzaj wsparcia różnie to będzie wyglądało na gruncie rozliczeń podatkowych.

Rodzaje wsparcia przyznane w ramach tarczy antykryzysowej i finansowej

Wsparcie finansowe przyznane w ramach tarczy antykryzysowej:

 1. Zwolnienie ze składek ZUS przez okres 3 miesięcy – marzec-maj.
 2. Świadczenie postojowe .
 3. Dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
 4. Pożyczki do kwoty 5.000 zł.
 5. Dofinansowania części wynagrodzeń pracowników.
 6. Dofinansowania części wynagrodzeń pracowników z WUP.
W ramach tarczy finansowej z PFR można otrzymać środki finansowe mające charakter pożyczki, która docelowo może być umorzona nawet w 75%.

Czy od wydatków finansowych z tarczy można odliczać VAT?

Jeżeli chodzi o kwestie odliczenia podatku VAT od zakupów, które można sfinansować środkami otrzymanymi w ramach wsparcia z tarcz to co zasady podlega on odliczeniu na zasadach ogólnych.
Rodzaje wsparcia, w ramach którego można dokonywać zakupów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej:

 1. Świadczenie postojowe.

  Jest to rodzaj pomocy finansowej, która określana jest jako wsparcie socjalne. Otrzymane wsparcie przedsiębiorca może wykorzystać w dowolny sposób. Może je przeznaczyć na wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale może je również przeznaczyć na cele nie mające nic wspólnego z firmą.

 2. Dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej z PUP.

  Środki finansowe przyznane w ramach tego wsparcia jeżeli nie są ujęte po stronie przychodów nie są ujmowane również po stronie kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli natomiast chodzi o podatek VAT to ustawa o podatku od towarów i usług nie uzależnia możliwości odliczenia VAT naliczonego od źródła finansowania. Przy wszelkiego rodzaju dotacjach, subwencjach, o tym czy podatek VAT może zostać odliczony czy nie decyduje czy jest on kwalifikowalny czy też nie. Ta informacja będzie przesądzała czy otrzymane środki wykazywane są w rozliczeniu dotacji w kwocie netto czy brutto. Informacja czy VAT jest kwalifikowalny czy nie najczęściej znajduje się w regulaminie bądź w umowie. W przypadku dofinansowania z PUP nigdzie nie ma takiej wzmianki, ponadto nie jest to ani dotacja ani subwencja tylko rodzaj nieodpłatnych świadczeń.

  W takich jednak sytuacjach sprawę najlepiej konsultować z PUP oraz doradcą podatkowym lub wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.

 3. Pożyczki do kwoty 5.000 zł z PUP.

  W przypadku pożyczki nie wystąpią przesłanki, które zabraniałyby czynnemu podatnikowi VAT prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od dokonywanych zakupów na zasadach ogólnych wynikających z ustawy o VAT.

 4. Dofinansowanie z PFR.

  W tym przypadku przyznane środki finansowe jako subwencja ma formę pożyczki, która w części podlega umorzeniu. W takiej sytuacji możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego będzie wynikała z przesłanek wskazanych w pkt 3.

Wsparcie finansowe w ramach tarczy z PUP – czy trzeba ewidencjonować w PKPiR i jak?
▲ wróć na początek

Tarcza antykryzysowa a podatek VAT u czynnych podatników– najważniejsze pytania

?Czy można odliczyć VAT od wydatków sfinansowanych środkami z tarczy?

Tak, co do zasady czynni podatnicy VAT mogą odliczyć go na zasadach ogólnych.

? Czy od zakupów opłaconych ze świadczenia postojowego można odliczyć VAT?

Tak, pod warunkiem, że są to towary lub usługi wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

? Zakupy opłacone z dofinansowania kosztów prowadzenia działalności z PUP – czy można odliczyć od nich VAT?

Przepisy wskazują na to, że można odliczyć VAT na zasadach ogólnych, jednak warto skonsultować to z PUP lub wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.

? Czy od wydatków opłaconych z tarczy finansowej można odliczyć VAT?

Tak, od zakupów opłaconych środkami z dofinansowania PFR można odliczyć VAT.

? Czy od zakupów sfinansowanych z pożyczki z PUP można odliczyć VAT?

Tak, nie występują żadne przesłanki, które by tego zabraniały.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość