Wydatki finansowane z tarczy a VAT?

różne formy wsparcia

Jesteś czynnym podatnikiem VAT i otrzymałeś wsparcie w ramach tarczy? Sprawdź jak powinien być traktowany VAT.

Przedsiębiorcy w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej otrzymali różnego rodzaju wsparcie finansowe lub ulgę w formie zwolnienia z opłacania składek ZUS. W zależności od tego jaki to jest rodzaj wsparcia różnie to będzie wyglądało na gruncie rozliczeń podatkowych.

Rodzaje wsparcia przyznane w ramach tarczy antykryzysowej i finansowej

Wsparcie finansowe przyznane w ramach tarczy antykryzysowej:

 1. Zwolnienie ze składek ZUS przez okres 3 miesięcy – marzec-maj.
 2. Świadczenie postojowe .
 3. Dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
 4. Pożyczki do kwoty 5.000 zł.
 5. Dofinansowania części wynagrodzeń pracowników.
 6. Dofinansowania części wynagrodzeń pracowników z WUP.
W ramach tarczy finansowej z PFR można otrzymać środki finansowe mające charakter pożyczki, która docelowo może być umorzona nawet w 75%.

Czy od wydatków finansowych z tarczy można odliczać VAT?

Jeżeli chodzi o kwestie odliczenia podatku VAT od zakupów, które można sfinansować środkami otrzymanymi w ramach wsparcia z tarcz to co zasady podlega on odliczeniu na zasadach ogólnych.
Rodzaje wsparcia, w ramach którego można dokonywać zakupów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej:

 1. Świadczenie postojowe.

  Jest to rodzaj pomocy finansowej, która określana jest jako wsparcie socjalne. Otrzymane wsparcie przedsiębiorca może wykorzystać w dowolny sposób. Może je przeznaczyć na wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale może je również przeznaczyć na cele nie mające nic wspólnego z firmą.

 2. Dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej z PUP.

  Środki finansowe przyznane w ramach tego wsparcia jeżeli nie są ujęte po stronie przychodów nie są ujmowane również po stronie kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli natomiast chodzi o podatek VAT to ustawa o podatku od towarów i usług nie uzależnia możliwości odliczenia VAT naliczonego od źródła finansowania. Przy wszelkiego rodzaju dotacjach, subwencjach, o tym czy podatek VAT może zostać odliczony czy nie decyduje czy jest on kwalifikowalny czy też nie. Ta informacja będzie przesądzała czy otrzymane środki wykazywane są w rozliczeniu dotacji w kwocie netto czy brutto. Informacja czy VAT jest kwalifikowalny czy nie najczęściej znajduje się w regulaminie bądź w umowie. W przypadku dofinansowania z PUP nigdzie nie ma takiej wzmianki, ponadto nie jest to ani dotacja ani subwencja tylko rodzaj nieodpłatnych świadczeń.

  W takich jednak sytuacjach sprawę najlepiej konsultować z PUP oraz doradcą podatkowym lub wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.

 3. Pożyczki do kwoty 5.000 zł z PUP.

  W przypadku pożyczki nie wystąpią przesłanki, które zabraniałyby czynnemu podatnikowi VAT prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od dokonywanych zakupów na zasadach ogólnych wynikających z ustawy o VAT.

 4. Dofinansowanie z PFR.

  W tym przypadku przyznane środki finansowe jako subwencja ma formę pożyczki, która w części podlega umorzeniu. W takiej sytuacji możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego będzie wynikała z przesłanek wskazanych w pkt 3.

Wsparcie finansowe w ramach tarczy z PUP – czy trzeba ewidencjonować w PKPiR i jak?
▲ wróć na początek

Tarcza antykryzysowa a podatek VAT u czynnych podatników– najważniejsze pytania

?Czy można odliczyć VAT od wydatków sfinansowanych środkami z tarczy?

Tak, co do zasady czynni podatnicy VAT mogą odliczyć go na zasadach ogólnych.

? Czy od zakupów opłaconych ze świadczenia postojowego można odliczyć VAT?

Tak, pod warunkiem, że są to towary lub usługi wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

? Zakupy opłacone z dofinansowania kosztów prowadzenia działalności z PUP – czy można odliczyć od nich VAT?

Przepisy wskazują na to, że można odliczyć VAT na zasadach ogólnych, jednak warto skonsultować to z PUP lub wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.

? Czy od wydatków opłaconych z tarczy finansowej można odliczyć VAT?

Tak, od zakupów opłaconych środkami z dofinansowania PFR można odliczyć VAT.

? Czy od zakupów sfinansowanych z pożyczki z PUP można odliczyć VAT?

Tak, nie występują żadne przesłanki, które by tego zabraniały.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość